Farklı bir seçim
Gönderen Fakir - Haziran 27 2007 - 23:34:42
Farklı Bir seçim ve vurdumduymazlığımız/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli **Selam

Biz Kars Ardahan Iğdırlılar 80 yıldır memleketimizin iyi yönetilmediği, masaya vurup memlekete yatırım gönderebilecek yeterli, çalışkan iş bilen bir milletvekili seçmedik diye hayıflanır dururuz. Ama bir türlü aksiyoner olamayız. Sürekli memleket meselelerine kafa yoranlar bile seçim zamanlarında ortada görünmez, seçim ardında konuşmayı açarız. 22 Temmuzda erken gelen seçimlerde yine Kars 3, Ardahan 2, Iğdır 2 toplam 7 milletvekili TBMM gönderecek. Arkadan konuşmak kolay. Eleştirmek yermek kolay. Zaten yıllardır memleketi böyle kurtarıyoruz. İki ay önceki köşemde gelin KAI’da 84 yıldır kurulu Yerli, Terekeme, Kürt, Azeri partilerini, bu 4 partiyi kapatalım diye bir çağrıda bulundum

Parti genel merkezleri Kars Ardahan Iğdır’daki etnik kimliği ve nüfus sayısını iyi bildiği için bütün ayrıntıları kimliklere göre düzenlemiştir. Buda gösteriyor ki, KAI’de kirli siyaset devam edecek. Terekeme, Kürt, Azeri, Yerli kendi adaylarına oy vermek zorunda bırakılmıştır. Bu tablo yine bizim bölünmemize ve gurbette yaşayan 2 milyona yakın KAI’lı hemşehrilerimizin birliğine derneklerimizin birliğine gölge düşürecektir. Ve devamında gurbette siyasi-ekonomi dayanışmasını kötü etkilenecektir.

Türkiye’de 250’ye yakın Kars-Ardahan-Iğdır Derneği vardır. 2004’te yapılan yerel seçimde hiçbir başarı gösteremedik. Karağaç’ta adlı bir beldede Belediye Başkanı seçebildik. Bu bir Hüsrandı. Gazetemizin “Karslıların namus golü” adlı hazin haberiyle bunu kamu oyuna duyurmuştu. Seçim hezimetinin ardından toplantılar yapıldı, görüşler bildirildi, yeni bir heyecan ortaya çıkacak zannettiğimiz dönemde yeni bir hüsranla karşı karşıya kaldık. 22 Temmuzda yapılacak olan genel seçimlerde CHP dışındaki partilerin bizi yok sayması şaşırtıcı bir sonuç olarak karşımıza çıktı.

CHP İstanbul İl Başkanına Gürsel Tekin, İstanbul 3. bölge 5. sıra Milletvekili adaylığına Prof Dr. Esfender Korkmaz, 3. Bölge 9. sıradan Milletvekili adaylığına İsmet Atalay, 3. Bölge 17. sıra Milletvekili Adaylığına Hikmet Çelik, Kocaeli’nden 4. sıraya İsamettin Akkurt’un adaylığı bir oranda yüreğimize su serpse de, bu durum ülke genelinde yaşadığımız acı tabloyu maalesef değiştirmedi. Kabul Etmek gerekir ki derneklerimiz 2004’teki büyük başarısızlığın ardından derneklerimiz yine dağınıktı, derneklerimiz içinde yine ayrımcılık vardı, KAI’da yine şovenizm rüzgarları esiyordu. Yine gurbetle sıla arasında bir köprü konamadı, dolayısıyla gurbette seçimlere yine başımız eğik giriyoruz. Sılaya baktığımızda ise unutulmuş yine gözümüze çarpıyor. Gençlerin ve kadınların köy meydanlarında olmalarını ve seçime aktif bir şekilde müdahil olmalarını bekliyoruz. Yoğun göçle birlikte entelektüel sınıfta göç etmiş ve bölgenin kalkınması da bu yüzden gerçekleşmemiştir. Bugün memlekette yaşaysan ve uzaktan kumandayla memleketin düzeleceğini yazan çizen bazı hemşehrilerimin memleket sevgisine bir şey demiyorum. Ama bu sefer yüzyılın en iyi seçimini yapmak için bölgeye davet ediyorum. Yine memleketin nasıl kurtulacağına dair söylemlerde bulunan iş damı, yönetici, üniversiteli ve liseli gençlerimizi davet ediyorum.

Örgütsüz toplum kötü toplumdur. Sözüyle yola çıkarak genlerimizin İl, İlçe köylerde Gençler birliği gibi oluşumlarla siyasilere yön vermeli ve yaptırım olmalıdırlar. Siyasette Başarılı olmadığımız için ekonomik dayanışmayı ve Başarıyı daha sağlamlaştırıyoruz. Bu bağlamda sıkıntıyı en çok çeken bayanlarımızdır. Bu seçimlerde aktif olmalılar. Yaz tatillerini KAI’da geçirmeliler. Eşlerin ikna edilerek hem tatil hem de seçimlerde bölgemize hizmet edecek bilgi birikimi yeterli, değişmeye açık popülist politika ve kirli siyaset yapmayan vekillerin seçilmesi için köy meydanlarında ve mahallelerde seçim çalışmalarını yapmalılar. Yeni bir seçim yeni bir çıkış noktası yakalayabiliriz.

Bana göre memleketi sevmek budur zaten sevgi eylem gerektir.

Uzakta bir köy var. O köy bizim köyümüzdür.

Gitmediğin görmediğin el uzatmadığın köy senin değildir. Bu seçimlerde gerek Türkiye’nin geleceği için çaba göstermeyen hemşehrilerimizin yarın şikayet hakları olmayacaktır.

mustafakupeli36@gmail.com