İKAME CUMHURBAŞKANI
Gönderen Fakir - Nisan 25 2007 - 11:39:59
İKAME CUMHURBAŞKANI/Hülya Arık

Hülya Arık İkame sözlükte yerine koyma; yerine kullanma; dikme; yerine geçme anlamlarına gelir.
Nihayet AKP yönetimin ağzından bir isim çıktı ve Tayip Erdoğan’ın yerine kimin ikame edeceğini öğrenmiş olduk. Son dakikaya kadar haklarını kullandılar ve Abdullah Gül’de karar kıldılar. Aynı süreci biz daha öncede yaşamıştık AKP seçimlerden çıkınca Tayip Erdoğan’ın başbakan olması için yasa çıkarılana kadar yerine Gül ikame etmişti, 2 ay gibi kısa bir süre sonra görevi bırakıp asıl kişiye devretmişti. Şimdi zaman uzun tam 7 yıl boyunca Erdoğan’ın kuklası gibi görevini sürdürecek Sayın Gül. Çok değişen bir durum yok ortada yönetim ve zihniyet aynı ama sadece isim farklı. Yapılacak işler ve eylemler aynı.
Seçmenlerinin isteklerini yerine getirmek zorundalar o yüzden kendi içlerinden birinin olması çok önemli, yoksa seçimlerde kan kaybederler. Buda onların işine gelmeyecek bir durum. Yerlerinde kim olsa aynını yapardı. Şimdi daha güçlü ve kuvvetli oldular.

Şu aralar bizimle aynı süreçte olan bir başka ülke daha var Fransa. Onlar Cumhurbaşkanlarını çok önceden tanıyorlardı bizim gibi son dakikada öğrenmediler. Ya da bizdeki gibi adaylar havada uçuşmuyordu. Nimet Çubukçular, Vecdi Gönüller, Abdul Latif Şenerler yoktu. İki adayları var onlarda altı aydır meydanlarda kozlarını paylaşıyorlar. Yani Adaylar ya da cumhurbaşkanının kimin olacağı tek bir kişinin tekelinde değil. Bizde böylesi bir durum ne zaman yaşanır bilemiyoruz. Belki parti başlarındakilerin in egoları tatmin olunca bizde gerçek demokrasinin nasıl olduğunu görmüş olucaz.

Meydanlara doldursak ta, ordu uyarsa da, beklentiler farklı yönlerde olsa da hepimiz durumun böylesi bir hal alacağını çok iyi biliyorduk.
Düşünürsek onlara bu alanı biz yarattık, şimdi meydanlara koşup alanları doldurmanın bir anlamı varmı? Seçim sandıklarında gösteremediğimiz birleşme meydanlarda bir anlam ifade etmiyor. Kendimizi göstereceğimiz yerde tepkimizi koyamıyorsak bu yaşanalar için geç kamış sayılırız.
hulyaarik_75@hotmail.com