ARDAHAN DERNEKLERİ,
Gönderen Fakir - Mayıs 08 2014 - 03:23:10
ARDAHAN DERNEKLERİ,
KÖY DERNEKLERİ,
OKUL MEZUNLARI BULUŞUYORMUŞ...
...ben yoktum/Engin Kasap

Engin Kasap Martılar denizin haylaz ve yaramaz çocuklarıdır, ondandır güzel ötüşlü bülbül sesi değil çığlık atarlar her sabah,
Yazı yazarken bir giriş,gelişme ve sonuç olmalı, ben giriş için bu cümlenin gölgesine sığınacağım ve sevgili okuyan arkadaş, bir mantının yürğinde düşün beni, çığlığımı merhaba say,
İstanbul'da ve Ankara'da derneklerde arasıra toplanıp, restoranlarda yemek yemek, eskileri konuşmak, hasret gidermek ne kadar güzel.
Ardahan'lı bir arkadaşınız olarak aranızda bulunamadım, üzgünüm dünyanın telaşı, iş güç. sahi sizde hiç davet etmediniz ki.
Neyse mazeretimizi belirtik, gelişme bölümünün ana teması bu değil, yani yazıda anlatılmak istenen ana konuya gelelim.
Sahi süzlenip püslenip gittiğiniz restoranlarda, dernek toplantılarında ne kararlar aldınız, siyaset ve kişisel çıkarlarınız dışında neler yaptınız, Ardahan'da ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet, kırtasiyemi gönderdiniz, yoksa halen çeşitli yokluklarla okumaya çalışan birkaç çocuğumuza bursmu vereceksiniz.
Araştırdım internette, feysbukta birşey bulamadım, çok sevdiğim bir iki eski dostun resmi, süslenip, püslenen birkaç hatun kişi, hadi birkaç da göbekli, kel erkişi diyelim, başkanlar, üyeler boy boy fotoğraflar, ne yaptınız.
Yediğiniz yemeğin gazı geçmiştir, toplantılarda ara verildi, şimdi siyaset biraz geri pilanda, seçimlere çokkk var, bu kardeşinizin martı çığlığına biraz kulak verin, hadi toparlanalım, başka grupların , derneklerin yaptığı gibi olmasın, yemeğin güzelliği değil, restoranın ismi,çalınan müziğini değil, yüreklerimizi dinleyelim ,karın doyurma, eğlenme yerine sade bir çay daveti olsun,
Harcanan o paraları, ki birazdaha üzerine koyarak kırtasiye, kıyafet alalım, ayakları çıplak, terlikle okula giden çocuklarımızın olduğu gerçeğini unutmadan, hala tezek yakılan okullarımızı düşünerek bir yardım yapalım.
Köylere oyuncak, şeker, öykü kitapları, küçük hediyeler gönderelim, küçük hediye poşetleri hazırlanabilir, ( kitap, balon,misket, çikolata, mendil, çorap vs. bayram poşeti gibi)
Ütülü bir mendilin, bir oyuncağın, birçift çorabın bir çocuğun dünyasında bırakacağı iz inanın hayatı boyunca silinmeyecektir.
Yok, bizden birşey olmaz diyorsanız da alınmam,ben her gittiğimde küçükte olsa kendi çapımda birgün sakız, birgün şeker günü düzenliyorum, on-onbeş gün evimin önünde cıvıl cıvıl çocuklar, bir şeker, bir sakızla bile mutlu olabilen o muhteşem bakışlar, o yüreklerindeki sevgi yetiyor bana.
......sahi ben Ardahan'da olduğumda gelirseniz "baba ocağı" yazan evime sizede bir çay, bir kahve ikram ederim, olmadı bir horoz şekeri, bir akide şekeri ile ikram ederim ödeşiriz.
Küsmek , darılmak yok, abiler bazen serzenişte bulunur..
"Hepinizi müsait yerlerinizden öpüyorum " yazardı bir yazar, Adı Tacettin'di ve Abuzittin'e yazardı mektuplarını.
Sevgimle kalın, hoşçakalın.