KANBİR'DEN RAPOR -4-
Gönderen Fakir - Aralık 12 2010 - 20:15:30
KANBİR'DEN RAPOR -4-
ÇELİŞKİLER DEVAM EDERKEN MECLİS ÇALIŞMALARI/Nejdet Kanbir

Necdet Kanbir Diğerlerini bilmem ama ben, seçildiğim görevin tüm ayrıntılarını bilecek durumda değildim. Ama ilk günlerde kürsüden bürokratlarımıza şu uyarıda bulundum; “Ben işimi tam bilmiyorum. Ama dersimi çalışacağım. Bizi kandırmaya çalışmayın, bir gün kandırıldığımı fark edersem, canım yanar, canınızı yakarım!”
Dersimi de hep çalıştım, hala da çalışıyorum. Yaptığım iş ne olursa olsun hakkını vermeliyim, benim ilkelerinden olduğundan, 24 saatimle o işi düşünür ve yaşarım. Başka türlü, desinler için toplumun sorumluluğu ve vebali üstlenilir mi? Bence doru olan bu.
Bürokratların hazırlamış olduğu 2009–2013 stratejik plan, ilk ciddi sınavı oldu meclisin. Bu konudaki tartışmalar, basın aracılığıyla, kısmen topluma yansıdı. Emeği olan meclis üyelerinden biriyim. Mecliste epey ek ve düzeltme yapılarak onaylandı. Hedefler saptandı. Seçilmiş olduğumuz, görev yapacağımız 5 yılın planını yaptık. Bunun, bizler açısından bağlayıcı olduğunun idrakinde olmayanlar ve gereğini yapmayanlar, ne yazık ki toplumca yeterince bilinmeyecek.
Bu arada meclis başkanlığına, önceki yıllara ait bir valilik yazısı geldi ve bizlere de verildi ve okundu. Konusu, ‘TEMENNİ KARARLARI’ İDİ.
Yani, “il genel meclisi il özel idaresi işleri dışında, dış kurulara yönelik karar almasın!” Bunun adı ‘TEMENNİ KARARI’ oluyor. “Geçerli ve gerekli değildir, böyle kararlar almayın, kimsenin işine burnunuzu sokmayın” demeye getiriyorlardı!
Aynı kanaatte değildim ve meclis üyeleriyle fikrimi paylaştım. Bu ilin en ücra köşesindeki sorunları, bu mecliste oturanların birileri biliyordu. Bu sorunlar merkezi idarenin ve ilgili teşkilatlarının birinin çözeceği bir sorunsa, bu yönde arar almak, bu kurum ve kuruluştan TALEPTE bulunmaktır. TEMENNİ değildir. Hala da aynı kanaatteyim. Bu yönde;
1-DSİ
2- TARIM BAKANLIĞI
3- DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
4-GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI
5-DLH GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
6- KARAYOLLARI
7-KÜLTÜR BAKANLIĞI
8- MALİYE BAKANLIĞI’na veya ilgili bölge veya il müdürlüklerine yönelik kararlar aldık. Ve önemli sonuçlar aldık. Ta ki 2010 yılının ikinci yarısına kadar. Buna da döneceğim.
2009 yılının gerek KÖYDES ve KHGB ve gerekse İl Özel İdaresi programı, seçimlerden önce yapılmış olduğundan, fazlaca değişik iş yapma imkanı yoktu. Ancak, program değişikliği, konular gündeme geldikçe tartışılıyordu. İşimizin acemisi olduğumdan dolayı da, açıkçası 2009 programını ayrıntılı inceleyip, önemli bir değişiklik teklifi getirmediğimizi de belirtmeliyim. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Nisan 2009’daki program değişikliği gündemiyle meclise gelmesi, bir miktar zihnimizi açtı ve Kurtkale’ye 4 derslik önerisi İl Encümeninde teklifimizle bekletilerek ihale artanlarıyla 8 dersliğe çıktı ve 2010’da ihale edildi ve yapıldı. Eskibeyrehatun’a 1 ek derslik konusu da, yine itirazımızla 4 dersliğe çıktı ama bu da arsa sorunundan dolayı beklemekle beraber, ileride eğitim konusunda geniş anlatacağım gibi bekliyor olması, iyi sonuçlar doğuracak.
2009 Çıldır KÖYDES programına asfalt olarak önce bahsettiğim Çıldır-Saymalı-Aşıkşenlik-Taşdeğirmen-Karakale-Damlıca-Başköy (kısaca Aşıkşenlik-Başköy) grup yolunun 5 Km’si için ödenek gelmiştir. Yaptırılmadı ve ayrıca Kurtkale bölgesinde 18 Km stabileze yol ödeneği vardı; yapıldı. Kurtkale, Sazlısı ve Gölbelen’in suyu ve birçok depo onarım vs. yapıldı.
2010 yılı Özel İdare programı yapılırken emeği olan bir meclis üyesi olarak şunu söylemeliyim; 2009-2013 stratejik plan doğrultusunda idareden gelen taslağı, oldukça değiştirerek mecliste oy birliği ile kabul ettik. Bu programın en önemli tertibi, baharla beraber uygulanmaya geçecekti. Ocak ayında Meclis, İl Özel İdaresinin faaliyetlerini denetlemek için 5 kişilik bir komisyon seçti. Bende Denetim Komisyonu’na seçilen üyelerden biri oldum. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Buraya tekrar döneceğim.

DIŞ KURUM VE KURULUŞLARA YÖNELİK KARARLARA GELİNCE:

Seçime girdiğim zaman bir seçim bildirgesi yayınladığımı söylemiştim. (25Mart 2009 günkü Çıldır Haber Sitesi’nde de yayınlandı, elden de dağıtımı yapıldı.) Bildirgenin giriş kısmı hariç, konular kısmı şöyle, (siteden aktarıyorum)
“ İL GENEL MECLİSİNE TEKLİF GÖTÜREREK ÇÖZÜM İÇİN KARARLAR ALINMASINI ve UYGULANMASINI İSTEYECEĞİMİZ GENEL KONULAR;

1- 1995 Yılında Bakanlar Kurulun’ca kararnamesi onaylanıp, hukuken açık ancak fiilen kapalı olan AKTAŞ SINIR KAPISI’nın açılması için,
2- Kars-Tiflis Demir Yolu üzerinde, Yukarı Cambaz – Damlıca köyleri arasında yer alacak istasyonun; sınır aşan trenin son kontrollerinin yapıldığı kontrol istasyonu olmaktan çıkarılıp, İNDİRME-BİNDİRME yapılan bir istasyon haline getirilmesi ve bu istasyonu KARAYOLLARI AĞINA alınacak bir yolla ilçe merkezine bağlanmasının sağlanması için,
3- Çıldır’ı Kurtkale’ye bağlayan karayolu ağında bulunan yolun GÜZERGÂHININ, (Kura Nehri üzerinde yapılacak olan hidrolik santral (baraj) dikkate alınarak) KAYABEYİ-AKKİRAZ-KURTKALE güzergahına alınması için,
4- 5403 sayılı kanun (Toprak Koruma ve Kullanma) kapsamında ARAZİ TOPLULAŞTIRMA VE SULAMA uygulamaları yapılması için,
5- İçme ve kullanma sularının,tek tek köy olarak ve sondajla temininden ve elektrik tüketiminden kurtarılarak ve özellikle gurup köylerinin cazibeli şebeke suyu olarak teminin, yeterli-kalıcı-düzgün yapılması ve asbestli borulardan kurtarılması için,
6- Eski, Ardahan Köy Hizmetleri’nin kurmuş olduğu ve özel idareye devredilmiş olan ve şu an atıl duran ASFALT ŞANTİYESİNİN yeniden f
e geçirilmesi ve stabilize yol yapımı için uygun malzeme teminini sağlamak amacıyla taş kırıcı- konkasör kurulması için,
7- Köylerde kullanım sularının atığının ( deterjanlı-kansorejen suların) sokaklara akması sonucu sağlığımızı ve çevreyi zehirlemesinin önlenmesi için,
8- A-) İL GENEL MECELİSİNİN FAALİYETLERİ
B-) İL ÖZEL İDARESİNİN FAALİYETLERİ
C-) İLÇE ÖZEL İDARESİNİN FAALİYETLERİ
D-) KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİNİN FAALİYTELERİ
E-) SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFININ FAALİYETLERİNİN toplumca izlenmesine, toplumun açık denetimine sunulmasına imkân sağlayacak WEB sitelerinin kurulması için,
9- Toplumun geleceği olan çocuklarımızın yeterli temel eğitimini almasına engel olan köylerdeki birleştirilmiş sınıflar sistemi sorununa çözüm aramak için,
10- Şu an bilmediğimiz ancak muhtarlarımız ve/veya toplumca bilmemiz sağlanacak her türlü toplumsal sorunla ilgilenmek için,

İŞİ UZMANINA SORARAK, SAYIN VEKİLLERİMİZİNDE HER TÜR KONUDA DESTEKLERİNİ ALACAĞIMIZIDA VARSAYARAK DÜRÜTÇE GAYRET EDECEĞİMİZİ BİLDİRİRİZ...
Haber / Resim M. Ahmet VURAL www.cildirhaber.com/ÇILDIR”

Daha seçildiğimin ilk haftalarında, sınır komiser yardımcısı olan ilçe kaymakamımızdan, Önder Bey’den, Gürcistan tarafıyla bir protokol yapmalarını, oraya geçip, olup bitenleri, neler yaptıklarını görmemizin gerekliliğini anlatarak, istekte bulundum. Bu niye gerekli idi?
1999 yılında geriye göç edip yerleştiğim ilçemde, 2000 yılından itibaren toplumsal aktivitenin içinde yer aldım. Gazeteciydim. Dediğim gibi, Süzgeç adlı bir gazetemiz vardı, aydı bir çıkıyordu ve bir misyonu ifade ediyordu. 2000 yılının ikinci yarısında Çıldır belediye başkanı Ercan Şirin Bey başkanlığında, İl Genel Meclis Üyesi Salih Orhan Bey, Doğruyol İlçe Başkanı Yusuf Yılmaz Bey, köy muhtarlarımızdan, Şahmar Kızıltepe, Turan Erdoğan, Mail Aydın, Yaşar Topkaya, Osman Bingöl, Rıfat Aslantaş, Remzi Aktemur, Çıldır Çankaya Mah. Muhtarı Öner Şirin ve ben bir heyet teşkil ederek Ankara’ya gittik. (Ankara’da yaşayan, başta Prof. Dr. Yusuf Bayraktar başta olmak üzere birçok Çıldırlı hemşerimiz de heyetle beraber görüşmelere geldi ve bizi yalnız bırakmadılar. Prof. Esfender Korkmaz Bey’de telefon görüşmeleriyle destekliyor, randevu almamıza katkıda bulunuyordu.)
Bu heyette, iktidar ortağı partilerin ilçe başkanları katılmadılar. DSP-ANAP ve MHP üçlü koalisyonu vardı. Aşıkşenlik belediyesinde ANAP’lı Mülazım Karaçay başkandı. O’da katılmıyordu. Ercan Bey’e, “benden dolayı gelmiyorsa ben vazgeçiyorum, o gelsin, çünkü partisi iktidar ortağıdır” dedim. Buna rağmen Ercan Bey, Mülazım Bey’i heyete katamadı.
Bu heyet, başta başbakan rahmetli Ecevit başta olmak üzere, Ulaştırma Bakanı, Gümrük Müsteşarı, Botaş Genel Müdürü gibi birçok yetkiliyle görüştü.
Hatta heyet randevu beklerken, Salip Bey’le, ‘Çıldır Heyetinin Sekretaryası’ sıfatını kendimize vererek, Karayolları Gen. Md., DSİ Gen. Md. TİKA gibi birçok kurumu ziyaret ederek araştırmalar yaptık-heyeti bilgilendirdik. Karayolları Gen. Md.’de Dışişleri Bakanlığı’nın gönderdiği –Aktaşla İlgili- özel bir dosyayı da elde etme fırsatımız oldu.
Aktaş ve Demiryolu başta olmak üzere Çıldır ve Ardahan’ı ilgilendiren konuları o zamandan beri ayrıntısıyla biliyor, takip ediyor ve katkılı olmaya çalışıyorum.
2007-2008 kış aylarında Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu 36 ülkenin büyükelçisini Çıldır Gölü’ndeki Ardahan Gençlik Spor md. tesislerinde ağırladığı gün, sorup, bularak, tesisin önünde Gürcistan’ın Ankara büyükelçisi ile tanıştım.
Sohbet esnasında Ensar Öğüt Bey, yanımızdan geçti. Tesisin üst katından bize baktığını gördüm. Yanındakilerden biri gelip konuştuğum adamın elçi olduğu bilgisini Ensar Bey’e iletince, çok üzücü bir durum oldu. Ensar Bey’, geri dönün B.Elçi ile tanışarak kendisinin de “bölgenin milletvekili” olduğunu söyledi. Vekilin Ankara’da olan büyükelçi ile Çıldır Gölü’nde tanışmasının üzüntüsünü, sanırım herkes duyar.
Büyükelçi’yi, Aktaş’ı göstermek için yarım saatlini ayırması yönünde davet ettimse de bu gerçekleşmedi. Kendisi Trabzon’da okumuştu ve iyi Türkçe biliyordu. Telefonlaşmak üzere ayrıldık ve o günden sonra defalarca telefonla görüştük. Gürcistan’ın, Aktaş-Karzak kapısı için, AB’den, Amerika’dan ve Azerbaycan’dan aldığı desteği ve yol ve gümrük binası için inşaat başlattığını biliyor, fakat bunu resmi olarak ne Gürcistan büyükelçiliği, ne Trabzon Konsolosluğu, ne Türkiye’nin Tiflis Elçiliği, ne Dışişleri Bakanlığımız ve ne de Gümrük Müsteşarlığımızdan teyit ettiremiyordum.
Yapılan işlerden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmiyette haberi yoktu. Yaklaşık 2 yıl boyunca aralıklarla anlarca kez bu saydığım kurum yetkilileriyle görüşmeler yaptım.
Seçim sonrası Kaymakam Önder Bey’den protokol yapmasını istememin nedeni, resmi bir ziyaret sonrası, belki bir rapor tutmasını ve ilgili kurumlarımıza iletmesini sağlamak niyetimdi. Olmadı…

Nejdet Kanbir
DSP Ardahan İl Genel Meclisi (Çıldır) Üyesi

devam edecek.