O BİR AĞADIR..
Gönderen Fakir - Mart 26 2007 - 17:36:28
YAZI-YORUM/O BİR AĞADIR NE YAPARSA YERİDİR!/Tuncer Dağ

Tuncer Dağ “Biz Gümüşhaneliler bayrağını, milletini seven vatansever bir milletiz. Ama ben ülkenin en zor yerinde görev yapıyorum. Orada Kars hâkimiyeti var. Şimdi size Esenyurt’ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Doğan Araslı Caddesi, Sırrı Atalay Caddesi hele bir isim söyleyeceğim ki, saçlarınız diken diken olacak, Deniz Gezmiş Caddesi. Ama merak etmeyin ben gerekeni yapıyorum.”

Yukarıdaki sözlen şu an İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı olan AKP’li Nemci Kadıoğlu’nun Bahçelievlerde Gümüşhaneliler Derneği’nde yaptığı öne sürülen sözlerdir.
Geçtiğimiz hafta Kars Ardahan ve Iğdırlıların en fazla konuştuğu ve rencide oldukları bir konu vardı.
Bizim şapkamızı önümüze koyup düşünmemizi gerektiren, havaalanlarında törenle karşıladığımız, yoluna kurbanlar kestiğimiz, her gittiği yere konvoylar eşliğinde yanında olduğumuz başımızın tacı Necmi Ağamızın bizi ne kadar sevdiğini, Kars Ardahan ve Iğdır’ın değerlerine ne kadar saygılı olduğunu öğrendik!..
Necmi Ağa bu konuşmasını hemşerileri ile olduğu bir toplantıda söylemiş.
Bu konuşma o toplantıda misafir olarak bulunan çok değerli bir dostumuz bize anlattı. Ayrıca sayın Mustafa Küpeli bu konuya gerekli hassasiyeti göstererek kaleme aldı ve kamuoyuna gerek e-mail ve gerekse yapmış olduğu el ilanları ile anlattı.
Ne yazık ki var olan değerlerimize toplum olarak fazla duyarlılık gösteremedik. Kadıoğlu “Sırrı Atalay ve Doğan Araslı’nın Esenyurt’da Gürbüz Çapan zamanında caddelere verilen isimlerinde rahatsız olduğunu, Esenyurt’ta Kars hakimiyetinin olduğunu, en kısa zamanda bu caddelerin isimlerini değiştireceğini söylemiş.
Esenyurt’ta Karslıların yoğunluğunda ve gerek Kars’ın ve gerekse Türkiye’nin ender rastlanan siyasi önderlerinden rahatsızlığını açık seçik bir şekilde ifade ettiği gibi Karslıları her defasında rencide etmek için tüm yolları denemektedir. Esenyurt Belediyesinde diğer bölgelere yapılan hibe ve bağışlar sessiz sedasız yapılırken Kars ve Ardahan’a yapılan bağışlar alenen ilan edilerek yapılmaktadır. Adeta göz boyama misali. Esenyurt Belediyesi Göle’de bir kilometrelik asfalt işi yapabilmesi için konuyu meclis gündemine getirmiş. Bu karar İstanbul’da günlerce yerel basına konu olmuştur. Göle’nin onuru gururu ile oynanıldı. Birçok insan Esenyurt’taki fakirin ödediği verginin Göle’ye gitmesinden dolayı rahatsız olduğunu dile getirdi. Doğal olarak da Göle ismi günlerce malzeme oldu. Göle’ye yapılacak olan bu yardımın gündeme gelmesi ile Kadıoğlu’un Kars ve Ardahanlıları küçük düşüren demecinin aynı döneme denk gelmesi tesadüfî değildir. Planlanan oyunların birer parçasıdır. Önce hakaret sonra bir parmak bal misali oldu. Kadıoğlu orijinal bir siyasetçi profili çizerek bir tarafta yerini garantiye alabilmesi için devletin imkanlarını kullanarak Karslı seçmenin sempatisini kazanmaya çalışıyor diğer tarafta kin kusuyor.
Ama, kinini Karslıların olmadığı özel toplantılarda gündeme getirmekte. Necmi Kadioğlu’nun siyasi görüşü göz önüne alındığında Sırrı Atalay, Doğan Aralsı ve Deniz Gezmiş ile ilgili düşüncelerini yadırgamıyorum. Benim yadırgadığım Esenyurt’ta siyaset yapan Kars Ardahan ve Iğdırlıların sessiz kalması. Hatta “Kadıoğlu’nun kişisel düşüncesidir” diye hak verenler bile oldu. Derneklerimizde ses seda çıkmadı. Kadıoğlu bunun rahatlığı içindedir.
Esenyurt 300 bin nüfusun üzerinde olan bir mega kenttir. Bu kentte yıllardır beraber yaşayan insanlar arasında şu ana kadar hiç nifak sokulmadı.
Esenyurt halkı hiç böyle ucuz oyunlara gelmedi. Bir bölgenin sempatisini kazanmak için diğer kesimi karalayan siyasilere fazla primde vermedi. Esenyurt’ta ikamet eden 100 bine yakın Kars Ardahan ve Iğdırlı kendi değerlerinin başkası tarafında siyasi malzeme olmasına razı olacak bir toplum değildir. Kadıoğlu’nun etrafında fırıldak dönen Kars Ardahan Iğdırlı siyasilerin ve derneklerin toplumun vicdanının ne kadar rahatsız olduğunun bilincinde değiller sanırım. Hiçbir maddi değer ve hiçbir makam ve mevkii insanın onuru kadar önemli değildir.
Necmi Kadioğlu Kars ve Ardahan’a yaptığı her ziyarette kendisini o bölgenin bir ferdi olarak görmeye çalışırdı. Bizim saf ve temiz duygulu insanlarımız da hemşerisini bağrına basardı. Ne yazık ki o bağrına bastıkları insan farklı bir düşünce içindeymiş. Bizim varlığımızda fevkalade rahatsız oluyormuş.
Sayın Necmi Kadıoğlu şunu sanırım gözde kaçırıyor. Gümüşhane ile Kars Ardahan Iğdır sizin tabir ettiğiniz gibi karşılıklı nefret sahibi değiller. Sizin Gümüşhaneliler Derneğinde Kars Ardahan ve Iğdırlılara yönelik yaptığınız konuşma Gümüşhaneliler tarafında takdir topladığını sanma aksine tepki toplamıştır.
Gümüşhaneliler sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyor. Sayın Mustafa Küpelinin dediği gibi sen sen ol sakın Esenyurt’ta ki insanların arasına nifak sokma Sayın Kadıoğlu.