Göle Festivali Ankara’da heyecan yarattı..
Gönderen Fakir - Mayıs 01 2012 - 17:53:06
Göle Festivali Ankara’da heyecan yarattı..

Ardahan Gundem Haberleri Aylardır Göle kamuoyunu meşgul eden 17. Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivali Ankara toplantısı yoğun kalım içinde çok heyecanlı geçti.
Ankara Göle Derneği merkezinde yapılan Festival toplantısına katılım çok fazla olunca çoğu katılımcı binanın içeri giremediği için dışarıda kaldı.
Ankara Göle Derneği ve 16 Ulusal Kaşar Festivali Ağası Mustafa Küpeli’nin birlikte organize ettiği festival toplantısına Göle’nin Ankara’daki bütün kanaat önderleri katılırken, işlerinin yoğun olması nedeniyle toplantıya telefonla katılan Siyasal Bilgiler Fakültesinin Eski Dekan Celal Göle, Göle için her türlü desteği vereceğini bildirdi.
###Göle için yürekler Ankara’da birleşti
Toplantıya; Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ankara Ardahan Vakfı Başkanı Sabri Arpaç, Göle Derneği Onursal Başkanı, Metin Demir, Göle dernek Başkanı Kazım Karabacak, Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı, Adnan YALÇINCI, Rekabet Kurulu 2 Başkanı Prof Dr Metin Toprak, TESKOP iş sendikası eski genel başkanı Gürsel doğru, Gürsel DOĞRU, Mili Eğitim Halk Eğitim Müdürü Yılmaz KORKMAZ, Emekli Sen Genel Başkanı İsrafil ODABAŞ, Festival Ağası Mustafa KÜPELİ, İstanbul Ardahan Kültür Evi Dernek Başkanı Tuncer DAĞ, DDY Yatırım Şube Müdürü Ahmet Özen Ulaştırma Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Ensar Kılıç, Göle Yeniköy dernek Başkanı İmdat Askeroğliu, Tükeşen Köyü Dernek başkanı Doğan ÇAKMAK, Göle B. Altubulak Köy dernek başkanı Osman Yılmaz, Göle Yeleçli Köyü Dernek Başkanı Sancaktar Muratoğlu, Dedekılıç Köy Dernek Başkanı Ertay YAZICI, Göle Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Ahmet Sucu, İrfan Odabaş Göle derneği Denetimi kurulu üyesi,
İş Adamlarımız’dan, Sadretin Atalay Turan DEMİRCİ, Yüksel Altun, Seyfettin ŞEN, Vahdet KARAKOÇ, Hasan ŞENTÜRK , Hikmet KÜPELİ, Servet POLAT, Mitat Turan, Reşat ÇELİK, Güven KARABOĞA, Uğur ALABAY, Gürbüz PARLAK, Akın KIZILATEŞ, Göksel AHU, Gürbüz SUCİ Lütfü YENİ, Şemsettin KORKMAZ, Mehmet YILDIRIM, Dursun DEMİR, Şaban ÖZDEMİR gibi çok sayıda ismini hatırlayamadığımız çok sayıda renkli sima katıldı
###Metin Demir; “Göle için gereken yapılacaktır”
Festival Toplantısının oturum Başkanlığın yapan Ankara Göle Derneği Onursal Başkanı Metin Demir; “Şimdi gelinen nokta itibari ile biz bu festivali şenlik boyutundan uluslararası boyuta çıkarabilmek için buradayız. Festival sürecini takip ediyorum. İstanbul Ankara ayağı değil, yine Küpeli’nin çalışmaları sonucunda Aydın, İzmir, Bursa ve Kocaeli ayağı oluşmuş. Böylece hemşerilerimizin yoğun olduğu büyük kentlerdeki insanlarda bu komitelerde görev almışlar. Bu çalışmalar çok sevindiricidir. Sn. Küpeli’ye çok teşekkür ederim” diyerek toplantıyı başlattı.
###Küpeli: Festival Bahane, bu projeler Göle’nin birlikteliğini sağlayacak
9 aya yakın festival çalışmalarını sürdüren 16. Ulusal Göle Kaşar Festival Ağası Mustafa Küpeli; “Bütün Gölelilerin destek sunması halinde Türkiye’nin en büyük festivalini yapıp, bütün Gölelileri baba ocağında buluşturabiliriz” dedi.
Arkamıza bıraktığımız 16 festivalin hiçbir izine raslamak mümkün değildi Bunun için İstanbul Festival komitesi kararıyla festival duyurmak ve Göle’nin kültürel yerel değerlerine kamuoyunda gündemde tutmak ve festivale katılımı artırmak için www.goleuluslararasıfestivali.com adlı internet sitesi kuruldu ve bu sitenin patendi alındı.
60 Ülke’den canlı olara yayınlanacak KİGX Boks Dünya şampiyonluk kemer maçının Gölede yapılıp Haber Türk’ten 3 Saat canı yayın yapılacak BU maç için KİCİK boks federasyonuyla Anlaşmalar yapılıp imzalandı
Aşıklar Şölenini Kars belediyesi sponsorluğunu üstlendi Aynı zamanda Kars Beleyesi Kafkas Halkoyunu ekibini sponsorluğunu üstlenerek festival her türlü destek sunacağı taahhüdünde bulundu
Erzurum’dan Güreş çilerini Festival gelmesi için Ardahan Milletvekili Prof Dr. Sn Orhan Atalay Üstlendi
Her kesime hitap edeceği bir festival olacağı için Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Halk Müzik sanatçısı İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz’ı Festivalle getirmeyi üstlendi.
Yine Gürcistan Büyükelçisini, Milletvekillerini Halk olun ve sanatçısını Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Davet etmeyi üstlendi.
Göle Festival uluslararası yapacağı için Ankara’daki bütün büyük içlilikleri davet etmek Gelecek ülkelerin kültürlerin tanıtacak halkoyun ekibi ve sanatçıların davetini Ankara Komite başkanı Ardahan Milletvekili Prof Dr. Sn Orhan Atalay Üstlendi
Geçen yıl festivalde Göle festivalinin uluslararası bir festival olması fikrini ortaya atan Ardahan Valisi Mustafa Tekmen; Gürcistan, Azerbaycan Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkenin büyükelçilerini valilerini siyasi temsilcilerin ve onların kültürlerini festivalde yansıtacak halkoyun ekibi ve ozan talep edeceğini ve elinden gelen bütün katkıların sunacağın belirtti.
Festival uluslararası kimliği kavuşturmak için Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Gürcistan’ın daveti ve Halkoyun ekibi getirmeyi üstlendi.
İstanbul’dan En Az 40 Tane Ulusal Basının götürülmesin organizesini İstanbul Yerel Gazeteciler dernek Başkanı Murat Abdullahoğlu ve Yönetim Kurulu organize etti Gazeteci ordusunu festival ve bölgesi tanıtmak için İstanbul Avcılar belediyesi üstlendi.
Kızılay 17.Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar festivalinde kapsamlı l Kan bağış kampanyası organize edildi anlaşması yapıldı
İstanbul’da her yıl yapılan 3 Geleneksek Göle ve Köyler arası Futbol müsabakaların finallerini ödülleri ve Şampiyon takımın ödülü Festivalde verileceği karar alındı
Ardahan Üniversitesi Tarım ve Hayvancılık noktasında geniş bir panele Üniversite hocalarıyla destek sunacak için panelistleri organze edecek
Festivalin ikinci günü Sarıkamış Tiyatrosu Sergilenecek
Festivalin 3. Günü Hasret emmi tiyatrosu sergilenecek
Ardan Üniversitesi Ardahan valiliği Konaklama büyük destek
Ardahan üniversitesi Kafkas ülkelerinin rektörlerin daveti
Gölede Film galası Sözü alındı
Bir hafta boyunca Büyük ve Çükü çocuk filmleri
###Küpeli Festival projelerini Vekile teslim etti
Festival projeleri Gölelileri yüreklendirip büyük şehirlerde kendilerini hissettirip, siyasi ve birçok kesimden dikkate alınacağını söyleyen Küpeli, hazırladığı projeleri Festival Komite Başkanı Ardahan Milletvekili Sayın Prof. Dr. Orhan Atalay’a teslim etti.
###Kazım Karabacak; Ankara Göle Derneği Festivalin hep yanında oldu
Toplantıda konuşan Ankara Göle Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Kazım Karabacak; Göle Kaşar Festivali kurulduğundan beri elimizden olanaklarımızla yanında olduk sunduk bundan sonrada gereken her türlü katkıyı sunacağız. Dedi.
##Sabri Arpaç; “Göle sedamız artarak devam edecektir”
Ankara Ardahan Kalkınma Vakfı Başkanı Sabri Arpaç: “Ankara’daki Gölelilerin örgütlenmesine Metin Demir’in önemli katkılarının olduğunu, her zaman hepimizi bir araya getiren, birleştiren bir büyüğümüz olarak yerini almıştır. Mustafa Küpeli’nin hazırladığı uluslararası projeler ve değerli emeklerinden ötürü teşekkür ederim.”
Özellikle yayla turizminin önünü açacak böyle bir organizasyonun Komite başkanlığını yapan Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalıy’ın olması bizim için mutluluk verici ve güzel bir gelişme.
Göle Derneği ile ilgili dile getirmem gereken bir iki sözüm var: Şu anda Ankara’da birçok Kars Ardahan Iğdır Derneği var. Bunların içerisinde sadece bir tane tapusu kendisine ait olan dernek var. O da Göle Derneğidir. Bu bizim göğsümüzü kabartıyor. Çünkü her gittiğimiz yerde bizim yerimiz var diye böbürleniyoruz. Arkadaşlarımız da burayı çok güzel idare ediyorlar kendilerine teşekkür ediyorum. Tabi bu fikrin oluşmasında ben Göle Dernek başkanlığını bıraktığımdan hatırı sayılır bir miktar para bırakmıştım. O dönem çalışan arkadaşlarımda iyi bilirler biz o paraya hiçbir şekilde dokunmadık. Yine buranın alınmasında tekrar arkadaşlarımızla birlikle üzerimize düşen katkıyı yaptık ve bu güzel yere sahip olduk.
Festivalle ilgili düşüncelerime gelecek olursak; artık Göle Kaşar Festivali devletin ve birçok sponsorun desteğini alacak kadar büyük bir mesafe kat ederek önemli noktalara gelmiştir. Ben bilindiği gibi Ardahan Vakfı Başkanıyım. Göle Ardahan’ın bir ilçesidir. Bugün burada Göle Kaşar Festivali için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söylüyor, hepinize saygılar sunuyorum diyerek konuşmasını bitirdi.
###Tuncer Dağ; “Ardahan Festivallerine düzen getirilmeli”
Toplantıya İstanbul’dan katılan İstanbul Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’dan Ardahan’da yapılan festivallerin çoğu aynı gün yapıldığı için katılım eksikliği ve organizeler de önemli eksiklikler olmasından dolayı festivallere bir düzen verilmesi noktasında yardım istedi.
Dağ Konuşmaların şöyle sürdürdü; 1996 yılında o zamanın Göle Kaymakamı Sn. Çetinkaya’nın baskılarıyla böyle bir festival yapılmasını istemiş ve Kaymakamımız bir Göleli gibi çalıştı. Hatta hepimizden daha fazla çalıştı. O gün temelleri atılan festival bugün çocuklarımıza bir eser olarak kaldı.
###Keşke birkaç Küpeli olsaydı Festivaller daha renkli olurdu
Mustafa Küpeli’ye teşekkür ediyorum. Bir karınca gibi, arı gibi çalışıyor. Keşke diyorum; Göle’de birkaç tane daha Mustafa Küpeli olsaydı. Festivaller siyaset yuvası olmamalıdır. Ki Mustafa Küpeli’de festival komitesi tüzüğü hazırlamış ve tüzüğe koymuştur.
###24 Haziran’da Taksim’de Festival ateşini yakacağız
Küpeli’nin estirdiği rüzgara bizde katıldık ve 24 Haziran da Taksim meydanında festivali tanıtacak olan bir şenlikle başlatmak istiyoruz. Hepinizi bekliyoruz.
Bu arada sayın vekilimin ve sizlerin de dikkatine sunarak bir Ardahanlı olarak hoşlanmadığım bir karışıklıktan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz, Çıldır ve Göle Kaşar Festivali aynı güne denk geliyor. Diğer bölgelerdeki festivallerde aynı güne denk geliyor. Öncelikle bu festival tarihlerinin ortaklaşa bir kararla bir düzene sokulması gerekmektedir. Ve şu ana kadar yapılan festivallerin içinde içi boş olsa da en iyi festival Çıldır Göl Festivalidir.
##Bu yıl Göle’de bir devrim olacak.
Ayın altısında da Küpeli ile Beraber Bursa’ya gideceğiz. Bursa’da ki çalışmalarımızı yapacağız. Tabi burada festivalle ilgili çalışmaları kısaca anlatmışız. Bizde Ardahan Kültür Evi olarak bir tiyatro sunacağız festivale. Ben az önce Metin beyinde bahsettiği gibi sadece Ardahan Kültür Evi’nin başkanı değilim aynı zamanda 32 ilin bağlı olduğu İstanbul’da Dernekler Birliği Başkanıyım.
###Yılmaz Korkmaz; “Üzerimize Düşeni Yapacağız”
Daha sonra söz alan Emekli Halk Eğitim Müdürü Yılmaz Korkmaz; Festivalimizin gerekliliğini önemini tüm arkadaşlarımız anlattılar. Bize düşen Ankara bazında Göle’de yapılacak etkinliklerde eğitim kültür açısından bir görev düşerse Ankara’da uzun süreden beri yaşayan bir arkadaşınız olarak yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ve bu işe gönül veren Mustafa Küpeli’ye ve kardeşlerimi yürekten selamlıyorum.
###Gürsel Doğru; “Halk festivali olacak”
Göle festivali olumsuzlukları arkada bırakarak Uluslararası bir festival olma yolunda önemli adımlarının atıldığını dile getiren TESKOP Eski Genel Başkanı Gürsel Doğru; “Bu projeler gerçekleşirse bir halk festivali olur” dedi.
Doğru Konuşmaların şöyle sürdürdü; Buradaki esas başarı hakikatten sivil toplum örgütlerinin Göle delegesi ve Göle’de ki devlet bürokrasisinin ortak bir istişare ve akılın ürünü olmuştur. Başarıda oradan yerleşti. Ne zamanki birkaç festival yapıldıktan sonra oradaki bürokrasi bu festival organizasyonu bize aittir, dışımızdakileri ilgilendirmez havasına girdiler, işin tadı da kaçtı. Burada ki esas amaç tabi ki de ürünümüzü tanıtmak ve onun gelişimini sağlamak. Ama aynı zamanda o ürünü üretenlerden çok o ürünün hammaddesini yani sütünü üreten çiftçilerinde ön plana sokulması gerekmektedir. İnşallah bu sene yapılan toplantılarda inşallah o boyuta bizi götürür. Dernekleri bu işin merkezine koyan Sn. Küpeli ve Milletvekilimizin taşın altına elini sokması bizim için büyük bir nimet olmuştur. Festivalimizin önemli yerlere gelmesinde Sayın milletvekilimiz Orhan Atalay’ın büyük katkıları olacaktır. Bu anlamda bizimde elimizden ne gelirse yapmaya hazır olduğumu huzurlarınızda söylüyorum, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.
###Adnan Yalçıncı; “Ardahan proje verirse kredi hazır”
Toplantıyı organize eden dernek yöneticilerine ve katılımcılar teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı; Bu festival uluslararası arenaya mal etmek için yoğun çaba gösteren, en ince ayrıntısına kadar festival programını ayarlamış ve burada bizlere sunduğu için Sn. Mustafa Küpeli’ye teşekkür ediyorum. İlçemizin Böyle bir önemli meselesinde Ardahan Vekilinin olması da bizi gururlandırmıştır. Ardahan’ın en büyük ilçesi Göle’den de bir milletvekili çıkardık. Bundan da mutlu olduğumu belirtmek istiyorum
Az önce Sn. Metin Toprak hocam olayın finansman boyutu dedi, biz Kalkınma Bankası olarak bölgesel kalkınma politikalarının yürütülmesinde önemli bir görev üstlenmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla Ardahan ilimizde kalkınma ihtiyacı duyan önemli yörelerimizden birisi, bu çerçevede yeni teşvik politikamızda çıktı. Bu çerçevede 6. Bölgede yer alıyor Ardahan. Gönül isterdi ki 4. 3. Bölgelerde olsun Ardahan. İnşallah o günleri de göreceğiz. Buda kalkınmayla mümkün. Kalkınmada yatırımla mümkündür. Dolayısıyla biz bu çerçevede devletin bir bankasının bürokratı olarak yatırımcılara her zaman kapımız açık, elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Göle ruhunu Ankara’da canlandıran, bu toplantıyı düzenleyen ve katılımcılara teşekkür ediyorum.
###Metin Toprak; Yayla turizmin birinci ayağının festival ve yayla şenliklerin olduğunu söyleyen Rekabet Kurulu 2. Başkanı Prof. Dr. Metin Toprak; “Göle Kültür ve Kaşar Festivalinin uluslararası kutlanması her türlü turizmin tanıtımın ve reklamının önünü açacaktır” dedi.
Toprak Konuşmalarını şöyle sürdürdü; Mustafa Küpeli 17. Uluslararası Göle Kaşar festivalini öyle boyutlarıyla anlattı ki hiç birimize proje bırakmadı. Yoğun emeğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakikaten de çok detaylı çalışmış. Çok zamanını da almış. Bizde elimizden gelen desteği veririz. Küpeli inşallah Ümit ettiği, hayal ettiği başarıya ulaşır. Göle spor Ardahan’ı temsil etti. Bunun altyapısın oluşturmak için de gelmişti. Spor müsabakaları olabilir, spor okulları olabilir, saygılarımı sunuyorum.
###Orhan Atalay; “Göle’nin çehresini değiştireceğiz”
Son konuşmayı yapan 17. Göle Uuluslararası Kültür ve Kaşar Festivali’nin Komite Başkanı Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay; “Göle’den ayrılıp başlı başına Türkiye’yi Dünya’yı tanımaya başlayınca, Göle’yi ve Göleliyi daha fazla sevmeye başladım.” ###Merdenik: iyi mert ve yiğit insan demektir
Ben öncelikle Göle’nin eski ismi Merdinik’in ne manaya geldiğini araştırdım. Farsça bir kelime olan Merdinik manasında kullanılmış, “iyi mert ve yiğit insan demektir.” Bu ismin çok tesadüfen verildiğini de sanmıyorum. Çünkü dışardan gelen Sasani İmparatorluğu döneminde verilmiş, İranlılar fet edince o yöre halkını tanımışlar ve tanıdıktan sonrada bu ismi verip gitmişleridir. Ama Merdiniklilerin daha mert, daha iyi olmaları için bilgiyle, ekmekle, aşla tanışmaları gerekiyor. Çünkü yoksulluk ve cehalet insanların iyiliğine zarar veren iki büyük hastalıktır. Bende az önce Sayın Mustafa Küpeli’nin dediği gibi bu iki mikrobu Göle’den uzaklaştıra bilirsek Göle o zaman Merdiniklilikle daha iyi bir şekilde tecelli edecektir. Şimdi ben kısaca Ardahan ve Göle ile ilgili birkaç haber vermek işitiyorum. Hamdolsun üniversiteye öğrenci yerleştirme konusunda iller arasında son üçe girmekten kurtulduk. Bu gün aldığımız bilgilere göre sondan dokuzuncu sıraya yükseldik, altı basamak birden yükseldik. Biz bu dereceyi sondan dokuzuncu değil ilk ona sokmayı düşünüyoruz. Birleştirilmiş sınıflarımızın meselesi var onu çözüyoruz. İlk kez bu şubat ayında yoğun çabalarımızın sonucunda Ardahan’a gönderdiğimiz öğretmenler 4 yıldan önce tayinlerini alamayacaklar. Çünkü bütün köyleri gezdim, en kıdemli öğretmenimiz bile 11 aylıktır. 12. Ayında gitmiştir. Öğretmen değiştiren sınıfların halini siz takdir edersiniz. 300 kişilik öğrencilerimizin hizmetine sunulmak üzere bir yurt projesine bu yıl başlayacağız. Göle’ye layık bir kapalı spor salonu yaptırmayı planlıyoruz. Kış mevsimi uzun olan Gölemiz de insanlarımızın rahat rahat sporunu yapması ve sağlığını koruması için bu spor salonunu Göle’ye kazandıracağız. Nasip olursa Mayıs’ın sonunda 450 metrede petrol arama faaliyetleri için sondajlama çalışmaları başlayacak. İnşallah dua edelim petrol bulunsun. Serhat bir adı altında bir kuyu açılacak nasip olursa.
Şimdi bugün (…….SERKA……) genel sekreteri bir dosya ile yanıma geldi. Kendisine yaklaşık 6 ay önce Göle için ve Ardahan ili ile ilgili öncelikler nedir diye rapor hazırlayın dedim. Oda bugün getirdi raporunu? Endemik bitkilerle ilgili bir rapor getirdi. İlaç sanayinde kullanılacak, özelliklede gıda sanayinde markayı hak etmemizi temin edecek. Göle’nin yağına, peynirine, etine lezzet katan ürünü bulmaya yönelik olan bir çalışma bu. Biz o çalışmamızı sonlandırdığımız zaman, Göle’nin yağında ki, peynirindeki, etindeki lezzeti tescillemiş olacağız. Bu çerçevede de uluslar arası piyasaya maddeler halinde arz etmiş olacağız.
Değerli Göleli hemşerilerimiz bizim aslında ana çabamız bölgemizi özel sektöre cazip hale getirecek alt yapıyı hazırlarsak inanıyorum ki, Ardahan’ı da Kars’ı da içine alan o 1970’lerin devrim çağına geri dönebiliriz. Malımız 1970’li yıllarda Kars Türkiye’nin 10. Zengin iliydi. Ama bugün itibariyle belki de sondan 10. Sıralara düşmüş durumdadır. Ama bizim bölgemiz sanayi atıklarıyla zehirlenmemiş havasıyla, toprağıyla tertemiz kalmış son bölgelerdendir. Elimizde bulunan bu cevheri çok iyi değerlendirmemiz lazım. O yüzden biz devlet yatırımlarını, altyapı sorununu çözersek eminim ki özel sektörde oralarda yatırım yapmak için elinden geleni yapacaktır.
Biraz önce Adnan beyin hatırlattığı şeyi bende hatırlatmak işitiyorum. Ardahan’ın da içinde bulunduğu bir 6. Bölgemiz var. 2 gün önce ekonomi bakanımız bir brifing de yeni teşvik yasasıyla ilgili bilgi verdi bize. Son derece cazip bir şekilde devlet birçok kalemi kendi üstüne alıyor. Yeter ki o bölgeye gidin yatırım yapın diyor. Bilgiler içerisinde bana umut veren kalem şuydu; Diyelim ki, İstanbul’da büyük bir firma devlete vergi verecek. Devlet diyor ki bu vergiyi bana verme git 6. Bölgede yatırım yap. Böyle bir sistem geliştirdiler. Birde bölgenin kendi arasında ki iller arasında da bir farklılık getirdik. Yani Kars Ardahan’dan daha fazla gelişmiş olduğundan bu yatırımlardan Kars’a göre daha fazla alacak. Buna diğer illerde dahil. Şimdi bizim hem yaz hem de kış turizmine yönelik gerçekten büyük avantajlarımız olmasına rağmen ne yazık ki Ankara Bürokrasisi, Ankara Siyaseti bölgemize böyle üvey evlat kendince oluşturduğu cehennem gibi algılamış hangi bürokratı cezalandırmak istemişse ona adres olarak Ardahan’ı Karsı göstermiştir. Ankara’da ki siyasiler kime bir kıyak geçmek istemişlerse, onu Ankara’da görevlendirmişler. Ardahan’a çalışanı göndermemişler. Bundan dolayı da 14 yıldır iliz, 12 tane vali değiştirmişiz, birisi hariç ilk valilik tecrübeleri Ardahan ve Ardahan’dan sonrada başka bir ile vali olarak gitmemiştir. Ardahan’da vali olmuşlar ve aktif valilikleri Ardahan’da sonlanmıştır. Bu esasında devletin bölgeye bakışının da çok açık bir göstergesidir.
Bugün enerji bakanlığındaydım. Yılan hikayesine dönmüş bir Doğalgaz hikayemiz var. Toplantıda bakana da söyledim. Yunanlılar üşüyoruz dediğinde dayanamadınız vanayı açtınız. Ama biz donuyoruz. -40 derecelerde yaşıyoruz, borularınız bizim topraklarımızdan geçiyor, ama bize bay bay edip geçiyor. Biz bunu hak etmedik. Niye hak etmedik; çünkü biz tarih boyunca üç büyük devletin Rusya, İran, Osmanlı, Selçuklu’nun Türkiye’nin ilk kapıştıkları toprakların bekçisiyiz. Savaşta en büyük kayıpları biz yaşadık. Barış zamanı olduğunda da dönün yüzümüze bakın dedim. Yapmazsanız ben bir çağrıda bulunacağım, çıkın gidin bu topraklardan diyeceğim serhat iline. Maden böyle üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz gelin siz bakın topraklara. Şimdi Kısacası bakın bugün GAP faaliyete geçti. SERKA faaliyetteydi. Kars Ardahan Artvin diye Tarım bakanlığının özellikle bu üç ilimizi konu alan çok daha cazip imkanlar sunan bir başka programı var. Bizde burada Ardahan’da Tarım ve Kırsal Kalkınma koordinatörlüğü kurduk. 35 tane uzman Avrupa Birliğine proje sunacaklar, bu projeler kabul edildiği zaman gerek Avrupa birliği tarafından gerekse bizim hükümetimiz tarafından para alıp o projeleri hayata geçirmek için düğmeye basacaklar. Hepimizin kalbi yüreği sadakati o topraklardadır. Ama bundan daha da önemli bir şey var ki oda ülkemizin geleceği o topraklardadır. Ben burada hemşerilerime diyorum; herkes yazlığını memleketine yapsın. Yazın gelsin gerçekten 4 ay yaşanılacak bir cennet orası. Varlıklı insanlarımız yazlıklarını memleketimizde yapsalar ve sadece bir aylarını memleketimizde geçirseler eminim ki Göle’de ki cehaleti de fakir fukaralığı da kendimiz el birliğiyle ortadan kaldırırız.
Bu festivalde de biz bunları sanatın diliyle, edebiyatla, sporla anlatabilirsek insanları iştahlandırabilirsek, düşündürebilirsek, ufuklarını açabilirsek özellikle iş adamlarımızı bölgeye getirebilirsek bölgenin potansiyelini onlara gösterebilirsek onları kazanmış oluruz. Bölgemizi de kalkındırmış oluruz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
###Ankara Komitesi şu isimlerden oluştu
17 Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivali Genel Komite başkanı Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay Ankara Festival Başkanı Ankara Göle dernek Başkanı Kazım Karabacak seçilirken Festival Komite üyeleri şu isimlerden oluştu Göle Derneği Yönetim Kurulu, Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı, Rekabet Kurulu 2 Başkanı Prof Dr Metin Toprak, TESKOP sendikası eski genel başkanı Gürsel Doğru, Emekli Mili Eğitim Müdürü Yılmaz KORKMAZ, Emekli Sen Genel Başkanı İsrafil ODABAŞ, İstanbul Ardahan Kültür Evi Dernek Başkanı Tuncer Dağ, Şahir Yazar Şaban Özdemir, İşadamı Turan Demirci, İşadamı İrfan Odabaş İşadamı Yavuz Kara’dan oluştu.