Genç Bakış
Gönderen Fakir - Nisan 24 2007 - 23:23:51
GENÇ BAKIŞ/SERKAN HANOĞLU

Serkan Hanoğlu ***ARDAHAN YİNE UNUTULDU ..

Acaba unutuldu mu diye sorusu geliyor düşündükçe aklıma ama unutulmadı bence çünkü daha iki hafta öncesine kadar SAVAŞ AY tozlu yollar adlı programı ile Ardahan da ki okulları gündeme getirmişti ve kanal D de ki yayınlanan makine programında da yine gündeme gelmişti Ardahan da ki okulların durumu ve öğrencilerin mağduriyeti içler acıtıcı bir durumda idi ve bir çok ünlü ve iş adamları tarafından destekleyeceklerini bayen ediyorlardı ama görünen o ki hiç bir şekilde bir faaliyet yok dün akşam ise Show TV de yayınlanan Yaşasın Okulumuz adlı programda da Ardahan unutuldu nerdeyse İstanbul da ki okulların isimleri okundu ama mal esef Ardahan da o kadar mağdur okullarımız var ki maalesef bir tanesine bile yardım yapılmazken bu gibi programlarda İstanbul okunurken acaba neden Ardahan okunmadı ben şöyle düşünüyorum bu programlar yapılırken sanırım ya illerin başkanlarına yada millet vekilleri ile görüşülüyor ve onların ne gibi yardımları var okullarının diye soruluyordur ki biliniyor nerelerde ne sıkıntılar olduğu acaba Ardahan da neden bunlar sorulmuyor neden bir vatandaşımız da kalkıp Ardahan da var Ardahan ı neden söylemiyorsunuz demedi ben akşam çok aradım ama bir türlü hattı düşüremedim söylemem O ki; Ardahan neden böle oldu bu gidişe bir dur diyen olmayacak mı memleketimiz hepten körelmeye yüz tutuyor secimler demi Ardahan hatırlanacak her seçilen seçildikten sonra Ardahan ı neden unutuyorlar bir üniversite hayalimiz vardı az kalsın oda suya düşüyordu ne yazık ki ama Allaha şükür ki bazı duyarlı devlet büyüklerimiz buna bir el atarak umutlarımızı tekrar yeşertti bilmiyorum bu düşüncelerimiz bu sözlerimiz kaile alınırda ufacık ta olsa bir şeyler yapılır gönlümüzden gecen budur unutulmasın Ardahan her zaman Ardahan olarak bilinsin.

***Ardahan’ın Umudu

Ardahan’da beklenen ancak hüsranla biten demir yolu bildiğimiz gibi hüsranla sona ermişti sanırım Ardahan çok gelişmiş ve geçim kaynağı bol bir il öle biliniyor. Kars daha mağdur bir il ve kalkıp demir yolunu Kars’a yararlı bir kapı haline getirildi acaba şunu düşünmeliyiz.
‘Ardahan mı? yoksa Karsın mı?’ Bu demir yoluna ihtiyacı vardı ben düşüncenizi tahmin ediyorum. Ardahan diyorsunuz dur ama maalesef Ardahan hevesi ile kaldı. Kars bir ekmek kapısı daha kazandı. Bunun üzerine bir sünger çektik ve Ardahan denildi.
‘Fakülte yapılacak her şey hazır’ denildi ve günü birgün duyuyoruz ki gelip Ardahan çürük raporu verilmiş yani fakülte yok ve inceden diyorlar ki ona da bir sünger çekin ve yine bir konut söylentisi ve gerçekten Ardahan halkı için büyük bir umut kaynağı oldu bu söylentiler.
Fakat gelin görün ki onunda üzerine bir sünger çekin diyorlar...
Şimdi bir düşünelim ne dersiniz acaba Ardahan neden bu şekilde gittikçe geriye itilmeye çalışılırken, acaba Ardahan üzerinden ne gibi oyunlar dönüyor?
Ardahan halkı olarak bunlara bu şekilde bakacak mıyız inanıyorum ki çoğu vatandaşımızda benim düşündüğümü düşünüyordur.
Çünkü, Ardahan bizim oldu içinde cambazlara bırakmak istemeyiz gel görelimde Ardahan da kime ne diyelim su sessizce akıyor bize nini gibi geliyor bu suyun akışını hızlandıralım gazetemizde toplanalım bu gidişe bir diyelim ve ‘bir toplantı düzenleyelim diyecem’ ama bunu yapmaya da korkarız.
Çünkü her şeyin önü kesildiği gibi bizimde illaki kesilecektir korkusu var ve ya ‘ucu eşe dosta akrabaya deyiyordur’ diye çekiniyoruz dur ama eşimiz çocuklarımız anamız babamız var bu işin sonunda gelecek ise ben derim babam bile gelse geçemez önüme ben bu yazıyı yazarak bu söylediklerimi göz önüne alıyorum evet gelin el birliyi ile Ardahan’ımız kurtaralım boğulmasın sömürülmesin insanımız..
serkan@kalitelisohbet.com