Sıra Sizde Kadıoğlu
Gönderen Fakir - Nisan 16 2007 - 10:25:06
YAZI-YORUM/Sıra Sizde Kadıoğlu!/Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Son günlerde Kars Ardahan ve Iğdırlılar ile Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu arasında soğuk rüzgarlar esmektedir. Necmi Kadioğlu’nun 17 Mart günü Bahçelievler’de Gümüşhane Genç İşadamları Derneği’nin gecesinde yapmış olduğu konuşmada Esenyurt’ta Kars Hâkimiyetinden bahsetmesi ve Karslılar açısında önem arz eden şahsiyetlerin Esenyurt’taki caddelere verilen isimlerinin değiştirileceğine yönelik olan konuşmasına duyulan tepkiydi. Kars Ardahan ve Iğdır Dernekleri konuyu uzun süre tartıştılar çeşitli araştırmalar yaptılar olayın tanığı olan şahsı davet ederek dinlediler. Olayın tanığı gelişmeleri anlatırken aynı salonda Kadıoğlu ile basın açıklaması yapan Kars’lı meclis üyeleri Gürbüz Süleymanoğlu, Asım Karabacak ve Ziyaddin Yılmaz’da vardı. Bu üç meclis üyesi de tanığın ne kadar samimi ve yalansız olduğunu biliyorlardı. Hatta Asım Karabacak dernekler toplantısında yaptığı konuşmada “tanığını söylediği her şeyin doğru olduğunda asla şüphem yok” demişti. Dernekler yaklaşık bir ay açıklama yapmadan durum değerlendirmesi yaptılar. Kadıoğlu’nun yapmış olduğu talihsiz açıklamadan dolayı toplumu rahatlatacak açıklama yapmayı beklediler. Kadıoğlu toplumu fazla dikkate almadı. Son günlere kadar açıklama yapma gereği duymadı. Tepkilerin doruk noktasına çıktığı bir dönemde yanına Karslı meclis üyelerini alarak açıklama yaptı. Yaptığı açıklama tatmin edici olmadığı gibi Karslılarıda karşı karşıya getirmeyi başardı. Bir gün önce Kadıoğlu ile basının karşısına çıkan Karslı Meclis üyeleri ertesi gün dernekler toplantısına katıldılar. Ve tanığa olan güvenini tazelediler. Necmi Kadıoğlu bu talihsiz konuşmayı yaptığını tanığın konuşması ile tüm dernekler tatmin edildiler. Kadıoğlu olayı inkara gitmeden dernekler toplantısına gelip bir açıklama yapsaydı sanırım olay bu kadar büyümeyecekti.
Esenyurt’ta tüm illerin insanları kaynaşmış ve bir bütün olmuşlardır. Kadıoğlu’nun Gümüşhaneli olması ve Gümüşhaneliler Derneğinde bu konuşmayı yapması sorumluluğu Gümüşhanelilere ait değildir. Gümüşhaneliler ile Karslılar ortak bir çok değere sahip iki toplumdur. Yıllarca beraber yaşamış, beraber ticaret yapmış aralarında kan bağı oluşturulmuş iki toplumdur. Bu iki toplumu karşı karşıya getirecek hiçbir gücün olduğuna inanmıyorum.
Necmi Kadıoğlu her yıl defalarca Kars Ardahan ve Iğdır bölgesini ziyaret etmekte ve çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlarla toplumu hoşnut kılarken bir taraftan da rencide etmesinin kabul edilir bir tarafı yoktur. Kurt Dumanlı Günü Sever misali Kars ve Gümüşhane toplumunu karşı karşıya getirmek için bu ortamı fırsat bilecek birçok unsurlar ortaya çıkacaktır. Birçok kesim burada nemalanma yoluna gidecektir. Böl Parçala yönet taktiği uygulanacaktır. Umarım Kars ve Gümüşhane toplumu Kadıoğlu’nun bu talihsiz konuşmasında etkilenmezler. Kadıoğlu bir an önce olayın gerçeğini anlatmalı ve ortamı daha fazla germe yoluna gitmemelidir. Olayın boyutu gün geçtikçe genişlemekte ve Esenyurt dışına kadar çıkmaktadır. Dikkat edilirse Pazar günün yapılan basın açıklamasında İstanbul da bulunan bir çok dernek ile Ankara’daki Vakıf bile katılmıştı. Kars Derneklerinin bir ay açıklama yapmadan beklemelerinin anlamı Kadıoğlu’nun tatmin edici bir açıklama yapmasını beklemekti. Ama maalesef Kadıoğlu sadece söylemiş olduğu konuşmayı kendi ağzından ziyade Karslıl meclis üyelerinin ağzı ile yalanlama yoluna gitti. Karslı meclis üyeleri de ikili oynamayı çok iyi becerdiler. Karslı meclis üyeleri “Bizim amacımız ortamı germeği önlemektir” deseler de bir özrün çok büyük değerinin olduğunu da Kadıoğlu’na hatırlatmaları gerekirdi. Şimdi söz hakkı Kadıoğlunda umarım ikinci bir gaf olmaz.