Gözlemin Gözlemleri
Gönderen Fakir - Ağustos 29 2010 - 12:13:11
GÖLE GÖZLEM GAZETESİ'NİN BAŞ YAZILARI

Göle'nin Tek Günlük Gazetesi Göle Yeni Gözlemin Gözlemleri .. **Nalıncı keseri gibi kendinize yontmayacaksınız!..

Geçtiğimiz gün yaşanan ve bir ailenin top yükün içeri alınıp, tutuklanma istemi ile mahkemeye çıkarılmasını bizim gibi tüm Göle duymuştur sanırım ..
Evet yaşananlar doğrumu-yanlışmı onu gerek bu gazetenin, gerek ise o aileye ait olan gazetelerin yazdıklarıyla kamuoyu değerlendirecektir.
Gerçi Göle’nin tümüne yakınının da şahit olduğu olay da kimin haklı, kimin haksız olduğunu da yine kamuoyuna bırakmak gerekir.
Bizim üzerinde durmak istediğimiz asıl konu ise bizim de onaylamadığımız ve üzüldüğümüz olay ardından yazılanlardır.
Bizim, yani Yeni Gözlem Gazetesi’nin Göle’de günlük olarak yayınlanması ardından gündeme getirdiğimiz onca haberi, bunun yanı sıra Gölelinin yaşadığı sıkıntıları görmezden gelip, Çıldır’ın haberlerini internetten alarak, manşet yaparak, ilan almanın keyfini çıkaranların bizzatı kendilerinin içinde girdikleri sıkıntı ardından ele aldıkları yazılardır bizi derinden üzen.
Evet polisin bu tür alışkanlıklarının bir Göle’de olmadığını ve kimse tarafından onaylanmadığını herkes iyi biliyor.
O aileye de yapılan bize göre doğru değil ve gereken tepki yine bizim tarafımızdan onlardan önce verilmiştir.
Ama şunu unutmamak gerekir ki o çok önemli bir konudur ve de altı bir o kadar da önemli çizilmelidir.
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın felsefesiyle hareket edip, Göle’de gençlerin polis tarafından keyfi olarak önlerinin tutulup, kimlik arandığı, hatta yerlere yatırılıp süründürüldüğünü aylar önce dile getirenleri es geçenlerin bugün sıkıştıklarında o konuyu hatırlamaları gerçekten gülünçtür, etik bir durum değildir.
Kaldı ki gözaltına alınıp, karakola götürülmeyide ‘Efendim ilçede ileri gelen bazılarının baskılarıyla’ demeninde anlamı yoktur..
Çünkü onlarda iyi biliyorlar ki o ileri gelenlerinde başta giden ilçe kaymakamı ile yaşadıkları onca sorun ve sıkıntılar vardı.
Siz onlarıda dile getirmemiş, yazmamış, haklı, haksız olarak eleştirmekten ‘ilanlar kesilir korkusuyla’ dile getirmemiş ve ‘Duymadık, Görmedik, Konuşmadık’ diye kaçmıştınız değilmi?..
Kısacası toplaman yaşadıklarını görmezden gelip, Göle’nin onca sorun ve sıkıntılarına bana ne derseniz ve en önemlisi Nalıncının keseri gibi herşeyi kendinize yontarsanız bugünde bunları yaşamayı hak etmiş olursunuz ..
Evet dedik ya keseri hep kendinize değil, biraz da başkaları için yontunuz ki insanlar ve okurlarınız biraz olsun size inansın ..

**Terör nereden çıktı, devlet düşmanı niye olunur?..

Evet yine iki acı soru sorup, cevabını isteyeceğiz .. Ancak b.u yazıyı okuyanların cevabı verirken kızmak demi ..
Tamam duyduk, bu kez kızmayacaksınız!..
Çünkü kızmanın, hem kendimize, hem de başta Güney ve Doğu’da 30 yıldan fazladır süren iç çatışmalar dolayısya bu ülkeye büyük zararlar verdiğini artık hepimiz biliyoruz ..
Şimdi sorularımıza gelmeden önce en son geçtiğimiz gün yaşanan ve bir ailenin top yükün tutuklanmak üzere mahkemeye çıkarılmasını bir hatırlayayım ..
Küçük bir tartışmayı, büyütüp, buna da ‘Memura mukameyet’ kılıfı uydurup, insanları ezmenin, ezdirmenin anlamı var mı acaba?
Bilmiyoruz ama şu bir gerçek ki; ‘bu ülkede terör nereden çıktı, devlet düşmanı niye olunur?’ sorularının cevaplarıda aslında burada yatıyor sanırız ..
Çünkü giydikleri elbiseler ile kendilerini devlet sayıp, astığım, astık, kestiğim kestik diyerek insanları zorda bırakanların suçu değilmi bu ülkenin dağlarına insanları çıkartanlar, devlete insanları düşman edenler!.. Bizim gibi sizinde eğer Ardahan CHP’de söylenenlere ve de Göle’de en son yaşananı masaya yatırırsanız sorulan iki soruyada anında bu cevabı vereceksinizdir ..

**Bakan gelmez oldu ..

Dün 20. Bakan'ın geldiği Ardahan'dayız ..
Bir koşuşturma ki gidiyor, bakan ayarlanmış bir saat gibi bir sağa, bir sola gidiyor, bizlerde peşinde ha orası, ha burası derken koşup duruyoruz ..
Bu sırada bir baktık bizim Göle ekibi de bizden aşağı kalmıyor, onlarda ha bakanın önünde el pençe, ha arkasında hazır olda ..
Bakanla birlikte bir fotoğraf çektirmek, belki de ellerinde tuttukları küçük notları valiye çaktırmadan bakana vermeye uğraşan AK Parti Göle İlçe Teşkilatı bir diğer taraftan da AK Parti Milletvekili Saffet Kaya'yı el, baş üzerinde tutmaya çalışıyor ..
Başta Abdullah amcamız olmak üzere Cengiz çapan ve diğerlerinin kan/ter içinde koşturup durdukları bakanların niye artık Göle'ye gelmediğini de merak edip, bu durumu soramadıklarına da şahit oluyoruz ..
Gerçekten ya ne oldu Göle'ye niye bakan gelmiyor acaba?
Ola ki başta vekille, ardından kaymakamla sıkça karşı karşıya gelen Göle AK Parti Teşkilatı genel merkez tarafından çizildiler mi acaba?.. Bunun cevabını referandumdan sonra göreceğiz gibi ..
Çünkü AKP Genel merkezinin olduğu gibi yeni İl teşkilatı'nın da Göle'nin AKP teşkilatında hiç razı olmadığını da duyuyoruz ..

**Kaymakamın çeşmesi ..

Yeni bir kaymakamın geldiği Göle’de bugüne kadar acaba kaç kaymakam gelip geçtiğini hesaplayanınız oldu mu?
Eğer bileniniz varsa lütfen gazetemizin telefonlarıyla bize bildirmesini rica ediyoruz.
Çünkü bugüne kadar Göle’ye gelen giden onca kaymakamızın sayısını sayıp, ‘Acaba bunların hangisinin Göle’de kalıcı bir eserinin olduğunu’ tek tek sıralayacağız ..
Kiminin çok iyi, kimin ise orta şekerli, kiminin ise başta Çapan ile olmak üzere bazı kişilerle kavgalı olarak gelip, gittiği Göle kaymakamlarını sayarken, lütfen Göle’de bulundukları süre içinde ne gibi bir eseri geride bıraktığını da sıralayınız ..
Biz düşündük şu son beş-on yıl içinde gelip giden kaymakamlarımızı ve baktık ki hiç birisinin, ‘Aha şunu falan kaymakam efendi yaptı, bu onun eseridir’ diye bir şeylerini görüp, sıralamayamadık ..
Gerçi köylüleri, ‘kokuyorlar’ diye kaymakamlığa sokmadığı ileri sürülen ve bu nedele gazetecilerle davalık olan bir kaymakamın çeşmesi var sanırım YİBO’nun oralarda ..
Ama onun da Göle’de ki evlerin, iş yerlerinin musluklarında akmayan su gibi kuruduğunu da .. Neyse yeni kaymakamımızın Acı Su isimli su kaynağını yaptırıp geride, ‘en azında bir çeşme bıraktım’ diyeceğine biz şimdiden inanıyoruz ..

**Halkçılar halktan kaçıyormular?

Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından Göle’ye gelen CHP’nin üst düzey yöneticilerini takip ettiğim dün dikkatimi çeken çok önemli bir şey oldu ..
O da halkçı olduklarını ileri süren halkçıların halktan kaçmaları oldu..
12 Eylül’de yapılacak olan Anayasa Referandumu’nda halktan hayır demelerini isteyenlerin kendi bir iki partilileri dışında halkla buluşmadan Göle’de ayrılmaları gerçekten dikkat çekiciydi.
Hatırlıyorum da şöyle 15-20 yıl önceyi, CHP’nin o canlı günlerini..
Karaoğlanlı döneminde ki CHP’den eser kalmadığını, halkçı geçinip, halktan kaçan bir CHP’nin dışında bir CHP gördüm dün ..
Göle’nin değişmez CHP’li Baki Çetin’i sıkça eleştirip, yerden yere vurduğumuz bir süreçte Göle’ye gelen CHP’nin sözde yenilenmiş yöneticilerinin Çetin’den farklı olmayan bir anlayışla halktan uzak, halktan kopuk olduklarına bir kez daha şahit oldum ..
Caddellerde selam vermek istedikleri iki Göleliyi görememe sıkıntısı içinde Göle’de ayırlan CHP heyetinin basına kapalı, kapalı kapılar ardından yaptığı gizli toplantılarla bu ülkede iktidar olacağını düşünüyorsa eğer sanırım bir 20 yıl daha bekleyecek.
Çünkü CHP’lilerin dünkü Göle gezisinde bunu gördük ..