Göle Kaşar Festivali
Gönderen Fakir - Temmuz 12 2007 - 15:34:16
Göle Kaşar Festivalini gölgelemeyin

Mustafa Küpeli Bölgemizdeki festivallerin temeli Göle'de atıldı. Ardahan ve çevre illerde, ilçelerde ve hatta köylerde yapılan festivallerin esin kaynağı olan Göle Kaşar Festivali 12 yaşında. Halkın ortak malı olan, memleketimize bir gelir kaynağı olan, aynı zamanda bir buluşma ve hasret giderme vesilesi olan festivalimizi bir taraftan heyecanla bekliyor, diğer taraftan festivalimizin yararlarını bir takım zararlara çevirebilecek tavır ve davranışlara karşı duruşumuzu ortaya koymak istiyoruz.
###Ayrı görmelere karşıyız
Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, festival üzerinden yapılan kısır çekişmelerin, festivalimize ve bölgemize herhangi bir yararı olmamaktadır. Göle halkı medeni cesareti olan, cesur bir halktır. İster bazı şartlardan dolayı ülkemizin bir başka tarafına göç etmiş olsun, ister Göle'de yaşıyor olsun, her iki konumdaki Göleli de bizim toprağımızın bir parçasıdır. Onları iki ayrı grup olarak görmek büyük bir hata olduğu gibi, zaman zaman gurbetteki insanlarımızın sıladaki insanlarımıza karşı üstün olduğu veya sıladaki insanımızın gurbettekilerden daha kıymetli olduğu vurguları yapılmaktadır. Göle, Gölelilerin ortak malıdır. Festival bir buluşma zeminidir. Sıladan yol gözleyenler vardır, gurbetten ise festival tarihlerine yaklaştıkça yürekleri hızlanan insanlar vardır.

###Ortamı germeye çalışanlar
Buna rağmen festivali ve önemini kavrayamayan ilçe yöneticileri, gurbetle sıla arasındaki ceviz kabuğunu doldurmayacak meseleleri sürekli gündeme getirip ortamı germeyi başarmıştır. Bazen festivalde siyasi çekişmeler olmuş, siyasi gururlar ön plana çıkmış ve isteyerek veya istemeyerek siyaset bulaştırılmıştır. Her yerel yönetici ve festival komitesi kendi yakınını, partilisini festival alanında ön plana çıkartmıştır.

###"Çantacılar" demek ilçenin kalkınmasına düşmanlık etmektir
Gurbetten gelenlere takılan . "Çantacılar" türü yakıştırmalar, "baba bunları tanımıyor muyuz", "bizim köyde çobandı", "kimbilir onu da nasıl kazanmış" türünden gizli tacizler şık olmayan ve herhangi bir düşünceye dayanmayan davranışlardır. Esnafa para kazanmasını, ekonomik hareketliliğim olmasını, insanların memleketlerini ziyaret etmesini, birbirlerini özleyenlerin kavuşmasının nasıl rahatsızlık kaynağı olduğu mantık kabul etmez bir durumdur.
Dünya turist çekmek için büyük paralar harcıyor
Dünya'nın değişik ülkelerinde ve Türkiye'de turist kazanmak için insanlar milyarlarca para harcayıp, broşür, afiş, el ilanı, kartvizit, dergi, gazete, televizyon, ilanlar ve belgeseller aracılığı ile insan çekmeye çalışırlarken, yerli turistlerin morallerine yönelik bu tür çıkışların anlamsızlığını bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

###Kaşarcılar çıkış yakaladılar
Festivalimiz, sıladan yol gözleyenlere, gurbetten kalbi heyecanla atanlara ve esnafımıza büyük faydalar sağladığı gibi, kaşar üreticileri için adeta bir gelişim ve dönüm noktası olmuştur. Yöredeki hayvansal ürünlerinin pazarlanmasında bir çıkış noktası yakalamışlardır. 100 binlerce ton kaşar pazarlamayı başarmışlardır. Göleli fabrikalar kaşarın yardı olan Kars'ta şube açmış, peynirlerini pazarlamaktadırlar. Diğer taraftan üreticilerimiz Türkiye'nin en büyük 4 modern fabrikasını kurmuş, üretimi büyük bir kalite ile sürdürmeye başlamışlardır. Bütün bunlara rağmen Kaşar üreticileri festivalde sessiz kalmış, organizasyondan uzak bulunmuşlardır. Kaşar ve peynir çeşitlerini üretiminde, paketlemede, pazarlamada bir devrim yaşayan üreticiler ne yazık ki festivalin yapılmasında geri kalmıştır. Festival komitesi de kafasına ve cebine göre festival yapmış, "parayı veren düdüğü çalar" demiş ve istediğine mikrofon vermek zorunda kalmış. Bu nedenlerden dolayı Kaşar üreticilerinin festivale birinci elden sahip çıkmaları gerekmektedir.

###Festivalin önünü kesmemeliyiz
Bu davranışlar festivalin önünü kesmektedir. Bu davranışlar festivalin geleceğini karanlığa götürmektedir. Sorumlular bu inattan vazgeçip bütün Göleli hemşehrilerimizi bir noktada toplamalıdırlar.

###Festivalin belli başlı problemleri aşağıdaki gibidir.
a)Gurbetle sıla arasında büyük bir soğukluk girmiştir
b)Gurbetteki dernekler festival komitesine alınmamaktadırlar.
c)Yine aynı tango, festivale 20 gün var. Davetiyeler gurbete yetişmemiş, yetişse bile kim dağıtacak?
d)Festivaller barışı ve kaynaşmayı getirirken, bizim festivaller gurbetle sıla arasında büyük bir soğukluğu getirmiş.
e)Göle Belediye Başkanı gurbetteki hemşehrilerimizi davet etmek için İstanbul Ankara'ya gelmediği için bu davranışı gurbet tarafından "hiçe sayılmak" olarak kabul edildiği için bütün Gölelileri derinden üzmüştür.
f)Göle Festivalini başlatan İstanbul ve Ankara Göle Derneği her festival öncesi festivali duyurmak için geceler yapmışlardır. Buna karşın 12. festivalde belediye Başkanı Sn. Sabri Muratoğlu Göle Derneğini telefonla festivale davet etmiştir. Bu kabul edilir gibi değil. Bu davranış gurbetteki bütün Gölelileri hiçe saymak anlamına gelir, Göle derneklerinin festivallere olan maddi manevi desteğini unutmak kötü bir davranıştır.
g) Sn Belediye başkanı partililerine ilgi gösterip onların reklâmını yaparken, dernekleri eleştirmekte. Eğer bu yüzden davet etmediyse Gölelilerin bu kırgınlıklarını gidermek için bir açıklama bekliyoruz.
h) Festivaller belediye başkanlarının değil, o yörenindir. Başkanlar değişir. Festivali düğüne çevirmelerinin bir anlamı yok. Göle'yi bir dünya şehri yapacak festivallerin büyümesini lütfen engellemeyin, önünü tıkamayın.

Mustafa Küpeli
mustafaküpeli@36gmail.com