Hanak’ın hüsran festivali..
Gönderen Fakir - Haziran 29 2013 - 14:01:01
Hanak’ın hüsran festivali..

Alper Akçam **Murat Abdulahoğlu

Günlerdir hazırlıkları için emekler harcanan Hanak Âşık Mazlumi Anma Şöleni başladığı gibi hüsranla bitti.

Takip etmek üzere İstanbul’dan ve yaklaşık bin altı yüz kilometre yol kat ettiğim Hanak festivali benim için tam bir hüsran oldu. Bölgede bu tür etkinliklerin bir hayli fazla olması nedeniyle Hanaklılarında bu işi daha kolay ve profesyonel yapacağını düşünürken tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Hanak’ın kendine özgü birçok türküsü ve türkücüsü olmasına rağmen Hanak festivalinin ilk gününde Urfa Sıra Gecesi ekibinin sahne alması bana çok manidar geldi.
Açılışına yetişmek için adeta arabamızın motorunu yaktığımız Festivalin ilk günü olan Cuma günü Hanak’a girdiğimde orası Hanak değil de adeta köstebek çukurlarını andıran bir kent olarak çıktı karşıma.
Bu çukurların sebebi, ilçeye yapılan alt yapı inşaatıymış. Bana gören burada bir gariplik vardı. İnşaat şantiyesini andıran bu kentte aynı gün bir festival yapılacaktı ve bu kent birçok misafiri ağırlayacaktı. Bu kaygılarımı aktardığım Belediye Başkanı Taşdemir Çoban, “Tarihimizde ilk defa alt yapıyı bitireceğiz. Her işin bir zorluğu vardır” diyordu. Ama sokakta görüştüğümüz Hanaklılar ise, Yapılan alt yapı işinin kontrol edilmediği için bu kadar sürdüğünü söylüyorlardı.
Tekrar festivale gelelim; Alan adeta reklam panayırı gibiydi. Orada bulunmayan birçok Hanaklı sadece isimleri ve şanları yürüsün diye gönderdikleri afiş ve pankartları ile orada olduklarını! Hissettirdiler. Organizasyonun bozukluğu ve ilk olmasından kaynaklanan acemilik nedeni ile ben festivalden istediğim tadı ve neşeyi alamadım.
Ayrıca, alanda çıkan kavgayı kontrol altına alamayıp çareyi festivali en güzel saatinde bitiren Kaymakam yaptığı ise ayrı bir acemilik oldu.
Çok eleştirmem gereken Hanak Aşık Mazlümi Anma Şöleni ilk olması nedeniyle biraz daha toleranslı olmaya çalışıyorum. Ama bu festivali önemseyen ve bunun için kilometrelerce yol kat eden derneklerin ve sivil toplum örgütlerinin bu yıldan ders çıkarılacak tespitler yapmalarını bekliyorum.