ARDAHAN'A BİR DELİ YETMEZ…
Gönderen Fakir - Ekim 21 2014 - 04:14:44

ARDAHAN'A BİR DELİ YETMEZ….
Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGenel seçimlerin yaklaşması ile milletvekilliği hayalı kuranların içine bir sıkıntı doğmaya başladı. Kimi milletvekilleri kendi yerlerini korumak için mücadele edecekler kimileri ise onların yerlerine göz dikeceklerdir. Doğal olarak en fazla yıpranacak olan hali hazırdaki milletvekilleridir. Ardahan gibi küçük bir ilde ve toplam iki tane milletvekilinin olduğu ve iki koltuğa göz diken onlarca aday adayın olduğu bir durum karşısında stres ve sıkıntıyı tahmin etmemek mümkün değil.
Ardahan gibi göç veren illerde göç edenlerin doğduğu illerinde aday adayı olmaları birçok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir. Ardahan'ın il olmasından sonraki genel tablosuna baktığımızda şu ana kadar sadece Kenan Altun Ardahan'da ikamet eden bir milletvekili olarak meclise gitti. Diğerlerinin tamamı Ardahanlıların deyimi ile göçmen kuşlardır. Kenan Altun'un da varlığı ile yokluğu arasında pek fazla bir fark yok. Sadece boş kalan koltuğu doldurmuş. Ve yine Ardahan tablosuna baktığımızda İsmet Atalay siyasetten çekirdekte yetişmiş. Diğer milletvekilleri ise metropollerde ilçe başkanlıkları ve dernekçilikten gelmedirler.
Saffet Kaya Milletvekili olmadan önce ANAP Bakırköy ilçe Başkanlığını yaptı. Bahçelievler'in Bakırköy'den ayrılmasından sonra Bahçelievler Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Süreç içerisinde ANAP ile arası açıldığında Ardahan'da farklı bir partiden siyaset yapmayı aklına koydu. Bu ara boş durmayarak bol bol reklam yaptı. Ardahan derneklerinin içine girmeye başladı ve İstanbul'da Ardahan Sanayi ve İş Adamları Dernek Başkanlığını yaptı. Bu basamak Saffet Kaya'yı Ardahan'da milletvekili yaptı.
Ensar Öğüt 1980 den sonra göç ile metropollere yerleşen Ardahanlıları bir araya getirerek Ardahan ve Çevre İlçeleri Dernek Başkanlığını yaptı. Gayri resmide olsa Kars Ardahan ve Iğdır Dernekler Plartformu Başkanlığını yaptı. Gebze'de CHP İlçe Başkanlığı yaptı. Gebze Belediye Başkanlığına Aday Adayı oldu ve ön seçimde adaylığı kaybetti. Kendisi bir iş adamı iken İşsizler Derneğini kurdu ve başkanı oldu.
Festivallere öncülük etti ve birçok festivale ağalık yaptı. Bol bol reklam yaparak ve medyayı da kullanarak hedefine ulaştı ve Ardahan'da milletvekili oldu. Vermiş olduğu önergeler, gündemi dikkat çekici hareket ve faaliyetlerle reknlendirmesi ile Türkiye'nin tanıdığı bir vekil haline geldi. Son zamanlarda hac görevini de yerine getirdi. Sanırım artık bundan sonra dünya işlerine fazla karışmayacak.
Faruk Demir 2002 seçimlerinde yazdığım aynı şeyi yeniden tekrarlama gereği duyuyorum. Mütevazi ailenin dürüst çocuğudur. Kendi halinde bir sanatçıydı. Sahnelerde türkü söyleyerek sanatını icra ediyordu. Birçok derneğin gecelerine ve festivallerine katılırdı. Dönemin DSP Milletvekilleri ile arasında oluşan samimiyet bağı hayalini bile kurmadığı, kendisinin bile inanmadığı milletvekili oldu.
İsmet Atalay ve özellikle Atalay soyadı Türk siyasetine damgasını vurmuş bir aile bireyidir. Atalayların siyaseti Ardahan ile sınırlı değil. İsmet Atalay'ı ayiran özellik boş vaat etmeyi sevmeyen, söylemesi gerekeni direk söyleyen bir yapıda olmasından dolayı Ardahan'daki siyaset şovmenlerine ayak uyduramadı. Siyasi hayatına İstanbul'da sürdürdüğü gibi Türkiye sınırları içerisinde her tarafta siyaset yapabilecek usta bir siyasetçidir.
Tuncer Dağ Kenan Altun Her şeyi Allah'a havale ederdi. Allah yardımcısı olsun. Çok sakin ve sesiz biriydi. Suya sabuna pek dokunmazdı. Allah kabul etsin hac görevini fazlasıyla yerine getirdi. Zaten hacılarında fazla dünya işi ile uğraşmaları dinimizce günah.
Orhan Atalay: Ardahan ve Türkiye siyasetinde sol yelpazede yer alan Atalay sülalesinin ilahiyatçı ve akademisyen bir bireyidir. Ak Partinin ağırlıkta olduğu Erzurum'da siyaset ile tanıştı. Recep Tayip Erdoğan'ın İlahiyatçı gurubu içerisinde ilk beş sırada yer alan bir akademisyendi. Ardahan'a milletvekili olması sürpriz oldu. Milletvekilliği süresi içerisinde Ardahan'da önemli çalışmalarda bulundu.
Ardahan'ın 21 yıllık geçmişi ile altı milletvekilini meclise gönderdi. Şimdi ya bu altılı gurupta ismi geçenlerin içinde birileri gelecek yada yeni simalar. Allah fazlasını versin ama maşallah Ardahan da aday enflasyonu yaşanıyor. Her ağzı laf yapan cebinden de üç beş mangır varsa "BENDE ADAYIM" diyor.
Ardahan da yaşayan veya yaşamayan her Ardahanlı aday olma hakkına sahiptir. Lakin bu işin cılkını çıkardık gibi geliyor bana. Oyuncak haline getirdik. Kimileri gerçekte bu işe mehilli kimileri ise dostlar pazarda görsün misali. Özellikle metropollerde yaşayan ve birçok Ardahanlıyı içeri bile alma nezaketini göstermeyen, hiçbir Ardahanlıyı istihdam etmeyen, cebi biraz para gördü mü ver elini Ardahan….
Ardahan'a gittiğinde Fakir gibi deli biri çıkıyor karşısına anasında emdiği sütü burnunda getiriyor.
Eğer Fakir gibi deliler olmasa bu işin önlemi alınmazdı. Aslında Ardahan'a bir deli yetmez. Keşke delilerimizin sayısı artsa da bu akıllılara biraz hayat dersi verse.