REFERANDUM SONUCU
Gönderen Fakir - Eylül 12 2010 - 21:41:49
REFERANDUM SONUCU İYİ OKUNMALI/Ergün Koç

Ergün Koç Referandum oylaması öncesi, başta başbakan olmak üzere, medyası, devletin kurumları ve Kürt muhalifleri, Barış ve Demokrasi Partisi’nin boykot kararını anti-demokratik bir karar olduğunda hemfikir olmuş, boykotu kırmak için tüm güçlerini seferber etmişlerdi.

Başlattıkları karalama kampanyalarında, bölge de halkın tehdit edildiği, halkın iradesinin baskı altına alındığı yalanlarıyla boykotu kırmaya yönelik tüm tehdit ve baskılar Kürt halkı tarafından boşa çıkarıldı.

Referandum oylaması öncesi, başta din işleri yüksek kurulu olmak üzere devletin tüm kurumları, yandaş medya ve Kürt muhalifleri müthiş bir baskı gücü uygulamış, oylama öncesi BDP kitlesine yönelik bir tutuklama furyası gerçekleştirmiş, cezai müeddiye tehditleri savrulmuş, boykot kırılmaya çalışılmıştır.
Tüm bu baskı, şiddet ve tehditlere rağmen Kürt halkı, boykot kararından vaz geçmemiş ve bölgede ezici bir şekilde boykota giderek kendisinin dinlenmesi ve muhatap görülmesi temelinde bir güç olduğunu ispatlamıştır.
Oylama sonrası çıkan en önemli sonuçlardan birisi; bundan böyle Kürtlere dayatılan iki şıktan birini tercih etmenin dışında, Kürtlerin bir üçüncü şık bulabileceği gerçeğinin olduğu ve bu iradeyi yaratabileceği gerçeğidir.

Oylama sonucu göstermiştir ki Kürtler, ne 82 Anayasası’nı yamalayarak ömrünü uzatmak ne de 82 Anayasası’nı kalıcılaştırmak değil, sivil, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasa istemekteler.

Oylama sonucu göstermiştir ki, Kürtler muhatap alınmadan yapılacak bir anayasanın meşruluğu tartışılır.
Oylama sonucu göstermiştir ki, Kürtleri temsil eden bir siyasi irade mevcuttur ve bu siyasi irade muhatap alınmadan Kürt sorunu çözülemez.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Bu saatten sonra yeni anayasa yapılmalıdır. Çıkan sonuçtan özerklik isteyenler, anadilden eğitim isteyenlerin talebi doğru okunmalıdır.” diyor.

Evet referandum oylamasının sonuçları, özelikle bölgede çıkan sonuç iyi okunmalı, her kesim buna katkı sunmalıdır.

Ergün KOÇ /BDP Ardahan İl Başkanı