Kayıp Kent Arşiv Yazıları / Hop
Gönderen Fakir - Eylül 29 2013 - 23:38:19
KAYIP KENT
Kayıp Kent Arşiv Yazıları / Hop/Ali Kaya

Ali Kaya Saat sabahın ilk ders saatiydi. Ben gece 3 te uyumuş 8 de ancak kalkmış sadece sobayı yakabilmiştim. Dışarıda ki soğuk mantıklı düşünmenizi, algınızı engelleyecek türdeydi. Yer Hoçvan/Mucuc, bir dağ köyü. Ve saat 08,30'du ders saati. Aç aç hiç çekilmeyecekti. Bir yanda tebeşir tozu ve açlık diğer yanda çoğu zaman ne dediğimden anlamayan ama öğretmenini çok sevdiği için dinlemeye çalışan öğrencilerim. Sonradan dikkatimi çekiyordu masadakiler. Sıcak köy ekmeği getirmiş evi yakın olan Aydanur. EYER'i yeni açtıklarını söyleyen Devrim yeşil peynir getirmiş. Yine evi lojmanıma çok yakın Nazar sıcak bir duble çay... Ben kibarca yemeye başlıyorum. Ve arkadan bir ses geliyor, orta sırada Beritan. "Öğretmenim HOP yapın." Hop ne diye sormadım biliyordum ne olduğunu içinizde bilenler olacaktır elbette. Ekmeğin arasına peyniri sıkıştırıp çok sıkı bir şekilde sıkıp yemek işte. Uzun zamandır başka bir köyde daha cazip daha yakın bir köyde görev yapmanın daha mantıklı olacağını düşünerek alttan iş arar gibi fırsat arıyordum. Ve o fırsat geldi çok yakın da bir köydü. Suyu akan, elektrikleri 5 dakika da bir gitmeyen bir köy düşünün. Dağ köyü olmayan yakın bir köy. Yolu iki günde bir kapanmayan... Servisi olan ve lojmana varmak için 250 metre yürüyüp her an kangal saldırısına uğramayacağım bir köydü. Gitmek en kolayı gibi geliyordu, pılı pırtı toplayıp bir gecede gitmek. Yarın ödevlerine bakacakları bir öğretmen olmayacaktı. Gözlerinin içine baktıkları, örtmenim dedikleri, cuma günleri bile örtmenim nolur gitmeyin dedikleri... Öğretmenleri onları yüzüstü bırakıp gidecekti. Söylesenize bu hayatın rüzgarında kime yelkeniz. "Elimden bir şey gelmiyor kusura bakma" Deyip başımızdan saldıklarımızı bir hatırlayın.
Söylesenize sabah gelecekler ilk baktıkları öğretmenin bacası tütmüyor. Olumm gir sıraya diye bağırdıkları öğretmenleri yok. Yok bu kadarı fazla.
Bırakınız yapsınlar bırakınız etsinlercileri, zoraki yöneticileri, zoraki bürokrasiyi alıp karşıma... Kötü giden her şeye, tüm olumsuzluklara bunca olup bitene rağmen. Onların yarın ödevlerine bakacakları bir öğretmenleri var. Gözlerinde kaybolacakları, bir öğretmenleri var.