Şeyma’nın bayram izlenimleri ..
Gönderen Fakir - Eylül 21 2009 - 11:30:25
Şeyma’nın bayram izlenimleri ../Şeyma Yılmaz

Şeyma Yılmaz Bu gün Müslüman âleminin kutsal ayı, 11 Ayın Sultanı Ramazanın sona ermesi ile beraber üç günlük bayram tatili başlar. Büyükler ve Aile fertleri ziyaret edilir, dost ve komşular bir araya gelir mümkün olduğu kadar tüm aile toplanılır ve hoş vakit geçirilir.
Geleneksel tatlılar yapılır, her evde çocuklara ve konuklara yetecek kadar şeker bulundurulur. El öpen çocuklara para, hediye ya da şeker vermek gelenektir.
İşte bu, yüz yıllardır sürdürülmekte olan bir gelenek. Bu gün misafirlerimiz gelecek ya da biz misafirliğe gideceğiz. Eski bayramlar anılacak herkesin içine mutluluk dolup insanların yüzü gülecek. Bizim evde bayramlar şöyle geçer, babam sabah erkenden bizi uyandırmaya gelir ben babamın bu huyunu çok severim bütün bayramlarda içimize bir sevinç katarak bizi kaldırır.
Küçük kardeşim Nazlıcanın tam olarak bilmediği bayram şarkısını bağıra, bağıra söyler. Biz yaprak ablamla büyük bir neşeyle kalkıp doğru annemizin yanına yani bizim evin mutfağına gideriz. Annemin bir gün öncesinden hazırladığı tatlı ve yemeklerden birkaç tane alıp babamın yanına gideriz. Babam televizyonun başında haber kanallarıyla meşguldür. Ablam, Nazo ve ben gidip babamın yanağına kocaman bir öpücük kondururuz. Biz bayramlıklarımızı giyiniriz.
Ama yüzümüzden gülücük eksik olmaz. Babam, annem, Asiye yengem, ağabeyim ve ablamın elini öperim. En büyüğüm olan yağmur ablamı arayıp onunda bayramını kutlamayı unutmam ablamda evdeki herkesin bayramını kutlar. Küçük yeğenim yani ablamın kızı Ezel de bizim bayramımızı kutlar. Ama eve yeni girmiş bir birey daha vardır ağabeyimin oğlu küçük bebek Dağhan onu da öperim. Babamın bütün bayramlarda yaptığı gibi ilk, apartmandaki on altı daireyi dolaşır komşularımızla bayramlaşırız. Bu arada eve gelip giden küçük tatlı çocukları da unutmayalım, bir sürü çocuk beraber dolaştıkları evlerden şeker toplarlar. Ben yinede bu yaşım da şeker toplamayı çok severim ama Yaprak ablam şeker toplamama çok kızar, Şeyma artık büyüdün gibi imalı sözlerde bulunur ben de gitmem.
Babam on bir kardeşten üçüncü büyüktür en büyükleri olan halam İstanbul da oturdukları için ilk Adil amcamı sonra babamı görmeye gelirler. Teker, teker bütün amcalarım babama gelir. Sonra biz bütün aile dedemin yanına gideriz. Dedemin sevindiği yüz halinden çok belli olur. Bayramın ikinci ve sonraki günlerinde biz başkalarının evlerine gideriz ama genellikle ikinci gün büyüklerimizin mezarlarına gideriz. Bayramımız müthiş eğlenceli geçer.
Sizinde güzel geçmesi dileğiyle iyi bayramlar ..