KAI'lı Derneklerin Esenyurt'ta ki öteki yüzü ..
Gönderen Fakir - Eylül 14 2010 - 07:02:31
KAI'lı Derneklerin Esenyurt'ta ki öteki yüzü ../Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Kültür ve Dayanışma Derneklerimiz kurulurken hemşerilerimiz örgütlenip İstanbul'da bir güç olacağız diye sevindiler. Ve Derneklerini bazen korkuyu yenme adresi, bazen de umut kapısı olarak görüp üye oldular.
Sonra takke düştü kel göründü. Bazı derneklerin hemşehrilerimize sahip çıkmak için değil. Gizli pazarlıklarla siyaset yürütmek için kurulduklarını tespit ettik.
Bunların ilkesiz duruşları ve gizli ilişkileri yüzünden hemşehrilemizin derneklere bakışları değişti ve birbirlerini sahiplenme duyguları köreldi.
Kendileri de sürekli yıprandılar, güçlerini kaybettiler. Bu nedenle son zamanlarda üye sayıları azıldı. Bazı kongrelerde dernek kapanmasın diye yönetim kurulu üyelerini cep telefonuyla arayarak yeter sayıyı bulmaya çalıştılar.
Bu çok acı bir durumdur. Hemşehrilerimiz bunu hak etmiyor.
Bu ilkesizlikten vazgeçilmelidir.
Yeri gelince AK partide, CHP'de, BDP'de, MHP'de ve daha birçok partide siyaset yapan hemşehrilerimize destek verilmelidir. Hem de çok Güçlü destekler verilmelidir. Aksi İktidardan nemalanmak adına hemşehri kimliğini reddedenlerin, tek taraflı davrananların, bir de gizli siyaset yapanların, birlikten ve beraberlikten bir şey bekleme hakları yoktur. Olmamalıdır.
5 Eylül Günü CHP Esenyurt İlçe Başkanı olan hemşihrimiz Kemal Deniz Bozkurt'un ve beraberindeki hemşehri komitesinin hazırladığı bir mitinge katıldım.
Parti Otobüsünün üzerindeki İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un yanında CHP Parti Meclis Üyesi Hikmet Çelik ile CHP İstanbul İl Sekreteri Dr. Bülent Kerimoğlunu ve Sendika Genel Başkanı Muzaffer Ünlüyü görünce çok gururlandım 3 hemşehrimiz kendi partilerinin "HAYIR" kampanyasını sürdürüyordu!
Bu kampanyada Kars-Ardahan- Iğdırlıların kalesi olarak bilinen Esenyurt'ta, Kars Ardahan Iğdır adına kurulan derneklerin Bu üç hemşehrimize destek sunup, alkışlayacaklarını umuyordum. Yanılmışım. miting alanında sürekli dolaştım ama, o canlı topluluk içinde bir tek Kars-Ardahan-Iğdır il ilçe köy dernek başkanını, ya da yöneticisini görmedim, rastlayam . Üzüldüm adeta içim acıdı. Gördümkü Dernekler hemşehrilerini, üyelerini desteklemiyorlar. Çok basit ve ucuz çıkarlar karşılığında. başka siyasilerin kuyruğuna takılıyor, hatta küçülüyorlar.
Bir gün önce Esenyurt Belediye başkanı Nemci Kadıoğlunun toplantısına katılan bir dernek yöneticilerine sordum. Neden dünkü toplantıya katılmadınız'da Kadıoğlunun toplantısına katıldınız?
Biz dernek olarak siyaset yapmıyoruz! Bu toplantıya hemşehrimiz Gürbüz Süleymanoğlu'na destek vermek için katıldık" dediler. Burası güzel!
Tabiî ki hemşehri desteklenmeli. Ama Esenyurt'lu Kars-Ardahan-Iğdırlılar Gürbüz Süleymanoğlu'nun çömezleri değildir. Vicdanen denek yöneticilerinin eşit davranmaları gerekir. Bülenet Kerimoğlu'nu, Hikmet Çelik'i Esenyurt Ana muhalefet partisi İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'u inkar etmeye hakları da yoktur. Onları inkâr etmek dernekleri var eden hemşerilerimizi de inkâr etmek anlamına gelir.
Uyarıyoruz dernek yöneticilerini!
Esenyurt belediyesinden nemalanmak için tek taraflı olmayın, küçülmeyin. Siyaset yapan bütün hemşehrilerimize karşı eşit davranın!
Ak parti, Kadıoğlu ve ekibinin karşısında eğiliyor, bükülüyor ve yok sayılıyorsa dernekler kapansın daha iyi olur.
Bütün Derneklerimizin yöneticileri tüzüklerinin ve ilkelerinin gereğini yerine getirmek ve hemşehrilerimize karşı koşulsuz şartsız eşit destek vermek zorundadırlar.
Akllarını başlarına toplasınlar! "Genel kurullarda dernekleri siyasete bulaştırmayacağız" diye verdikleri sözleri unutmasınlar.
Gelelim Ardahan Kültür Evinin Açılışına
Kadıoğlu binlerce Teşekkürü hak etti Ama…. Siyaset bulaştırınca tadı kaçtı.
Hayatta en kötü insan Ret eden, yok sayan, kabullenmeyen ve inkar eden insandır.
Esenyurt'ta ki Ardahan ve ilçeleri dernekleri için temeli atılan kültür merkezini taktirle karşılıyoruz.. Bunun için Kadıoğluna teşekkür ederiz.
İkinci teşekkürde Bu kültür evini yapımlısı için Ardahan lobisini oluşturup çözen Ardahan Kültür Evi Dernek yöneticilerine
Ancak, Bana göre tarihi bir Açılışta Esenyurt halkından alınan vergiler ile Ak partinin "EVET" kampanyasının yürütülmesini de şiddetle kınıyoruz.
Açılış saatinde oradaydım, Açılış için hazırlanan platformun her iki başında AKP'nin "EVET" kampanyasını yapan anons arabaları Her taraf Belediye Başbakanın fotoğrafları ve "EVET" kampanyasının afişleriyle donatılmıştı. Arada bir Anons arabaları Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın kampanyayla ilgili konuşmalarını yayınlıyordu.
Yanı temel atılışı tam bir "EVET" Kampanyası şovuna dönüştürülmüştü..
Bu merkezin yapılacağına inanmıyordum hatta bu konuda Ramazan Tanla ile bahse girmiştim. Eğer böyle bir merkez yapılırsa gidip 6 Yıldır merhaba etmediğim Kadıoğulu'nun elini tutup tebrik edecektim. Bu manzarayı görmeden önce sözümü yerine getirmek için prova da yapmıştım. Ama o tabloyu görünce tepkiyi koydum Dernek Kurucu Bakanı Barış Yıldırım, şimdiki Başkan Tuncer Dağ ve bazı yöneticilere tepkimi çok ser bir şekilde vererek Oradan ayrıldığım, buna tanık olan birçok hemşehrim de oradan ayrıldı.
Şimdi soruyorum.
-Neden Evet-Hayır oylamasına üç gün kala temel atıldı?
-Neden bu açılış siyasete kurban edildi?
-Başka zamana kalamaz mıydı?
İşte o zaman ben de gider Kadıoğlu'nu tebrik ederdim, aramızdaki o buzlarda erirdi. Ardahanlıların aklında hiç unutulmayacak bir açılış olurdu belkide!
Bir çuval inciri berbat ettiniz beyler!
Derneğe siyaset bulaştırdığınız için. Ardahanlılar da tepki gösterdiler. 2000 kişi için hazırlanan iftar sofrasına, daha doğrusu "EVET" şovuna ancak 650-700 kişi katıldı. BU açılışta hem dernek başkanları yöneticiler üzüldü, Ardahanlı Göleli meclis üyeleri katılımın azlığından dolayı mahçup oldular. hem Kadıoğlu anlamlı sayılacak katkısına düzgün bir cevap alamadan üz gün ayrıldı.
Ne Kadıoğlu memnun ne dernek yöneticileri nede Ardahanlı Hemehrilerimiz!
Yazık!... Çok yazık!... Hiç ders almamışsınız!...
mustafakupeli 36@gmail.com