Çıldır Dernekleri Mastürbasyon mu yapıyor?
Gönderen Fakir - Ekim 26 2010 - 22:45:03
Çıldır Dernekleri
Mastürbasyon mu yapıyor?
/Doğan Yücel

Doğan Yücel Dernekçilik; Günümüzde; modern ve çağdaş bir toplum olabilmenin en önemli unsurlarından birinin, Sivil Toplum Örgütleri olduğu uzun süreden beri bilinen bir gerçektir. Çıldır derneklerinin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili son 10 yılı şöyle bir gözden geçirirsek, gerçekten durumun içler acısı bir vaziyette olduğunu görürsünüz. Çıldır’ın iki tane ilçe derneği ve otuza yakında köy derneği bunmasına karşılık bunların yönetim belirlemede ve çalışma alanlarında büyük bir zafiyet gösterdikleri tartışılmaz bir gerçektir.
Şimdi öncelikle dernek başkanlığı ile ilgili çok ilginç bir saptama yapmak istiyorum; yirmi veya yirmi beş yıl fabrikada ya da herhangi bir özel sektörde çaycı olarak görev yapan bir kişi toplumdaki sosyal statüsüne bir farklılık katmak için, bölgenin milletvekilleri ile aynı masada yer almak, çaycı yada işçi falan efendi yerine Başkan sıfatını almak için köyüne yada ilçesine başkan oluyor.
Sonra ne oluyor Çaycı Efendi başlıyor para toplamaya, kaz gecesi yapmaya, piknikler düzenlemeye, amaç derneğe bir yer almak, peki dernek yeri alınca ne olacak? Tabiî ki Kahve kültürünün gelişimine katkı sağlanacak okey, Batak, 51, Papaza kimde v.s v.s Papazı bulmuş bir Bölgenin derneği olarak onca insandan toplanan paralar dernekçilik yaptığını zanneden insanlar yüzünden anlamsız bir şekilde heba ediliyor. Derneklerin ismini taşıdığı ilçeleri ya da köyleri hakkında en küçük bir bilgileri olmayan, hatta bir çoğunun kendi eğitimi de tamamlayamamış insanlardan oluşan bu yapılardan ne beklenebilir ki Örnek olarak Merkezi Esenlerde bulunan Çıldır Kültür derneği yaşım 33 olmasına karşın başındaki kişinin kaç yıldır o görevde bulunduğunu bilmiyorum. Lafa gelince biz gençlerin önünü açmak istiyoruz Dernek yöneticilerinin koltuğa nasıl yapıştıklarını şimdi buradan söylemek istemiyorum. Şimdi Kış geliyor kazların kesim zamanı geldi yine çıkıp köyleri dolaşmaya başlarlar, ondan sonra da bir kaz gecesi bir piknik ver elini festival aya baba Protokol çadırında kim oturacak ? ordan tesislerde balık yiyelim, rakı içelim bir kaç karede fotograf ''ola ne yaman festival yaptık gördün mü?'' İlkokulu bitirmemiş insanların oluşturduğu topluluktan anca bunlar beklenebilir. Sonrada bizlerde diyoruz ki bizim derneklerimiz neden iş yapmıyor? Dernekler iş yaparsa siyasilere kim yalakalık yapacak? , protokol masasında kim oturacak?
Konuya daha farklı bir örnek vermek istiyorum. geçen sene Merkezi Kartal’da bulunan Eskibeyrahatun derneğinin kahvaltı toplantısına çok sayıda dernek başkanı ve yöneticisi katıldı. Kahvaltıya davet edilen CHP Ardahan milletvekili Ensar Öğüt'te orada bulunan dernek başkanlarına bölgelerindeki sorunlarını sorduğunda dernek başkanlarının tamamına yakını Çıldır’daki tuvalet sorunundan bahsetti. Bu bölgenin sorunları arasında tuvalet sorunu beklide sıralamada 46. sırada yer alabilecek durumda iken herkesin bunu papağan gibi tekrarlaması gerçek anlamda çok trajik komik bir durum, çünkü kimse Çıldır’ın değil kendi köyünün bile sorunlarını bilmeyecek kadar ilgisiz.
Çıldır’ın iki derneğinden bir tanesi sadece tabela derneği diğeri ise sadece kahve olarak işletilen yer konumunda Çıldır’ın hiçbir sorunu ile uzaktan yakından ilgilenmek değil bu sorunları toplantı gündemlerine bile getirmiyorlar.
Bu özellikleri bünyesinde barındıran dernekler, gerçek anlamda mastürbasyon yapıyor. Çıldır’ın onca sorunu varken işi sadece siyasilere yaranmak olan derneklerin şapkalarını bir kez daha önlerine koyup düşünmelerini bekliyoruz. Ardahan’ın Çıldır’ın ve hatta köyünün ismini kullanarak kimse siyaset yapmasın.