Türk askeri K.Irak'ta
Gönderen Fakir - Mart 21 2007 - 09:06:59
Türk askeri K.Irak'ta/Hülya Arık

Hülya Arık Bu başlığı herkes haberlerde okumuştur bahar aylarının gelmesiyle birlikte Kuzey Irak’tan PKK militanları sınırdan sızmaya başlamış durumda ve netice olarak Türk askeri sınırlara konuşlanmakta gerekirse müdahale edecek.
Peki, sorunlar çözülecek mi dersiniz? bence çözümlenmeyecek, yıllardır Türkiye’nin kanayan yarasıdır PKK.
Milli gelirin yarısını buraya harcadığı ama bir türlü bitiremediği sorunudur. Gerek dış kaynaklar gerek kendi ülkemizden gördüğü destekler ile varlığını sürdürmektedir. Bu sorun daha çok devam edecektir:
Çünkü ülkemizde PKK hep seçim malzemesi olmuştur. Politikacıların halkın hassas duyguları üzerine siyaset yapmakta üzerlerine yoktur, şimdide bunun üzerine politika yapmaktalar, zaten Abdullah Öcalan da bir seçim öncesi yakalanmıştı. Geriye dönüp bir bakın neler değişti hiç bir şey. Kocaman bir hiç var elimizde.
Bur da önemli olan da aslında sadece elebaşını yakalamak değil de sorunu tümüyle ortadan kaldırmak olmalıydı.
Sorunun asıl temel nedeni bizim toplumumuzun eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Eğer bir toplumu çökertmek istiyorsanız o toplumun eğitim sistemine zara verin yeter. Bu sorunu çözersek çözümlenmeyecek hiçbiri sorunumuz kalmayacaktır bence. Halen daha savaş çıkacak diyince ağzının suları akan insanlarımız var bizim. Bir savaşın insanlara acı ve yok oluştan başka hiçbir şey kazandırmayacağını, savaşların hiçbir sorunun çözümü olmadığını hatta sorunun ta kendisi olduğunu bilmeyen bir toplumuz biz. Bir arada birbirimize saygı duyarak yaşmayı öğrenmemiz gerek bizim. Biz çok uluslu bir devletiz, içinde birçok etnik kökeni bir arada bulunduran bir ülkeyiz, eğer bir birimize saygı duymayı öğrenemezsek, başta Amerikanın olmak üzere emperyalistlerin sömürüsünde ve politikasında yok olmaya devam eden bir toplum olacağız.