HAYATIMIZ SINAV
Gönderen Fakir - Haziran 21 2007 - 13:59:40
HAYATIMIZ SINAV/Hülya Arık

Hülya Arık Oldum olası hayatımızda 400 metre engelli yarışı gibi konulan sınavlardan nefret etmişimdir. Yok, OKS, yok ÖSS, yok LGS, yok KPS bunları geçersen hayatın için önemli olan bir kısmı geçmiş sayılırsın. Öğrencilik hayatım boyunca hiçbir sınava çalışmadım buna ÖSS bile dâhil, hep derste dinlediklerimle yetindim. Çünkü teori ile gerçek yaşam arasında dağlar kadar fark var. Teoriler sadece sınavlarda geçerli. Hayatım boyunca üçgenin iç açılarının toplamının kaç olduğunu soran bir patronum olmadı, ne kadar tecrüben var diye sordular hep.
Sistem zaten çarpık üstüne birde sınavlar eklenince her şey tepe taklak. Sınavı kazandığım sene aldığım puanla ancak iki yıllık bir okulda okuya bilmiştim. Oysa benimle aynı puanı alan ve parası olan özel okullarda en gözde bölümlerinde sevinç naraları atıyordu. Aldığımız puanlarla devlet kapılarını zorlarken, onlar özel okulların kapılarından ellerini kollarını sallayarak geçtiler. Haksızlıktı bu ama sesimizi duyan yoktu. Eğitimin her alanında eşitlik olması gerekli değimlidir aslında. Bu eşitsizliğe rağmen yinede zehir gibi çocuklar çıktı benim memleketimden. Birçok öğretmenden hep şunu işittim ‘ eğer gerçekten öğretmen olduğunu hissetmek istiyorsan ve bildiklerini tam manasıyla aktarmak istiyorsan doğuya gideceksin, çünkü oradaki çocuklar verdiğini almaya hazır, bilgiye aç çocuklar, öğrendikçe öğrenmek istiyorlar’
Ama asıl sınav tercih yaparken, eğer doğru tercih yapamazsan hayatına mal olur. Aldığın puana göre mi? ailenin isteklerine göre mi? yoksa okumak istediğin bölüme göre mi? tercih yapayım diye kıvranır durursun. Hayat senin hayatındır her şeyiyle sen çekeceksindir ama genelde ailenin tercihleri doğrultusunda hareket edersin, yarışın galibi onlar olur, bir anda sağ kulvardan atak yapıp son turda seni geçip ipi göğüslerler. Aslında kızmıyorum onlara, tek istedikleri çocuklarının kendi çektiklerini çekmemesini istememeleri. Sizde tercih yaparken ister istemez onların isteklerinde cevap verebileceğiniz ve bitince iş konusunda sorun yaşamayacağınız bir bölüm yazmak zorunda kalıyorsunuz. İşte bu yüzden sizler için, küçük bir araştırma yaptım belki tercih yaparken sizlere yardımcı olur düşüncesiyle. Geleceğin meslekleri, hangi alanlar ileride gözde meslekler olacak, iş bulmak daha kolay olacak belki bir faydası olur sizlere. Şimdilerde üniversiteyi kazanmak iş bulmaktan daha zor bir hal aldı.
Geçmişte el üstünde tutulan, öğretmenlik, polislik, doktorluk, mühendislik gibi gözde meslekler, değişimle birlikte önemini yitmeye başladı. Tabi bazı meslekler halen daha önemini korumakta.


TIBBIN YILDIZI SÖNMEDİ
FİYATLANDIRMA UZMANLARI GÜNÜMÜZ ŞİRKETLERİN GÖZDELERİ
TÜM DEVRE TASARIM VE ÜRETİM UZMANLIĞI.
SAGLIK, EMNİYET, ÇEVRE KORUMA UZMANLIĞI
MOLEKÜLER BİYOLOJİ
BİYOTEKNOLOJİ
ÇEVRE BİYOTEKNOLOJİSİ
GAYRIMENKUL DANIŞMANLIĞI
SERMAYE VE PİYASASI UZMANI
SAĞLIK, EMNİYET, ÇEVRE UZMANI
SPİKERLİK
GAZETECILIK
YÖNETİCİLER