KÖYDES Müfettiş Bekliyor
Gönderen Fakir - Mayıs 24 2007 - 18:27:32
KÖYDES Müfettiş Bekliyor/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli **SELAM
Yıllardır dilimize pelesenk ettiğimiz köylerimizin yol ve su problemleri konusu, bazen heyecan verici bir şekilde çözüme doğru gittiği izlenimini veriyor.
Ancak sevincimiz çok geçmeden tedirginliğe dönüşüyor.
KÖYDES projesi de bizim için öyleydi. Kronikleşmiş yol ve su sorununu çözülecekti. Ama gidişat yine birden değişmeye başladı.
80 önce siyasilerimiz yol ve su üzerinden politika yapmaya başladılar.
Neredeyse bir asır oldu. Siyasiler su ve yol yapamadılar.
AB'ye susuz, yolsuz girmesin diye KÖYDES projesiyle
"Türkiye'de su ve yolsuz köy kalmayacak" sloganıyla yola çıkan AK Parti hükümeti, valilik ve kaymakamlıklara trilyonlarca para gönderdi.
Bu güne kadar büyük ihale hak ediş hakkında geniş bilgi sahibi olmayan valiler, kaymakamlar, il genel meclis üyeleri ve köy muhtarları bu ihale komisyonlarında yer aldılar.
Ama bir il genel meclis üyesi, "ben okumadan bu şartnameyi imzaladım, bu ihalelerin tamamına yakını uygunsuz yapılmıştır" diye gazetelere beyanat verdi. Diğer il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve kaymakamlar bir birine girdi ve mahkemelik oldular.
Gelelim ihalelere..
İhalelere il genel meclis üyesi ve köy muhtarlıklardan oluştu.
Müteahhitler ihaleye girdi.
Çoğu şartnamenin ne olduğunu bilmeyen muhtar ve il genel meclis üyeleri ihaleleri verdi.
Müteahhitler sözde (!) işe başladı.
Ben KAI bölgesinde incelemeler yaparken gördüm ki, şartnamede olan kurallar uygulanmamış. Malzemenin kalınlığı 30 santim ise 15 -20 santim malzeme dökülmüş. Su boruları için soğuğa dayanıklı değil de adi borular kullanış.
Toprak altına inilerek derinliğin yarısı kazınmış.
Her şey alelacele ve usulsüz yapılmış.
İşler yapıldı, diye teslim edilmiş.
Köprü yapılırken 1449 büz döşenmesi gerekirken 1000 büz düşenmiş.
449 büz ortada yok. Bu şekilde ihaleleri alan müteahhitler işleri teslim etmiş ve paralarını almışlar. Yalnız Metin Kaya'nın 250 milyar parası kalmış. Bu parayı da almak için Ankara'dan çok telefonun geldiği söyleniyor. Şimdi 256 milyarla bu yarım yapılan işleri düzeltmek mümkün değil.
Kalecik, Yeniköy, Kuytuca köyleri ve birçok köy yolları toprak malzeme döküldüğü için kullanılmaz halde.
İl genel meclis üyeleri, işleri teslim eden müteahhitlerin işlerini beğenmiyor. İl genel meclis üyesi İlyas Öztürk; "Biz arkadaşlar müfettişleri istedik geldiler. Ardahan Valiliğinde çayını içip, tekrar Ankara'ya geri döndüler. Tekrar müfettiş istedik gelmesini bekliyoruz" dedi.
Bakalım bu müfettişler vicdanının sesine uyup, devlet babanın paralarını çar çur edenleri koruyacak mı? Yoksa yapılan işleri tekrar yapılması için ödenen paraları geri mi isteyecek, onu da göreceğiz
Metin Kaya'nın çok sinirli bir müteahhit olduğu söyleniyor. Hatta Göle'deki toplantıda Gazeteci Fakir Yılmaz'a, Ardahan Valisi Sn. Murat Yıldırım'ın yanında saldırıyor.
Bu olay Sn. Valiye şikâyet ediliyor. Sn. Vali üstünü örtüyor. Fakir Yılmaz'ın önünün kesilmesi yanına kar mı kalıyor.
Halbuki Sn. Valimiz, her konuşmasında, "bu yatırımı hükümetimiz yaptı" diyor. Ama geçen yıl devlet babanın gönderdiği 19 trilyon hesabında yanlış yapılan yolun, su borularının ve derinliğin bütün hesaplarını devlet babaya verecek tek yetkili Sn valimizdir. Metin Kaya, İl Genel Meclis üyesi İlyas Öztürk'ü, Okçu Köy Muhtarı Ömer Küpeli'nin yanında tehdit ediyor.
"Ben falan mafyanın adamıyım" diyor herkese gözdağı veriyor. Devlet baba parayı göndermiş ama takipçisi kim olacak.

Gelelim 2007 yılında gelen 18 trilyon paraya. Bu parayla Ardahan'ın geçen yıl müteahhitlerin yaptığı yolların üzerine 286 km asfalt dökülecek. Bunun yanında suyu olmayan köylere su getirilecek. Yolu olmayan köylerinde stabilize yolları yapılacaktı.

Şimdi biz devlet babanın gönderdiği, geçen yıl yapılan yol ve su ihalelerinin hiç birinin doğru dürüst yapılmadığı söylenmekteyiz. Şimdi bahar yaklaştı, yollar bozulmaya, mezarlar gibi çukurlar oluşmaya başladı. İstenilen malzeme dökülmediği için yollar battı.
Çoğu köylüler eski yollarını arıyor. Eğer 286 Km asfaltı dökersek altı ay geçmeden bozulacağını, bütün Ardahan halkı biliyor.
Ardahanlı önderler bir komite kurup, şartnameyi eline alıp, özel mühendislerle yolları, suları yapılan işleri yerinde rapor eder ve devlete bildirirse, yapılamayan işlerin fizibilite raporu ortaya çıkar ve devlet parasını geri alabilir.
O zaman ne valimiz nede kaymakamımız töhmet altında kalır. Çünkü Ardahan halkını arkasına almış olur. Yoksa herkes siyasi kimliğini kullanıyor, Ankara'dan Ardahan'ı telefonla rahatsız ediyor. Biz valimiz ve kaymakamlarımıza sahip çıkarsak, Ankara'dan gelen telefonlar da kesilmiş olur.
mustafakupeli36@gmail.com