Sancılı Seçim
Gönderen Fakir - Şubat 18 2007 - 14:46:31
YAZI-YORUM/Sancılı Seçim

Tuncer Dağ 2007 yılı seçim yılı. Her bölgede olduğu gibi bölgemizden de hareketli geçecek. Bizim bir farkımız var diğer yörelere göre. Farkımız da diğer bölgelere nazaran hizmet anlamında çok çok geride olmamız. Gelecek olan vekilimizin donanımlı olması gerekir, bölgeyi iyi bilmesi, halkın içinde olması, bölgedeki halkın yaşamış olduğu sıkıntıları o halkla beraber yaşamış olması, halkın dilinde anlaması lazım. Kendisini dev aynasında görecek yada uzakta gazel okuyarak methiyeler dökerek halkın gönlünü fethetmeye çalışanlara halkın pek prim vermeyeceği görünüyor. Ardahan artık eski Ardahan değil. Ardahan teknolojinin nimetlerini çok iyi kullanabilen bir il olmuştur. Eğitim seviyesinin yükselmesi özellikle üniversite aşamasında olan gençlerin olaylara daha objektif bakmaları siyasi simsarları tedirgin etmeye başladı bile.. Şuna inanıyorum ki birçok siyasi şahsiyet o bölge için vekilliği aklında geçiriyor ama toplumda gelecek olan tepkiyi göz önüne alarak cesaret edemediğini biliyorum. Toplumumuzdaki bu olgu çok önemli sonuçları beraberinde getireceğine inanıyorum. Vekil adayı olacak kişilerin toplumun bu hasiyetini göz önüne alarak hareket edeceklerine inanıyorum.
Toplumumuz gençliği sanal ortama o kadar adapte olmuş ki birçok bölge insanı birbirilerini sanal ortamda görmüş, sanal ortamda tanışmış ve bölgenin kültürel değerlerini gelenek ve göreneklerini sanal ortamda öğrenmiştir. Sosyal dayanışma sanal ortama taşınmıştır. İletişim eskiye nazaran daha rahat kurulmaktadır. Doğal olarak da bölgenin siyasal kaderi de sanal ortamda tartışılmaktadır.
Ardahan ve ilçelerinin belli başlı internet kahramanları mevcuttur. Bu kahramanlar hemen hemen bölgedeki tüm internet sitelerinin değişmez simalarıdır. Bu gurup bölgesel anlamda siyasi arenaya da yön vermekteler. Onların yazdıkları ve o yazılara yapılan yorumlar günlerce tartışılmaktadır. Nitekim bu kahramanların içerisinde editör görevini yapanlar daha şanslı konumdalar. Zira yapılan yorumların içerisinde kendine göre ayıklama yapabilmekte ve belirleyici olma özelliğini taşımaktalar. Doğal olarak da bölgesel anlamda siyasi otoritenin sağlanması ve siyasi adayların belirlenmesinde toplum üzerinde olumlu veya olumsuz ciddi etkiler bırakabilmekteler.
Özellikle gençlik kesimi bölgedeki geçmiş siyasi şahsiyetler üzerinde fazla bilgi sahibi olmadıklarında mevcut durum ile değerlendirme yapmaktadırlar. Bölgede yaşayan insanlarda her ne kadar feodal yapı siyaseti belirliyorsa da özellikle metropollerde yaşayan ve basın yayın aracılığı ile özellikle internet aracılığı ile bölgedeki siyasete müdavim olanlar feodal yapıdan ziyade dünya ve siyasi görüşüne göre hedef belirlemektedirler.
Bölgedeki siyasi atmosfer iki farklı kutup arasında devam etmektedir. Birincisi belirli yaş üstünde olan, bölgeden yaşayan ve bölgedeki sıkıntıları çok iyi bildiklerinden dolayı çıkacak olan adayın öncelikle kendilerinden olmasını isteyen guruptur. Bu gurup içerisinde siyasi düşünceden ziyade feodal yapı ve hemşericilik ön plana çıkar. Çıkacak olan adayın kendi aralarında çıkmasını isterler. Bu istek ilçe mahalle hatta köylere kadar iner. Guruplaşmalara neden olur. Bu örnek siyasi otoritenin üstündedir. Partinin ağırlığı pek etkilemez bu tabloyu. Bunun örneklerini verecek olursak tabanı olmayan bir DYP den Saffet Kaya’nın Milletvekili olması, tabanı olmayan bir partide Menderesin Partisinde Cengiz Öztürk’ün Göle Belediye Başkanı seçilmesi, Ardahan Belediye Başkanı Mikayil Kayatürk’ün bağımsız seçilmesi gibi. Diğer taraftan siyasi görüşünü feodal yapının önünde gören bir kesim mevcuttur. Bu kesim için siyasi parti önemlidir. Siyasi ideolojisini ön plana çıkararak mücadele edenlerin yanında telden tele atlayan günlük parti değiştiren hangi partiden seçilme şansını görüyorsa tüm gücünü kullanarak o partiye geçmeye çalışan siyasi simsarlarda mevcuttur. Bunların örnekleri de 2002 Genel ve 2004 Yerel Seçimlerinde AKP ye akın edenler gibi.
2007 yılının Ardahan için zor bir seçim olacağını düşünüyorum. Zira ortamı bulandırmaya çalışanlar gibi birçok kesim kendilerini ispatlama yoluna gidecek. Gücün kendisinden olduğunu ispatlamaya çalışacaklar. Bunların içinde bölge dışında kurulan dernekler var. Bunların içinde eli kalem tutan bir şeyler karalamaya çalışan gazetelere sitelere yazı yazmaya çalışan kesimler var. Bunların içinde gazete ve internet siteleri sahipleri var. Bunların içinde halen yerel ve genel yönetimlerin başında olan insanlar var. Bunların içinde bölge ile uzaktan yakından organik bağlantısı olmadığı halde belirleme yetkisini kendisinden görmeye çalışan belediye başkanları var. Bunların içerisinde köyün, ilçenin veya ilin ileri gelenleri var. Bunların içerisinde odası, sendikası vb var. Var oğlu var. Bu kesimler birbirleri ile yarışa girerken dikkate bile gerek duymadığımız birileri rap diye arada çıkar gelir kim bilir. Siyasettir bu. Bekleyip göreceğiz..18.02.2007
tuncerdag75@hotmail.com