YİBO Derneği’ne, ‘Nereden Buldun Bu Parayı ve Kaynağın Belgeni Açıkla?’ Sorusu..
Gönderen Fakir - Aralık 30 2012 - 19:40:24
YİBO Derneği’ne, ‘Nereden Buldun Bu Parayı ve Kaynağın Belgeni Açıkla?’ Sorusu..

Ardahan Haber Ardahan Yatılı İlköğretim Okulunda okuduktan sonra ülkenin bir çok yerine göç edenlerin bir araya gelip kurdukları dernek tartışma konusu oldu.
Buna neden ise kuruluşunun üzerinde kısa bir süre geçen bu derneğin yönetiminin Ardahan YİBO’ya bugüne kadar Bir milyona yakın bir yardımda bulunduklarını açıklamaları, ancak yapıldı denilen bu yardımların ‘Bir fotoğraf karesi’ nde de olsa ortada olmaması ve makbuzlandırılamaması derneği tartışma konusu yaptığı görülüyor.
Kurluduktan sonra ilk toplantısını Ardahan’da yapan ve daha sonra 600 bin TL.’lik kitap yardımında bulunduklarını belirttikleri ikinci bir etkinliği yapan YİBO Derneğinin bu kısa sürede bu kadar maddi desteği nasıl sağladığı ve gerek bu maddi desteğin, gerekse ise varsa, harcanrmışsa bu harcamanın belgesinin kanıtlanması gerektiğinin tartışıldığı bir süreçte YİBO Dernek Başkanının bir siteye yaptığı açıklamada doyurucu geldediği görüldü.
İşte bu konuyla ilgili tartışmaları gündeme getiren ve YİBO Derneğine ‘Kaynağını’ açıkla çağrısı..

**YİBO Başkanı Celil Ünlü'den İlginç Açıklamalar..!!

YİBO Başkanı Celil Ünlü yerel bir gazeteye verdiği mülakatta, 'YİBO adı nereden çıktı, neden YİBO' sorusuna, ''Bizim gibi dar gelirli, okuma imkânı olmayan birçok çocuk YİBO' lar da okuma imkânına kavuştu.''

YİBO Başkanı Celil Ünlü yerel bir gazeteye verdiği mülakatta, 'YİBO adı nereden çıktı, neden YİBO' sorusuna, ''Bizim gibi dar gelirli, okuma imkânı olmayan birçok çocuk YİBO' lar da okuma imkânına kavuştu.'' diyerek, ''6-7 bin mezun vermesi ve bu mezunların Ardahan'a doğdukları yere yönelmelerini sağlamak içindir. Buradan mezun olan birçok arkadaşımız Türkiye genelinde çok önemli konumlara yükseldiler. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da bu arkadaşlarımız önemli noktalarda''diye cevap verdi.

Celil Ünlü, ''Bazı sitelerde yapılan eleştirilere baktığımızda büyük bir yanılma, olayları ve olguları doğru değerlendirmemeyi görüyoruz.'' Diyerek, ''Yapılan eleştirilerin çoğuna katılmamakla birlikte, eleştirilerden ders çıkarmayı ve eksiklerimizi görme açısından yaralı buluyoruz.'' açıklaması yaptı.

Söz konusu mülakatta, ''Bazı sitelerde YİBO okulları hakkında eleştirel anlamda birtakım yazılar kaleme alındı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' Sorusuna ise Celil Ünlü'nün verdi cevap oldukça ilginç… Ünlü'nün bu soruya verdiği cevap, ''Bahsettiğiniz eleştirilerin muhatabı biz değiliz. Bizimkisi bir mezunlar ve yardımlaşma derneği. Eleştireler ise tamamen okulların kuruluş amacına yönelik yazılmış eleştirilerdir. Esasında eleştirilere maruz kalan kurumlarla aynı kategoriye konmamız bizleri üzmüştür.' şeklinde oldu.

Mülakatta Ünlüye sorulan sorulardan biride, ''Sizin gibi bir YİBO derneği daha var mı?'' Şeklinde ki soruya ise Ünlü, ''Hayır yok'' deyip bir ekleme yapmayı ihmal etmiyor… ''Orta Doğu Teknik Üniversitesinin de katkıları ile adımızı ilkler listesine ekleyeceğiz. Geçmişle hesaplaşmak, ya da sistemi sorgulamak için de yola çıkmadık. Geçmişe saplanıp kalma, olaylara-olgulara duygusal yaklaşmak, geçmişe saplanıp kalmak gericiliktir. YİBO' ları eleştiren arkadaşlar alternatif okullarını, yurtlarını açsınlar gidip orada okuyan öğrencilere başta biz destek olalım.’ diğer bir konu Türkiye'deki YİBO okullarına gelen eleştirilerin muhatabı biz değiliz ve hiçbir zaman da biz olmayacağız. Zaten dikkat edilirse yazılarda derneğimiz ve biz hedef gösterilmiyoruz.'' şeklinde ikinci bir pot kırıyor!

EDİTÖR'DEN:
YİBO' lar konusunda çıkan tartışmalar Celil Ünlü'nün şahsına münhasır üslubu ile gittikçe alevleneceğe benziyor.

Esenyurt Nirvana Kahvaltısı ile birlikte YİBO' lar konusunda çıkan tartışmalara karşılık Celil Ünlü'nün izlediği yol nedeni ile daha da alevleneceğe benziyor, oysa çıkan tartışmaların neye istinaden çıktığı gayet açık. Beklenen cevap oldukça basit… Tartışmanın mahiyeti, Sayın Ünlünün Başında bulunduğu YİBO' un faaliyetlerine konu olan harcamaların belgelenmesi ve kamuoyuna arz edilmesi idi. Çıkan tartışmaların bir kısmı bu.

Şunun bir kere idrak edilmesi gerekir… Bazı şeyler vardır ki, yalnız basınla paylaşmanız yeterli gelmeyebilir. Böyle davrandığınız takdir de halka karşı basını töhmet altında bırakırsınız ki buna ne Celil Ünlü'nün nede başka bir kimsenin hakkı yoktur.

Ardahan'da yıllardır kangren olan sorunların tek nedeni yapılanların şeffaf olmamasından kaynaklanmakta. Tartışmaların ve anlaşmazlıkların başlıca sebebi, yapılanın halkla paylaşılmamasından ileri geldiğini en azından Celil Ünlü ve benzeri dernek başkanlarının idrak etmesi gerekiyor… Bir faaliyetin belgesini basına göstermek ayrı şey, basının yanı sıra kurumların itibarının zedelenmemesi için bunu halkla paylaşmak ayrı şeydir.

Yaptıklarınızın belgesini halka arz edilmek üzere basınla neden paylaşmıyorsunuz, gerçek manada hizmet amaçlı kurumsal bir yapı olduğunuzu iddia ediyorsanız, kurumların giriş ve çıkışları belgeye dayandırılıyorsa çekincenizin sebebi nedir. Sizden istenen gayet açık, kısa ve net bir cevap söz konusu. Herkesin anlayacağı bir şekilde yaptıklarınızı bel ge len dir mek..!
İlyas Yıldız