ARDAHAN'DAKİ VALİLER BIYOGRAFİSİ-2
Gönderen Fakir - Kasım 09 2014 - 15:07:17

ARDAHAN'DAKİ VALİLER BIYOGRAFİSİ-2
Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşARDAHAN VALİLERİ
2 BÖLÜM
2. Vali Kutluay Öktem (1994-1996)
Dönemin DYP- SHP Koalisyon Hükümetinde SHP nin önerisi ile atanan Vali Yener Ünlüer’in merkeze çekilmesi ile yine SHP nin önerisi üzerine ve sol kanada yakınlığı ile bilinen Kutluay Öktem Ardahan’ın ikinci valisi olarak atandı.
Vali Kutluay kaymakamlık, Vali Yardımcılığı ve Bakanlık bünyesinde birçok görevlerde çalıştıktan sonra ilk Valilik unvanına Ardahan’da kavuştu.
Vali Kutluay Öktem önceki Vali gibi Ardahan siyasetine ve bürokrasisine ayak uyduramadı. Sert çıkışları birçok kesimin tepkisine neden oluyordu. Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Ardahan’dan da küçük ve orta ölçekli olaylara sahne oluyordu. Emniyet ve jandarma güçlerinin halk üzerindeki baskısı gittikçe artmıştı. Sol kanada ilgi duyması ile hükümetin DYP kanadı ile ters düşünce Ardahan’da ancak 1,5 yıl kalabildi ve merkeze alındı. DSP- MAHP- ANAP hükümeti zamanında Marmara Bölgesinde meydana gelen depremde . 1999 yılında Koordinatör Deprem Valisi olarak bölgeye atandı. Merkez Valisi iken 2003 yılında yaş haddinden dolayı resen emekli oldu.
Vali Kutluay Öktem Eski Van Valisi Mahmut Yılbaş’ın Başkanlığında 23.12.2006 yılında TÜRKİYE MÜDAFAA-İ HUKUK PARTİSİ ‘ni kurdu. İlerleyen yaşına rağmen sol siyasetinden ayrılmayan Kutluay Öktem 2014 Yerel seçimlerinde Ankara Çankaya ilçesinde Meclis Üyeliğine aday oldu. Halen Ankara’da ikamet etmektedir.
3.Vali Ali Güngör (1996-1997
1945 Yılında Ankara’da dünyaya gelen Vali Ali Güngör Nallıhan, , Gülnar, Gülşehir ve Kozluk Kaymakamlıkları, İçişleri Bakanlığı İller İdaresinde Şube Müdürlüğü, Mülkiye Müfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Bakanlık Müşavirliği görevlerinden sonra Valilerin geçiş güzergahı olan dört yıllık il olan Ardahan İlinin dört yıl içerisinde Refah-Yol Hükümeti tarafından atanan üçüncü Vali oldu. Fazilet Partisine yakınlığı ile bilinen Vali Güngör cemaat kanatları tarafından benimsenen bir valiydi. Bürokrasideki ağır işleyiş birçok kesimin tepkisine neden oluyordu. Vali Güngör yerel yönetim ve basın ile iyi bir ilişki içerisine girememesi ve tepkiler üzerine Dönemin İçişleri Bakanı DYP li Meral Akşener ile Refah Partisinde Adalet Bakanı Şevket Kazan ve Başbakan Necmettin Erbakan'la yaptığı son görüşmede arasında Ardahan Valisi Ali Güngör de olmak üzere 15 Valinin yeri değiştirildi. Refah- Yol hükümeti gibi kısa ömürlü olan Vali Ali Güngör 12 ay ancak kalabildikten sonra merkeze alındı.
Vali Ali Güngör merkez valisi iken AK Parti Hükümeti tarafından son bir kararname ile 2003 yılında Bartın Valisi olarak atandıktan sonra iki yıl Bartın Valisi ve daha sonra 2005 yılında Erzincan’a Vali olarak atandı. Ali Güngör Erzincan’da görev yaptığı dönemde cemaatlere karşı soruşturmaları başlatan Başsavcı İlhan Cihaner ile birçok askeri ve mit mensubu Ergenekon davaları ile ilgili tutuklamalar olmuş ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in cemaatlere karşı başlatmış olduğu soruşturma sonrası Ergenekon’un ikinci sanığı olarak göz altına alınmıştı.
Vali Ali Güngör Erzincan Valiliği görevinde iken 2008 yılında Merkez Valiliğine alındı ve 2010 yılında yaş haddinden dolayı emekli oldu.
DEVAMI GELECEK