Tuvalet..
Gönderen Fakir - Şubat 27 2007 - 01:43:43
HALKIN AVUKATI/Mustafa Dolu/Ardahan'ın köylerine tuvalet kampanyası

Mustafa DoluAkşam Gazetesi Yazarı. Geçtiğimiz hafta sonu CHP Ardahan Miletvekili Ensar Öğüt, İstanbul Milletvekili Ersin Arıoğlu ve Parti Meclisi üyesi Prof. Esfender Korkmaz, Ardahanlı işadamlarını ve sivil toplum örgütleri yöneticilerini Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde bir araya getirdiler.
İllerinin kalkınması için çeşitli projelerinin olduğunu belirten milletvekilleri, haklı olarak 'Köylerinize tuvalet, banyo, abdesthane yaptırın' çağrısında bulundular.
Ensar Öğüt, 'Oralar sizlerin yurdu. Oradan göç edip gelmiş olmanıza karşın, yazları oraya gidiyorsunuz. Bu sıkıntıları çekmiyor musunuz?
Sizin evinizde banyonuz olsa bile komşunuzun bu ihtiyacını ahırda giderdiğini bilmiyor musunuz? Buralarda geceler düzenleyip eğleniyorsunuz. Bu paralarla lütfen oralara banyo, tuvalet ve abdesthane yaptırın' dedi.
Ağzına sağlık. İyi de etti. Bu laflar ve açılmak istenen kampanya bir anda beni 40 yıl önce ziraatçılık yaptığım Çıldır'a götürdü.
Görevim nedeniyle Yukarıcambaz Köyü'ne gitmiştim. O zaman Muhtar Fehmi Kemer idi. Duruyorsa kulakları çınlasın. Kardeşi Hacı Kemer iyi arkadaşımdı. Onu da burada rahmetle anıyorum.
Yedik, içtik. Çaldık söyledik. Gece ilerledi ve yatma zamanı geldi. Muhtara tuvalete gitmem gerektiğini söyledim. Adam kızardı, bozardı bir şaşkınlık yaşadı ve çaresiz 'Peki' dedi.
Eline bir güğüm aldı ve evden çıktık. Karanlıkta yürüyoruz. Ben 'Yahu muhtar neredeyse köyü çıktık. Nereye gidiyoruz?' dedim.

Muhtar, utana sıkıla 'Anla beyim tuvalet yok. Seni ahıra da götüremem' dedi.

Ben 'Muhtar şehirden geldik ama halden de anlarız. Bu kadar sıkılmana gerek yok. Bir çaresine bakacağız' dedim.
Sabah kahvaltı yaparken muhtara, 'Köyünüzde taş ustası var mı?' dedim. O da, 'Hem de en alası' deyince 'Tamam mesele halloldu' dedim.
Sonra ustayı çağırtırdım. Muhtarın büyük olan evinin avlusunun bir köşesine şu andakiler kadar modern olmasa bile tuvalet ve banyo yaptırttım.
Şimdi dönüp bakıyorum da 40 öncesiyle şimdikinin durumun farklı olmaması beni üzüyor. O zaman nerede kalkınan Türkiye, nerede bu insanlara düşen gayri safi hasıla payı...
Ensar Öğüt, Doğu Anadolu'nun 16 ilinde yaşayan 6.5 milyon kişiden hala 2.5 milyonunun banyo ve tuvaletinin olmadığını anlatarak, 'Hani temizlik imandan geliyordu? İnsanlar bu ihtiyacını yazın tarlada kışın ahırda gideriyor. Bu utanç tablosudur. Köyünüzü kurtarın. İlçelerde bunun örneklerini yaptırdık' dedi.
Bu tabloya ilk bakıştı insanın inanası gelmiyor ama, maalesef gerçek bu. O zaman ne diyelim. Seçim zamanları kalkınmanın köyden başlayacağını söyleyip de, başlatmayanlar utansın...