İstanbul'dan Ardahan'a Bakış
Gönderen Fakir - Ağustos 07 2009 - 06:48:52
Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural ile Röportaj/Rodi BAZ

Hoçvan Yala Şenliğinde giydiği elbiseleriyle dikkat çeken Latifşah Sural İstanbul’da Ardahan’ı değerlendirdi. Ardahan Zirrat Odası Başkanı Latifşah Sural gitiği İstanbul’da Ardahan’ı yorumladı ..
Hoçvan haber yönetici Rodi Baz ile röportaj yapan Sural’ın İstanbul’dan Ardahan’a bakışı şöyle;

Ardahan Ziraat Odası Başkanı Hoçvan’lı Latifşah Sural ile Ardahan’ın sorunlarını konuşurken ilginç detaylar dikkatimizi çekti.
Sayın başkana Ardahan’ın yer altı yer üstü kaynaklarının doğru kullanıp kullanılmadığından, iş adamların neden Ardahan’a yatırım yapmadıklarına kadar bir çok konuda sorular sorduk yanıtlar aldık.
Hoçvan Haber: Hoş geldiniz İstanbul’a sayın başkan
AZO Bşk. Latifşah Sural: Hoş bulduk, teşekkür ederim
Hoçvan Haber: Sayın başkan, Gözlemlerimize göre Ardahan hala göç vermeye devam ediyor. İnsanları kendi evlerinden topraklarından koparan nedenlerin başında hiç kuşkusuz işsizlik geliyor. Özellikle Ardahan gibi yerlerde siyasi nedenlerden çok ekonomik sorunlardan dolayı bir göç yaşandığına tanıklık ediyoruz. Bunu önlemeye dönük devletin veya sizlerin bir projesi yok mu?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Sevgili Rodi, Haklısın, her yıl biraz daha göç veriyoruz, böyle giderse birkaç yıla kalmaz, Ardahan tekrar ilçe olur. Çünkü bizim iş adamlarımız ve halk, her şeyi devletten bekliyor. Üretme kültürü yok. Bizim iklimimiz için soğuk diyorlar, peki bu İskandinav ülkeleri, kuzey komşumuz Ruslar ve diğerleri nasıl yapıyor?
Bunlar bahane, Biz de bir hastalık var. Her şeyi başkalarından bekliyoruz.
Hoçvan Haber: Peki sayın başkan, Sık sık arıcılık ve et-süt ürünlerinden bahsediyorsunuz. Siz ziraat odası başkanı olarak çiftçileri ve arıcıları teşvik edecek projeler yapabildiniz mi?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Rodi kardeşim, her türlü teşvik var. Arıcılık yapmak isteyen yapıyor zaten. Yaklaşık 10 bin kovan arı var. Bunu yarısına yakını dışarıdan Artvin-Trabzon vs. den geliyor.. Çiftçiliğe gelince, bizim çiftçimiz babadan nasıl görmüşse öyle gidiyor. Girişimci ruh yok. Yeniliği sevmiyor. Aslında bizim toprağımız bir çok şeyi yetiştirmeye müsait. Gerek baklagiller, gerekse de sebze yönünde çok verimlidir.
Bakın Ardahan merkez köylerinden Kocaköy’de domates yetiştiriyorlar çok da güzel oluyor, kocaman iri domatesler tadına doyulmuyor. Seracılık için teşvik ediyoruz, aldırış eden yok. Sonra da kalkıp bizde bir şey olmuyor diyorlar. Ee olmuyorsa bu soğuk ülkeler ne yiyorlar? Aslında her şey oluyor.
Hoçvan Haber: Sayın Başkan Bu kaz olayı bir muamma. Her kes kazların önemli bir ticari faktör olduğunu söylüyor. Ama kimse kaz işi ile ilgili yatırım yapmıyor. Sizinle yaptığımız bire bir sohbette de kaz olayının Ardahan ekonomisinde önemli bir yer tutacağını söylüyordunuz. Bu kaz işi madem bu kadar karlı. Bunu sermaye sahipleri neden yapmıyor? Öyle ya, karın nereden geleceğini en iyi parası olan bilir. Yani yatırımcılar kar gelen yerden kaçmaz. O zaman neden böyle bir yatırıma girmiyorlar?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Haklısın, en iyi karı parası olan bilir. Fakat unuttuğunuz bir şey var. Bu tesisi kurabilecek güçte bir iş adamımız ne yazık ki yok. Yani böyle bir tesis kurulsa Ardahan ekonomisinde gözle görülür bir iyileşme olur.
Bakın Ardahan’ın hayat damarlarından biri olan “Ardahan et” çürümeye terk edildi. Ha şimdi eğer bir kaz çiftliği kurulursa, başta kaz ciğeri olmak üzere, kaz eti ihraç edilebilir. Kazın her çeşit ürününden faydalanmak mümkün. Şimdi bu sözünü ettiğim tesis, sadece bir çiftlikten ibaret olmaz. Tam bir entegre tesis olması lazım. Yani beslemeden kesimine, paketlemeden dağıtımına kadar her şeyi yapması lazım ki başarılı olsun. Birkaç bin kaz beslemekle ekonomi canlanmaz. Ona bakarsan her evde kaz var. Kısaca, bu iş para gerektiren maliyetli bir iş. Ne yazık ki, bunu yapacak bir iş adamımız da yok…
Hoçvan Haber: Peki çok ortaklı bir şirket kurulamaz mı?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Buyurun siz bulun ortakları gelip yapsınlar. Yani insanları ikna etmek kolay değil. Dahası bu iş için bir ön çalışma gerekiyor. Yani elinizde bir proje ile gelirseniz belki…Bunun da bir maliyeti var tabi. Parasız olmuyor!
Hoçvan Haber: Sayın başkan bu Ardahan et olayına gelelim. Bir zamanlar yanılmıyorsam Ardahan milletvekillerimiz de bu “Ardahan et”e ortak oldular. Sonra ne oldu?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Evet Ardahan milletvekillerimiz Ensar Öğüt ve Saffet Kaya’nın da hisseleri var. Bunların amacı O zamanki adı “Karset” olan bu kuruluşu çalıştırarak üretim yapacak bir hale getirmekti. Ardahan vilayet olunca da adı “Ardahanet” olarak değişen şirket için yanılmıyorsam 600 milyar da kredi çekmişlerdi. Ama randıman alamadılar. En büyük ortağı olan İzmirli DENEM şirketi yeni yatırımlara yanaşmadı.
Hoçvan Haber: Aldıkları 600 milyar krediye ne oldu peki?
AZO Bşk. Latifşah Sural: yanılmıyorsam ödediler. Tam da bilmiyorum.
Hoçvan Haber: Bu İzmirli DENEM şirketi nerden geldi peki?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Onun da macerası farklı. Aslında bu DENEM’den önce bu “Karset” döneminde başka bir İzmir’li şirket tarafından “Karset” dolandırıldı. Zaten o zaman “Karset” batmaya başladı. Çok ortaklı olduğu için zamanında toplanıp kararlar alınamadı. Bazı küçük ortaklar da genel kurula katılmadıkları için hesapları donduruldu ve ya atıldılar. Aslında baştan da sorunluydu “Karset”.
Sonra “Ardahanet” olunca da zaten bir süre çalıştı. Makinalar da ihtiyaca cevap vermediği için zarar etmeye başladı. Hissesinin % 51’i DENEM şirketine ait olduğu için şirket daha fazla zararı göze alamadı. Dolayısıyla da işi bıraktı.
Hoçvan Haber: Peki şimdi çürümeye mi terk edilmiş?
AZO Bşk. Latifşah Sural: Evet aynen öyle. Almak isteyenler filan oldu. Çok para istediler. Kimse de yanaşmıyor.
Hoçvan Haber: Fabrikanın arazisi ne kadar, yani kaç dönüm?
AZO başk. Latifşah Sural: Bildiğim kadarıyla 400 dönüm. Ayrıca DENEM şirketinden sonra en büyük ortaklarından birisi de Nurol şirketler grubu olacak. Aslında çok karışık bir durumu var, satsan satılmıyor, atsan atılmıyor.
Hoçvan Haber: Sayın başkan teşekkür ediyoruz bize Ardahan hakkında aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için.
AZO Bşk. Latifşah Sural: Ben teşekkür ediyorum bu duyarlılığınızdan dolayı.
Hoçvan Haber