ARDER' in Kura İle Patlayan 23 Şubatı..
Gönderen Fakir - Ocak 26 2013 - 16:30:41
ARDER' in Kura İle Patlayan 23 Şubatı..!/İlyas Yıldız

Yalçıner Yılmaz Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşu olarak değerlendirip düzenledikleri Kaz ve Kuş geceleri yanı sıra içi boş birçok etkinlikle her geçen gün Ardahan'ı un ufak etmeye devam ediyorlar…
Bilimsellikten uzak öngörülerle halkın gözünün içine baka, baka tarihi çarpıtmaya çalışan anlayışlar, esasen siyasal öngörülerle perde gerisinde pastadan pay kapma yarışında oldukları bir türlü görülememekte.
''Ardahan'ı kim kurtardı, kimlerden kurtardı?'' sorularını sormak nedense kimsenin aklına gelmiyor… Tarihi gerçekler öteden beri sürekli çarpıtılarak insanlara anlatılmaya çalışılmakta. Durum bu olunca siyasal anlamda isteyen atını istediği istikamete doğru sürebilmektedir.
Ardahan'da bulunan Kura Nehri, Hidroelektrik Santralı (HES) projesi için yatağı değiştirilerek Çoruh Nehri üzerinden Karadeniz'e akıtılmak istendi. Ancak, Ulgar Tekin Şentürk adında bir çevrecinin açtığı dava sonucu Danıştay projeyi durdurma kararı almıştı.
Danıştay'ın "Mahkeme sonuçlanıncaya kadar ihale edilemez" kararına rağmen Devlet Su İşleri projenin ihalesini yeniden yaptı. Bu projeyle Kura Nehri, Beşikkaya Deresi'nde durdurulacak, vadi atlaması usulüyle Ardanuç Nehri'nden Çoruh'a, oradan da Karadeniz'e akıtılacak. Karar 2012'nin 9 ayında verilmişti.
Kartal-Ardahan Derneğinin girişimi ile Av. Ulgar Tekin Şentürk tarafından açılan Kura ile ilgili dava 2012'nin 9 uncu ayında karara bağlanmasına karşılık işin ilginç yanı yeni bir olaymış gibi gündem yaratılmaya çalışılması. 23 Şubatta Özel Pendik Greenpark Otelde yapılacak olan Kaz gecesine hazırlanan Kartal Ardahan Derneği tarafından bu olayın sosyal medya üzerinde yeni bir olaymış gibi yansıtılması birçok Ardahanlı tarafından şimdiden neredeyse protesto niteliğinde büyük bir tepki ile karşılandı.
Ardahan kamuoyu Derneklerin son süreçteki samimiyetsizliklerini bildiklerinden adeta gelenekselleşmiş Kaz ve Kuş gecelerine artık itibar etmiyor.
Kura Projesinin Ardahan için büyük bir tehlike olduğu herkesçe kabul ediliyor. Bu projenin gerçekleşmesi halinde Ardahan da ekolojik düzen tamamen bozulacak. Başta kuzeyanadolu bölgesinde bulunan bazı üniversitelerin bu konudaki duyarsızlığının siyasi boyutu olduğu şüpheleri su götürmez bir gerçek ancak, beri tarafta Ardahan dernekçiliğinde siyasal öngörülerle hareket etmek suretiyle kişisel egoların ön plana çıkarılma hastalığı da söz konusu. Bu durum gelişen olumsuzlukların üzerine tuz biber olmakta!
Ardahan dernekler federasyonunun kurulmasının üzerinden 3 yıla yakın bir zamanın geçmesine rağmen kişisel çekişmeler nedeni ile Federasyonun önü türlü oyunlarla kesilmeye çalışılması gözlerden kaçmıyor.
Alınan bireysel kararlar nedeni ile kitlesel eylemlerin önü kesiliyor. Kişileri beğensek de beğenmesek de Federasyonun kuruluş amacı tüm Ardahanlıların öngörüsü olan bir kurum niteliğine haiz.
Kişisel egoların geri plana atılması halinde güçlü bir federasyonun, neticesinde güçlü bir lobinin başaramayacağı hiçbir olumsuzluk söz konusu değil. Ancak bunu kabul edemeyen bir takım anlayışlar son zamanlarda sülale birliğine dayanan dernekçilik anlayışı ile siyasal rant ve bireysel kariyerist çıkışlar sergilemekteler. Ardahan bölük pörçük oluşumlar nedeni ile adeta bilinçli olarak bir çıkmaza itilmekte.
Konu ile ilgili görüştüğümüz birçok insan, ''Bu tür çıkışları sergileyenler, samimiyseler, Ardahan'ı çok önemsiyorlarsa buyursunlar 23 Şubat' da bizimle birlikte taksim meydanında Pankartlarını açıp orada Ardahan'ın sorunlarını dile getirsinler'' Diye tepki gösteriyorlar.
Kura nehri ile ilgili Danıştay kararı yeni bir olay değil ancak nasıl oldu ise bir şekilde tekrar haber konusu oldu. İşin ilginç bir diğer tarafı, bu haberin son derece ciddi bir yayın organında yer alması!
Kaynağını belirterek yayınladığımız alıntı haber üzerine ellerine fırsat geçse bizi bir kaşık suda boğmaya çalışacak olan siyasal anlayışlar tetikte beklercesine bu alıntı haberimizi, bizi kaynak göstermek suretiyle sosyal medya üzerinde fırsata çevirdiklerine şahit olmaktayız..!