Abdestli olmanın önemi
Gönderen Fakir - Mayıs 01 2012 - 20:11:20
Akıllı Yazılar..

Ercan Akıl **Abdestli olmanın önemi..


Yaşadığımız dünyayı ve her şeyi yaratan Rabbül alemini saygı göstermenin güzel yollarından biride devamlı abdestli olmaktır.
Abdest alırken de söyle güzel bir niyette bulunursak daha da güzel olur. Ey Rabbimiz, devamlı senin huzurunda, ve senin yarattığının dünyada dolaşırken, abdestsiz olmaktan utanırım.
Her nefesini abdestli alıp vermek, kulluk edebindendir ve takvadandır. Hem de devamlı ibadet halinde olmaktır. Namaz kılacağımız zaman abdest almamızdaki gayelik namaz kılmak için değil Allah'ın huzuruna çıkacağımız içindir. Çünkü namaz huzura çıkmaktır. Zaten efendimiz öyle buyuruyor. Namaz mumunun miracıdır.
Efendimiz miraçta ilahı huzura çıkınca keşke ümmetim çıkabilseydi dedi. Allah c.c.'da miraç olarak yani Allah'ın huzuruna çıkmamızı isteyen resulünün duasına karşılık bize namazı hediye etmiştir. Her namaz da miraca çıkmış oluyoruz.
Sabah evden çıkarken abdestli olarak çıkmaya çalışmalıyız. Abdestten sonra iki rekat namaz kılıp çıkarsanız, kendinizi ne kadar huzurlu ve hafif hissedeceğinizi göreceksiniz. Bunu tüm okuyucularım denesinler. Kendilerindeki değişikliğin farkında olacaklardır. Abdestli olmayı sadece ibadet yaparken değil her zaman uygulamalıyız. Sabah uyandığımızda nasılsa elimizi yüzümü yıkamaya gidiyoruz, lavaboya giderken abdest almaya niyet edip öyle gidelim. Bu işimizi kolaylaştıracak, şeytanın vesvesesini önleyecektir. Akşam yatmadan da abdest alıp yatarsak sabah kadar ibadet etmiş gibi sebat içinde oluruz. Gündüz de aynı şekilde abdestli olduğumuz sürece ibadet halindeyiz. Namaz ilahı huzura durmaksa, abdest o huzura çıkmanın iznidir. Ayeti kelimede bu konuda söyle buyuruyor.
Ey iman edenler namaza kaylığınız zaman artık yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başınızı ise mest edin topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın, bununla beraber cünüp iseniz hemen tamamen temizlenin. MAHİDE 6
Sevgili okuyucular rabbimizin verdiği nimetlerden faydalanırken, onun verdiği nimeti tüketirken, abdestli olmamış onun sanına ve cömertliğine daha laik değil mi? Onun verdiği nefesi alıp verirken, verdiği gözlerle bakarken, verdiği ayaklarla yürürken, ellerle tutarken ve verdiği canı taşırken, abdestli olmamız Rabbimizin sanına daha laik ve daha güzel değil mi? Onun mülkinde abdestsiz dolaşmaktan haya etmeli ve kendimize yakıştırmamalıyız.
Yemek yapan ev hanımları, aşçı, fırıncı, lokantacı, çaycı ve bu gibi işleri yapan tüm kardeşlerimiz bu gibi hizmetlerde abdestli olmaya özen gösterin.
Çünkü insanın midesine gidenler kalbine tesir eder.
O yüzden zahiri(maddi) temizliğin yanında manevi temizlikte gerekli. Fatih Sultan Mehmet'in annesi Fatih'i hiç abdestsiz emzirmedim demiştir. Öyle bir annenin evladı da Fatih olur-Fetih yapar. Kimi İstanbul'u, kim de gönülleri feth eder. Gün boyu istenmeden de olsa kusurlarımız, günahlarımız oluyor. Abdest bu kusur ve günahların silinmesine vesiledir.
Bakın Allah Resulü bu konuda ne büyürü yor.
Birinin evinin önünde ırmak olsa o kişi o ırmaktan günde 5 defa yıkansa, ondan kirden eser kalır mı? Sahabeler kalmaz ya Resülallah derler.
Efendimiz; günde 5 vakit abdest alan Halide böyledir. Ondan günahta eser kalmaz.
Bir başka hadiste söyle buyuruyor;
Ben mahşerde ümmetimi abdest uzuvlarından tanırım. Onların abdest uzuvları (yerleri) nur gibi parlar, peki biz hiç. Düşündük mü mahşerde efendimiz bizi nasıl tanıyacak, benim kalbim temiz deyip abdestle namazla alakası olmayanlar, nasıl tanınacağını sanıyor. Neye göre kalbim temiz diyorlar. Allah'ın emirlerini yerine getirmeden, onun katında asla temiz sayılmayız.
Abdestli olarak yaptığımız her helal iş sadaka gibi amel defterimize sevap olarak yazılır. Haramlarla yatıp katlığımız şu asırda yirmi dört saatimizi ibadet içinde geçirmek istemezmiyiz. Öyleyse devamlı abdestli olmaya gayret edelim, sadece iki dakikalık bir işle yirmi dört saat amel defterimize sevap yazılacak. DEĞMEZ Mİ?
Rabbim devamlı zahiri ve manevi abdestli olmanızı nasip etsin AMİN.
Dualarınızı Bekleriz.