Yerli/Terekeme ayrımı ..
Gönderen Fakir - Şubat 08 2010 - 10:28:04
Yerli/Terekeme ayrımı ..

Doğan Yucal İstanbul'da Çıldır adını taşıyan iki tane dernek bulunuyor.
Birisi Merkezi İstanbul/Esenyurtta kurulan ve Başkanlığını Ercan Demir'in yaptığı, 'Esenyurt Çıldırlılar Derneği' diğeri ise Merkezi İstanbul/Esenler'de bulunan ve Başkanlığını Yüksel Kılıç'ın yaptığı, 'Çıldır Kültür Derneği '
Bu dernekerle ilgili son dönemlerde çok ilginç bir durum dikkatleri çekiyor. Çıldır Kültür Derneği Yaşar Geler'in Komite Başkanlığını yaptığı, 'Ardahan Fedarasyonu'na katılmayı düşünürken, Esenyurt'taki dernek ise Tuncer Dağ'ın liderliğindeki Ardahan Keclisi oluşumuna daha sıcak bakıyor.

Son dönemlerde akıllardaki bir başka soru ise bu iki derneğin nasıl birleşebileceği. Bu konuda Esenyurt tarafı olaya çok pozitif yaklaşıyor, fakat bir şartla Yüksel Kılıç'ın olduğu bir oluşumda kesinlikle yer almak istemediklerini yüksek sesle belirtirken, Esenler tarafı ise Merkez ve şubeleşme şeklinde bir yapıdan söz ediyor. Daha aktif olan derneğin diğer derneğin şubesi olsun yaklaşımı benimseniyor. Sonuç olarak her iki dernekte birleşme konusunda yada daha iyi ilişkiler konusunda pozitif sinyaller veriyor.
Bu arada Esenler'deki Çıldır Kültür derneğinin yaklaşan genel kurulu için yavaş yavaş kulis çalışmaları da kendini hissettirmeye başladı.
Çıldır'daki köy dernek başkanlarının Yüksel Kılıç'ın uzun süren başkanlığından yaka silktikleri fakat bu konuda hiç birisinin aday olmaya cesaret edemediği belirtilirken bu seçimlerde durumun hiçte öyle olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Önümüzdeki seçim insanların kafasındaki birçok soru işaretini kaldıracağı gibi birleşmenin de önünü açmış olacak.
Esenyurt Çıldırlılar Derneğinin Esenler tarafında çokça dile getirilen, Yerli/Terekeme ayrımı bu vesile ile de ortadan kalkmış olacak.
doganyucal-75@hotmail.com