FAKİR GİBİ ZENGİN OLMAK
Gönderen Fakir - Şubat 06 2007 - 19:48:50
Reşat KILIÇ/FAKİR GİBİ ZENGİN OLMAK

Reşat Kılıç Yeryüzün de yaşayan canlıların hepsi ayrı ayrıdır. İnsanlar da yeryüzünde yaşayan bir canlıdır. Ama;insanları diğer canlılardan ayıran bir özelliği çok önemlidir. Bu özellik insanları diğer canlılardan üstün kılar.Bu özellikte hepimizin bildiği gibi düşünüyor olmasıdır.Yani insanların beyni daha geliştiği için daha üstündür diğer canlılardan.İnsanı insan yapan özelliğidir beyni.
Ancak insanlar da beyinlerine göre birbirlerinden ayrılırlar.Kim hangi yönde daha çok düşünürse,o yönde daha çok mesafe kateder.Eğer insanlık lehine değil de insanlık alehine daha çok düşünüyorsa mutlaka o konuda daha başarılıdır.Örneğin;Hrant Dink dünya haklarının kardeşliği için düşünmüş,yazmış ve kendisini insanlık için adamış,dolayısıyla da o yolda çok mesafe katetmiştir.Onu öldüren yobazsa tam tersi hakların düşmanlığı için çalışmış ve o yönde mesafe katetmiştir.Ama;Hrant Dink ölüme uğurlnırken yüzbinler arkasından giderken,diğeri ise yüzbinler tarafından lanetlenmiştir.Bu konuyu çok uzatmanın bi anlamı yoktur.Ancak şu bir gerçek ki her zaman bir iyi mutlaka bir kötüyle beraber anılmıştır.Bu doğa süregeldiğinden beri böyledir ve böyle de devam edecektir.Nasıl ki sıcak olduğu zaman soğuğu,soğuk olduğu zaman da sıcağı düşünüyorsak onun gibi birşey işte.Bu yüzden de mutlaka tezatlar anılır.Artı ile eksi,güzel ile çirkin,soğuk ile sıcak,iyi ile kötü,mert ile namert,devrimci ile faşist,dost ile düşman,fakir ile zengin,gül ile diken vs.vs.sıralamaya kalkarsak kağıt kalem yetmez.
Ama akla gelenlerden bazıları cok önemlidir.örneğin;fakir ile zengin.Biz hep fakir ile zengin dendiği zaman işin ekonomik boyutuna bakarız.Ancak haiz olduğu konumu düşündüğümüz de asıl sorun orda ortaya çıkıyor.Yani düşünmesi.Ve bu düşünme sonucunda ideali beliriyor.Yani kişinin fikri neyse zikri de ortaya çıkıyor.Eğer kişi kendisini ekonomik anlamda zenginleştirmeyi düşünüyorsa ve bu konu da aklını doğru kullanabiliyorsa işte düşlediği konuma geliyordur.
Ben hiç maddi anlamda zengin olmayı düşünmedim.Ancak çok zengin olduğumu düşünüyorum ve öyleyim.Nasıl mı? Ben dünya haklarının kardeşliğini düşündüm ve emeğe saygısı olan herkesle kardeşim.Dolayısıyla da zenginim.Ben onurlu bir yaşamın tüm mal varlıklarının üstünde olduğunu düşündüm ve bu konu da beynimi yordum.Onurlu bir yaşamın zenginiyim.İhaneti;alçaklık,fakirlik bildim ve hiç ihant etmedim.Dolayısıyla da zenginim.Ben arkadan konuşmadım.Arkadan konuşmanın şerefsizlik,adilik olduğunu ve yürek fakirliği olduğunu biliyorum.Dolayısıyla da zenginim.Ben yüreğim de insanlık onurunu,haysiyetini,emeğini,şerefini,namusunu taşıdım ve taşımaya da devam ediyorum.Dolayısıyla da çok zenginim.
Ben dil,din,ırk ayrımı yapmadım,yapmıyorum ve yapmayacağım.Dünyada ki tüm halklarla kardeşim.Dolyısıyla da çok zenginim.
Kısacası insanların zenginlik anlayışıyla aralarında ki fark çok önemli.Ben insanların yüreğinde ki mertliğiyle olan zenginliği sevdim ve bu konu da mücadele ettim.Sonuçta da çok zenginim.
Ve diyorum ki tüm dünya insanlarının zenginliği mertlik,dürüstlük üzerine olsun.Tıp kı adı fakir olup yüreği zengin olanlar gibi.Adı fakir ama yüreği Harun kadar zengin.Bir kalemiyle bir yüreğiyle ne kadar zengin olduğu orta da değil mi? Dedim ya adı fakir ama yüreği zengin.
Yanılıyor muyum? Eğer yanılıyorsam veya yalnış düşünüyorsam birileri doğruyu göstersin bana.Zira öğretmenlerim böyle öğrettiler bana.Böyle fakirlerin çoğalmasının dünyayı zenginleştireceğine inanıyorum.İnsanlık adına da böyle fakirlerin çoğalmasını umut ediyorum.
resatkilic75@hotmail.com REŞAT KILIÇ