GÜRBÜZ SÜLEYMANOĞLU’NUN SİYASİ HAYATI 2.BÖLÜM
Gönderen Fakir - Ekim 24 2014 - 20:03:28

GÜRBÜZ SÜLEYMANOĞLU’NUN
SİYASİ HAYATI
2.BÖLÜM
Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1999 Genel Seçimlerinde kendine yer ve parti bulamadı.
Gürbüz Süleymanoğlu Saffet Kaya’nın danışmanı olarak mecliste görev yaptığı süre içerisinde bölge halkına yeteri kadar yardımcı olamadığı gibi hedef insan haline geldi. Saffet Kaya ile araları açıldı. Saffet Kaya’ya karşı rakip oldu ve danışmanlığını yaptığı insanı kötüleme kampanyası başlattı. Ardahan Milletvekilliği için çok defa girişimlerde bulundu. Ardahan Göle ile ilişkisini kesmeyerek Göle Ardahan yolu üzerinde devlet teşvikleri ile bir benzin istasyonu açtı. Göle’de Toki Konutlarında daire aldı. Başlatmış olduğu tüm girişimler sonuç vermeyince danışmalığını yaptığı Saffet Kaya’nın yerine DYP de umduğunu bulamayınca gidecek parti kalmamıştı.
Gürbüz Süleymanoğlu’nun Ardahan’daki tüm hamleleri boşa çıkınca ve Saffet Kaya gibi siyaseti iyi bilen biri ile başa çıkamayacağını anlayınca Ardahan Milletvekilliği hevesinden vazgeçti. Göle Belediye Başkanlığını aklına koydu.
Gürbüz Süleymanoğlu 1995 yılında Saffet Kaya’nın listesinde ikinci sırada Milletvekili Adayı olduğu dönemde Fazilet Partisi birini sıra adayı Göleli Mahmut Toprak’tı. Gürbüz Süleymanoğlu 1999 yılında Göle’de Belediye Başkanlığı adaylığı için açıkta olmazsa da her ne kadar girişimde bulunduysa da Saffet Kaya listesinin ikinci sırasında yer alan Gürbüz Süleymanoğlu’nu değil rakibi olan Fazilet Partili Mahmut Toprak’ı Doğruyol Partisine alarak Belediye Başkanı Adayı yaptı. Mahmut Toprak Belediye Başkanı seçilmesinden sonra zaman içerisinde Saffet Kaya’nın da etkisi ile Gürbüz Süleymanoğlu Göle ile olan bağlantılarını askıya aldı.
Göle Belediye Başkanı Mahmut Toprak İstanbul ile olan ilişkilerini sıcak tutmaya ve İstanbul’da çeşitli destekler almaya başladı. Mahmut Toprak Göleli iş adamlarının desteğini alarak hizmet sunmaya çalıştı. İstanbul Göle Derneği’nin girişimi ile Göle Belediye Başkanlığına makam arabası ve Göleli İş Adamı Şeref Düz vefat eden kardeşi Kemal Düz adına Göle’de Hükümet Konağı karşısında Merkez İlköğretim Okulu önünde park yaptırdı. Göle Belediye Meclisinin kararı ile parka Kemal Düz adı verildi. Gürbüz Süleymanoğlu ismi artık Ardahan ve Göle’de fazla dikkate alınmaz oldu.
Ardahan Göle ilçesinde Gürbüz Süleymanoğlu’na yer kalmayınca tekrar İstanbul’a döndü.
1999 yerel Seçimlerinde Esenyurt siyaset sahnesi dolmuştu. Kars ve Ardahanlıların yoğunlukta olduğu Esenyurt’da CHP den Karslı Gürbüz Çapan, FP de Ardahanlı Mithat Rençber, DSP den Ardahanlı Niyazi Gökçe ve ANAP’tan Eski Jandarma Karakol Komutanı Celal Seviç aday olmuşlardı.
1999- 2003 yılları arasında Gürbüz Süleymanoğlu aktif bir çalışma içerisine girmedi. 2003 yılında umudunu AK Partiye bağlayan Gürbüz Süleymanoğlu AK Parti ile dirsek temasa girdi. İstanbul Avcılar ilçesinde Avcılara Haspitol hastanesinin sahibi olan aynı zamanda Ak Parti İstanbul İl Başkanı olan şu anki Sağlık Bakanı Mehmet Muezinoğlu ile yakın temasa geçti. 1994 yılında DYP den Belediye Başkanı Adayı olduğu dönemde Fazilet Partisinden rakibi olan Necmi Kadıoğlu ile Ayhan Gökçe aracılığı ile iletişim kurdu ve defalarca bir araya geldiler. Ayhan Gökçe ve Efrail Çiftçi’nin önerisi üzerine Necmi Kadıoğlu’nun ekibinde yer aldı.
DEVAMI GELECEK SAYIDA