Kader mi, Tercih mi?
Gönderen Fakir - Eylül 16 2011 - 18:45:02
Kader mi, Tercih mi?

Ardahan'da Eğitim Eğitim öğretimin başlamasına ramak kala Ardahan'da eğitimci, öğrenci ve öğrenci velisi ile yaptığım bir dizi görüşme ve söyleşide Ardahan'da ki eğitimin kötü bir kader olduğu kanısına vardım. 'Böyle gelmedi, böyle gider' inancının yerleştiği, umutların eğitim adına tükendiği bir kentin evladı olmak acı verici.
Düşünebiliyor musunuz bir kentte eğitimde başarıyı yakalamanın olanaksız olduğuna inanan eğitimin öznesi insanları ..
Öğretmen öğrenci velisini suçlar, veliler öğretmeni. Yöneticiler öğretmeni, öğretmen sistemi suçlar. Devam eden suçlamalar yumağı.. Bu suçlamalar yumağında herkes kendini haklı ve suçsuz olduğuna inandırmıştır.
Öğretmeni dinlediğinde öğrenci velisini haksız bulursun. Velileri dinlediğinde öğretmenleri haksızlıkla suçlarsın. Kimi dinlersen dinle haksız ve suçlu bellidir. ARDAHANDIR. Bu Ardahanlının kaderi midir? Bunu kader olarak mı algılayalım.
Hayır, bu ne bir kader nede bir yazgıdır. Bu kaderimizi tayin etmekte olan başta siyasilerin, il Valisinin, Milli Eğitim Müdürünün ve öğretmenlerin Ardahanlılara kendi yetersizlik ve tembelliklerini kılıflandırmak için uygun gördükleri bir modeldir. Unutmayalım ki yönetenler için her zaman cahil, geri kalmış ve eğitimsiz toplumları yönetmek daha kolaydır.
Aydın ve eğitim düzeyi yüksek toplumları yönetmek ise çantacı siyasilerin, yerlerinde oturarak başarıya ulaşmaya çalışan yöneticilerin barınamayacakları yerlerdir. Bunun içindir ki eğitimimiz bir kader değil, siyasilerin ve yöneticilerin kader haline dönüştürmeye çalıştıkları mevzilerdir.
Benim kentimin Kırşehir'den, Bitlis'ten, Karaman'dan ekonomik ve sosyal olarak hiçbir farkı yoktur. O kentlerde yaşayan insanlarında renkleri, dilleri, evleri, gelirleri Ardahanlılardan farklı değildir. Ama eğitimleri bizlerden çok ama çok farklı. Bunun nedenlerini de incelediğimizde Siyasilerinin ve yöneticilerinin üretken ve çalışkan olduğunu göreceksiniz.
İran atasözünü anımsadım aniden ' Oturarak başarıya ulaşan tek varlık tavuktur.' Ben çocuğuma iyi bir gelecek için iyi bir eğitim istiyorum. Eğer eğitimin özneleri çalışmayacaklarsa bizler çalıştıralım bu çarkı. Çünkü;
Zararını biler görüyoruz onlar değil. Bizim çocuklarımız geleceksiz kalacak onların değil.
Onlar ise hep bizleri suçlayacaklar kendilerini değil.
Böyle devam ederse düzen tıpkı toprak ana ile gökyüzündeki alışverişe benzeyecek bizim eğitimimiz. Ne kadar yağmur o kadar ürün. Ve bekleyeceğiz kurak geçmesin yıllarımız. Bekleyeceğiz bolca bereket yağsın, topraklarımız çorak kalmasın diye.
Beklemiyoruz, istiyoruz hemen şimdi.
Ardahanlının da en tabi hakkı olan iyi bir EĞİTİMİ.
Ardıl ERDOĞAN/Eğitimci Yazar