Kura’yı unutmayın, sahip çıkın..
Gönderen Fakir - Eylül 15 2011 - 03:46:14
Kura’yı unutmayın, sahip çıkın..

Kura'ya Sahip Çık Ardahan Kura nehrinin Karadeniz'e akıtılmaması için çaba sarf eden başta emekli Baş komiser ve ARDER onursal Başkanı Cevdet ŞENTÜRK ve diğer emeği geçen bütün Ardahanlıları tek-tek tebrik ediyor ve kutluyorum.

Sevgili Ardahanlılar, sessizliğimizden yararlanarak bu güzelim Ülkemiz Türkiye de bin yıllık neler yok edilmedeki?
Mahkeme kararlarına rağmen neler yok pahasına özelleştirilip yalaka yandaşlara peşkeş çekilmede ki, bu gün Dünya’nın birçok ülkesi rüzgâr ve güneş enerjisi gibi çok amaçlı ve karlı olan kaynaklara yatırım yaparken, ülkemizdeki iktidarlar ve özellikle AKP İktidarı açıkça talan var talan dercesine HES'leri savunarak Ülkemizin bir çok il ve İlçesinde köyünde kazasında ekolojik yapısının bozulmasına ve Ardahan'ımızda Kura nehrinin Karadeniz'e akıtılması pahasına Kura nehrinin tamamen yok olmasına sebebiyet vermektedir.

Hemen-hemen her konuda olduğu gibi Kura nehrinin tamamen yok olmasına Ülkemiz ve Ardahan halkı da seyirci olmaktadır.

Bir dönem Nazi dönemine tanıklık eden ve 20.yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilen ünlü Bertolt Brecht'in diyor ki;
"Naziler geldiler. Önce komşularımı götürdüler, sonra yazarları, ses çıkarmadım.
Sosyalistleri, Komünistleri topladılar; sesimi çıkarmadım. Çünkü ben sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları topladılar; sesimi çıkarmadım.
Çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri topladılar; sesimi çıkarmadım. Çünkü Yahudi değildim...
Sonra beni almaya geldiklerinde benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı."

Şiirinden hareketle yarın Kura Nehrine sahip çıkacak yüz binlerce Ardahanlı Ardahan da bir araya gelse de sahip çıkabileceğimiz Kura Nehri kalmamış olacaktır. Onun içindir ki yarın çok geç olmadan Kur Nehrine herkesten önce Ardahanlılar sahip çıkmak zorundadırlar. Zorundayız.

Bu güzelim ülkemizin birçok bölgesi çöl olup yok oluyorsa Nazım Hikmet şiirinde dediği gibi, Kabahat senin, demeğe de dilim varmıyor ama kabahatin çoğu senin, benim, canım kardeşim!

Bu düşünce ve duygularımla bütün Ardahanlılara sevgilerimle,
Yılmaz ŞENTÜRK