KARS FOTOĞRAFI..
Gönderen Fakir - Mart 27 2007 - 10:51:27
BİR KONU-BİR KONUK/
KARS FOTOĞRAFI, DENİZ GEZMİŞ VE ESENYURT BELEDİYESİ…

Sait Temur Merhaba.
Yukarıdaki ifadeler neden yan yana ve ne anlatılmak isteniyor diye sorduğunuzu hissedebiliyorum.
Doğrusunu isterseniz ben de isteseydim bu üç konuyu yan yana getiremezdim. Hiç düşünmedim de.
Ancak bunları yan yana getirmeyi bir arkadaşımız başardı, ben de bu yazıyı yazmak zorunda kaldım.
Neden mi?
Kars…
Benim hasretim, özlemim, doğduğum büyüdüğüm yer, Annem Babam orada yatıyor. Kars denildiğinde içimin burkulduğunu hissederim. Kars’ın her türlü tartışmaların dışında olmasını isterim.
Deniz Gezmiş…
İdealim, yaşamımın en önemli anlarını adadığım siyasi olgunlaşmamda örnek aldığım yiğit, namuslu, karıncayı bile incitmemiş, dürüst namuslu özgür ve adil bir Ülke yolunda yani idealleri uğrunda gözünü kırpmadan ölümü göze almış bir büyük yurtsever. Darağacında bile son sözleri bugün rehber olabilecek büyük bir devrimci.
Esenyurt Belediyesi…
1990 Yılında başladığım Küçükçekmece belediyesinde çok iyi koşullarda çalışırken 1992’de Esenyurt’un eski başkanının ısrarı ile naklen gelip basın bürosunda işe başladığım ve 12 yılımı sadece işime verdiğim bir kamu kuruluşu. Esenyurt belediyesinde geçen emek verme günlerimde tek kazancım Kars, Ardahan ve Iğdırlı’lar başta olmak üzere Ülkemizin her bölgesinden gelip Esenyurt’a sığınmış yurttaşlarımızla çok iyi ilişkilerimiz oldu. Bugün de her mahallede, her sokakta alnı açık, başı dik olarak yüzlerce arkadaşıma “Merhaba” diyebiliyorsam bu bana yetiyor.
Ve Mustafa Küpeli…
Sayın Küpeli cemiyet gazeteciliğini geliştiren ve çok önemli boşluğu dolduran emekçi bir ağabeyimiz, hemşerimizdir. (Bu alandaki öncümüz Türkan Narin ablamızdır, kendisini saygıyla anıyorum)
Sayın Küpeli bir köşe yazısı yazıyor. Yazının başlığı da “Aramıza girme Kadıoğlu”
Ben Sayın Küpeli’nin sözlerinin altına imza atacak kadar güvenir ve saygı duyan biriyim, aynı şekilde kendisi de birçok yazısını önce bana gönderir ve okuyup-düzeltmemi ister. Hal böyle olunca bu yazıyı da ilgiyle okudum. Kendisini arayıp ağabey, emin misin Böyle bir konuşma yapıldığına? dediğimde “orada bulunanlar söyledi” dediğine tereddüt ettim ve birkaç gün bunun tartışma ve araştırmasını yaptık.
Köşe yazısı bildiri oluyor… (Üstelik Kars fotoğrafı eklenerek)
Esenyurt’ta bir açılışta Sayın Küpeli ile karşılaştığımızda Kars fotoğrafı altında aynı yazının çoğaltılmış demetlerinden birini de bana verdiğinde bu sefer konunun sadece Sayın Belediye başkanı Kadıoğlu’nun sözlerinden ibaret olmadığını, fotoğrafın altında resim altı olarak söz konusu belediye başkanının belediye başkanlığını kazandığında ilk işinin belediyede asılı Kars fotoğrafını indirdiği yazılıydı…
İşte burada yeter denmeliydi, bu kadar değerin bir polemik konusu yapılmasına karşı çıkmak gerekirdi.
Bir;
Kars fotoğrafımızı indirdiler ne duruyorsunuz feryadı yersizdir. (üstelik bunu 3 yıl sonra söylüyorsanız) çünkü benim de yıllarımı geçirdiğim o belediyede Kars fotoğrafı asılı değildi. (Asılı olsa da doğru değil, orası sadece Karslıların belediyesi değil tüm yurttaşların belediyesidir) ve kaldırılmışsa da doğru yapılmıştır.
İki;
Deniz Gezmiş belediye başkanının söz söyleyeceği biri değil, hele böyle tartışmalara malzeme olacak biri hiç değil.
Üç;
Esenyurt belediye meclis üyesi sayın Asım Karabacak’ın ifadesine göre Esenyurt’ta hiçbir Cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmemesi yönünde karar alınmıştır.
Dört;
Sayın belediye başkanı Necmi Kadıoğlu, “Ben böyle bir şey söylemedim” diyor. Beyan esas değil mi?
Sonuç;
Esenyurt nüfusunun çoğunluğu olarak Karslı ve solcu için böyle hassas ve önemli konuları gündem maddesi yaparak bir “Hareket geliştirme ve birilerine zemin hazırlamaksa amaç” bu çok ucuz ve yersiz bir gayret olur…
Yapılması gereken;
Bu yönetimden ve uygulamalardan memnun değilsek ki en doğal hakkımızdır. Önümüzde önemli bir seçim var. Bir süre sonra yerel seçimler var.
İşte Esenyurt, işte Halk… Örgütlenir beğenmediklerinizi gönderir, beğendiklerinizi getirirsiniz…
Ama böyle zamansız ve gerçekçi olmayan, ucuz polemiklerle değil.
Aksi halde size kimse inanmaz ve köyün yalancı çobanına dönersiniz…