ORUCUN FAYDALARI
Gönderen Fakir - Temmuz 14 2013 - 08:59:36
ORUCUN FAYDALARI

Halis Hoca 
Yine koca bir yıl aradan sonra rahmet ayı ramazana kavuşmanın heyecanını yaşamaktayız. Bizlere bugünleri gösteren ALLAH’u Tealaya sonsuz hamdü senalar olsun. Rahmet ayı ramazanın gelmesiyle birlikte Müslümanlarda tatlı bir telaş başlar, Müslümanlar arasında bir yıl boyunca terkedilen yardımlaşma ve kayanışma ruhu ramazanla tekrar başlar, her akşam iftarlarımıza komşularımızı davet ederek o gün tutmuş olduğumuz orucun sevincini adeta paylaşırız. Ramazan ayının girmesiyle birlikte Müslümanlar yapacakları işleri daha planlı yapmanın gayreti içindedirler, rahmet ayıyla birlikte etrafımızdaki fakir ve fukaraları gözetmek için adeta bir birimizle yarışır hale geliriz. Camilerimizde kandillerimiz yanar,camileimizde mukabeleler okunur, Kur’an’ın mealleri okunur ve bizlerde dinleriz. Camii hocalarımız ramazan ayı boyunca camilerinde değişik etkinliker düzenleyerek vatandaşların daha bilinçli olması için gayret sarfederler. Bu vesile ile Bugünkü sohbetimizde orucun faydalarını kısaca anlatmak istiyorum.

İslam’ın şartlarından, en büyük erkanından biriside ramazan orucudur. Bizlerden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, sayılı günlerde oruç tutmak bizlere de farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’ de mealen şöyle buyrulmaktadır:” Müslümanlardan, her kim ramazan ayında hazır bulunursa, o ayı oruçlu geçirecektir. Her kim hastalanır, yahut yolcu olur da oruç tutamazsa, tutamadığı günler sayısınca, diğer günlerde oruç tutacaktır. Allah, bizim için kolaylık göstermiş, güçlük göstermemiştir.”(bakara suresi ayet:185).

Oruç hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç, tan yeri ağarmaya başladığı zamandan, güneş batıncaya kadar yemek, içmek, cinsi muamelede bulunma gibi şeylerden ibadet maksadıyla nefsi alıkoymaktır. Oruç, mideyi dinlendirir, temizler, sıhhat ve afiyet verir. Peygamber Efendimiz (sav) “ oruç tutun ki, sıhhat bulasınız”, buyurmuştur.

Oruç, insanı nefsin arzularına karşı koymaya alıştırır. Açlık elemini duymak hususunda zenginle fakiri birleştirir, zenginlerin yüreklerini yumuşatır, gururu giderir, zenginlere fakirleri düşündürür.

Oruç, günün birinde yiyecek veya içecekten mahrum kalındığı zaman açlığa, susuzluğa, katlanmak kudretini verir.

Allah’u teala “oruç benim içindir ve onun ,mükâfatını da ancak kendim vereceğüim” buyurmuştur.

Oruçlunun uykusu ibadet, susması teşbih sayılır, ameli kat kat, duası makbul olunur.

Hasta, yolcu olanlar, emzikli kadınlar, isterlerse ramazan da tutarlar, isterlerse tutmayıp hastalıkları geçtikten sonra, misafirlikleri çıktıktan sonra gününe gün kaza ederler. Adet ve lohusalık hallerinde kadınların oruç tutmaları haramdır. Onlar, orucu başka zamanlarda gününe gün tutarlar. Ramazan ayına yetişmek oruç tutmaya sebeptir.
Halis hoca