SİYASETTE ALİ CENGİZ OYUNU
Gönderen Fakir - Mart 11 2007 - 16:16:46
YAZI-YORUM/SİYASETTE ALİ CENGİZ OYUNU/Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Lider olmak, öncü olmak, toplumda kanaat sahibi olmak yüce bir değerdir. Bu değere sahip olmak kadar bu değeri idame etmekte önemlidir. Kanaat önderlerinin söylediği her şey çok önemlidir ve gündem oluşturur. Her ilin, ilçenin ve köyün ileri gelenleri vardır. İleri gelenlerin bazıları zaman içerisinde siyasi arenada yer alır. Bazıları sosyal oluşumlar içerisinde yer alır. Bazıları ise kendi halinde sadece kendini toplumun menfaatine adar. Lakin karşılık beklemeden kendisini sadece toplumun menfaatine adayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Ardahan geneli ve Ardahanlıların göç ettiği kentlere baktığımızda her gün yeni yeni simalar ortaya çıkmaktadır. Bu simalar kendilerini gündeme getirmek için çeşitli yollar denerler. Gündeme gelmenin iki ana yolu vardır. Birincisi kurulan yerel derneklerin oluşumuna katılıp açıkta bağış yapmak ismini anons ettirmek ve çeşitli faaliyetlerine katılarak dikkatleri üzerine çekmektir. Bir diğeri ise dernekler ile yerel basının iç içe olduğu ortamda yerel basının dikkatini çekmek, yerel basına önce ücretli reklâm vermek sonrada söylevleri ile habere konu olmaktır. Bu iki sınavı veren şahıs siyasi arenaya aday konumundadır. Yeni sima temiz yüz denilerek hak etmediği yere kadar taşıyoruz. Toplum böyle kişilerin temsil kabiliyetlerine ilk aşamada pek bakmaz. Yeteneği, kabiliyeti, geçmişi neyin nesi olduğu süreç içerisinde oraya çıkıyor ama o zaman da Ata binmiş ve Üsküdar’ı geçmiştir. O şâhısı öyle bir yere getirmişiz ki artık bize ihtiyacı bile kalmamış. Hatta toplumda belirli yere gelme kabiliyeti, yeteneği olan insanların önünü kesmek için elindeki tüm imkânları seferber eder. Elbetteki böyle insanları siyasi ömrü kısa olur. Kısa da olsa o kişi hak etmediği mertebeye kadar gelme imkânını elde etmiştir. Böyle kişileri her zaman her yerde görebileceğiz.
Önümüzde Genel ve Yerel seçimler var. Bu seçimler Ardahan açısında çok zor geçeceğe benziyor. Ardahan bölgesinden ziyade Ardahan dışında yaşayan insanların Ardahan üzerinde hâkimiyet kurmaları veya diğer kentlerde Ardahanların birbiri ile olan rekabetleridir. Özellikle Ardahan dışındaki kentlerde Ardahanlıların birbirileri ile olan rekabetleri olumsuz sonuçlanmakta ve tüm tarafların diskalifiye olmalarına neden olmaktadır. Bunun örneklerini geçmişte yaşadık ve önümüzdeki süreçte daha çok yaşayacağımıza benziyor. Zira piyasaya daha yeni yeni simalar çıktı. Eskilerin siyasi kurnazlığı ve yenilerin enerjileri zor bir yarışın olacağının işaretini vermektedir.
Son zamanlarda bazı isimler gündeme gelmektedir. Gündeme gelen isimlerin birçoğu geçmiş dönemlerden de siyasi arena içerisinde oldular. Bazıları ilk yola çıkanlar ve kararlı görünenlerdir. Bazıları ise dostlar beni de pazar da görsünler ve işleri sadece ortamı bulandırmak mantığı ile yola çıkanlardır.
Son günlerde bir e-mail aracılığı ile muhtemelen ortamı bulandırmaya mehilli biri tarafında ortaya atılan aday listesi çeşitli yerlere gönderilmiştir. Gönderilen bu listeye bakıldığında iyi bir tahmin yürütülerek hazırlanan bir liste olmuştur. Bu listeyi hazırlayıp başta yerel basına ve bazı şahıslara gönderen gönüllü Ardahanlıların bomba etkisi yapacak diye düşündükleri aday listesi pek bomba etkisi yaratmadı. Yerel basın bu haberi dikkate değer görmedi. Yerel basının ve internet sitelerinin dikkate değer görmemesinin altında yatan nedeni az çok hepimiz tahmin ediyoruz. Kendisini defalarca çeşitli yerlerde ortaya atan ama her defasında tepkilere neden olan birilerinin tekrar kendini gündeme getirmesi ve aynı zamanda kendine yakın olan birinin de ismini başka partide gündeme getirmesidir. Bu listenin içerisinde ismi gündeme getirilip yıpratılmak istenen isimlerde var. Buna göre AKP: Nihat Turan, Kenan Altun , DYP: Zeki Güngör, Mikail Kayatürk , CHP: Ensar Öğüt, Suat Aktaş, DTP: Yavuz Yılmaz( Bağımsız), SP: Sırrı Gümüş, Mustafa Yıldırım, DSP: Sadrettin Atalay, Ensar Altun, ANAP: Sürmeli Kılıç, Cengiz Öztürk , SHP: Öztürk Polat, Bülent Ergeze, BTP. Yener Yılmazoğlu, Muhsin Kayaalp, Bağımsız: Saffet Kaya gibi isimlere yer verilmiştir. Bu isimleri ortaya atanlar AKP de Ardahan üzerinde inisiyatif kurmaya çalışan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadioğlu’nun adayı Gürbüz Süleymanoğlu’nu, AKP içerisinde etkin konumda bulunan Çapanların durumunu, İl Başkan Yardımcısı olan Engin Şanlıtürk’ün ne düşündüğünü, CHP Genel Merkezinin önde gelen isimlerinden biri olan İsmet Atalay’in önerisi, Yunus Dündar’ın Genel Merkeze yakın isimlerle olan diyalogu, Damal gurubunun CHP nin kalesi olarak göz ardı edilmemesi gerektiğini, Avukat Müzeyyen Çiftçi’nin konumunu göz önüne almadan Kızılay’da bir ofiste baş başa verilerek hazırlanan ve nabız yoklamaya yönelik olan bir plandır. Bu planın içerisine dikkat edildiğinde çok önemli bir hesap var. Bu hesapta süreç içerisinde su yüzüne çıkacaktır. Yine bu plan içerisinde Gölelileri karşı karşıya getirmenin hesabı iyi yapılmıştır. AKP ve DSP liste başlarına Göleliler getirilerek Gölelilerin CHP içerisindeki inisiyatifini başka tarafa çekmeye yöneliktir. AKP de ismi zikredilen Nihat Turan Gölelidir. Ardahan kamuoyu tanımaktadır. Ardahan’a ait birçok vakıf ve dernekte görev almıştır. Her seçim döneminde ismi zikredilmektedir. Bir dönem ANAP ta Milletvekili Adayı oldu. Şu an AKP Ankara il teşkilatında aktif olarak. Alışmaktadır. DSP de adı geçen Sadrettin Atalay bölge halkı tarafında sevilen, konumu ve kişiliği takdir edilen, liderlik vasfını fazlasıyla taşıyan insanlarımızdan birisidir. Bu planı çizenler olurya eğer hesap tutarsa CHP ve SHP nin Ardahan da ittifakın da hesaba katmışlar. Ama bir farkla! Her iki partinin adayları içerisinde ismi geçenler günü birlik temas halinde olan insanlardır. Bunu kimsenin fark etmeyeceğini düşünerek yorumlamışlardır. Anlaşılan yine bir Ali/Cengiz oyunu var.
11/03/2007