GÖLE’YE HAYIRLI OLSUN
Gönderen Fakir - Temmuz 16 2007 - 21:06:47
GÖLE’YE HAYIRLI OLSUN KADIOĞLU CADDESİ!/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Göle’de en büyük sıkıntının kaynak sorunu olduğunu hepimiz biliyoruz. İller Bankasının nüfus oranına göre ödediği ödenek personel maaşına bile yetmediğini, belediyenin ek gelir kaynaklarının da olmaması arayışı farklı yönlere yöneltmektedir.
Belediye Başkanları her defasında şunu söylerler, “Göle’ye kim katkı sağlarsa sokaklara, caddelere ve parklara onların ismini vereceğim” diyorlar. Göle 75 yıllık geçmişi olan bir ilçedir. Bu ilçe çok şahsiyetler yetiştirmiş, tarihe mal olmuş çok insanlar yetiştirmiş, Göle’ye katkı sunmuş çok bürokratları barındırmış. Bu şahsiyetlerin çoğunun ismi başka yerlerde caddelere verilmiş.
Örneğin İstanbul Esenyurt’da ana caddeye verilen “ATALAY CADDESİ” gibi.
Bu cadde son zamanlarda Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu tarafında rahatsızlık uyandırdığını çoğumuz basında takip etmişsinizdir.
Ama Göle Belediye Yönetimi farklı bir şey yaptı. Göle’nin tarihe mal olmuş Atalay ismini kendi caddelerine vermek yerine Atalay caddesinin ismini Esenyurt’da değiştirmeye çalışan Necmi Kadıoğlu adını Göle’nin en işlek caddelerinden birine verebiliyor. Başkan haklı olarak şunu diyebilir. “Kadıoğlu bizim caddelerimizi yaptı” doğru.
Kadıoğlu Göle’nin caddelerini yaptı. Ama hatırlarsanız gazetecinin biri “Kadıoğlu bu parayı nerede getiriyor” dediğinde Kadıoğlu’da cevaben “Ben Karslı işadamlarında alıyorum” demişti. Yani Kadıoğlu kendi öz sermayesini ortaya koymamış Karslılardan aldığını Karslılara bir kısmını geri vermiş.
Çok iyi hatırlarım yıl 2002 yine dönemin belediye başkanı Mahmut Toprak Göle’ye hizmet için seferber olmuştu. Kaynak arayışı içindeydi. O dönem Göleli İş Adamı Şeref Düz Göle merkezde bulunan parkın yapımını üstlendi. Ve Belediye Başkanı da parkın adına Şeref Düz’ün vefat eden kardeşi Kemal Düz’ün ismini vererek (24.07.2007 tarih ve 3 sayılı belediye meclis kararı) jest yapmıştı. Ama şimdi işittiğim kadarıyla o parkında ismi değişmiş. Göle’de o kadar çok park alanına ihtiyaç var ki park yapıp ismini vermek isteyenler Kemal Düz’ün anısı silerek kendi ismini yazmak yerine yeni bir park yapıp da ismini verebilirdi.
Göle^yi son yıllarda gündeme getiren ve ekonomik anlamda nefes almasını sağlayan “ULUSAL GÖLE KAŞAR FESTİVALI” nin büyük katkısı vardır.
Bu festivalin fikir babası ve emeği geçen dönemin kaymakamı İsmail Çetinkaya’nın emeği vardır. Yine dönemin belediye başkanları İsmail Çetinkaya’nın isminin bir cadde veya sokağa verilmesini söylemişlerdir. Ama sadece söylemişlerdi. Bilirsiniz siyasilerin verdiği sözleri. Oda öyle bir sözdü işte geldi geçti ve unutuldu.
Her ilçe kendi değerleri ile onur duyar ve o değerini yaşatır. O değerli zat bazen ölümünden sonra bazen de sağ iken ismi caddelere sokaklara verilir. Hemen yanı başımız da Çıldır ilçesi vardır. Ana caddelerinden birine hemşerileri olan ve halen hayatta olan İstanbul’da siyaset yapan Prof. Esfender Korkmaz’ın ismini vermişler. Esfender Korkmaz’ı onurlandırmışlar.
Aslında biz Gölelilerde onurlandırıyoruz. Ama nasıl? Bizim değerlerimizin ismini caddelerinden hazmedemeyenleri onurlandırıyoruz. Bu da bize mahsus bir onurlandırma.
Biliyorum bundan rahatsız olacak çok insanlar çıkacak. Birincisi benimde ikamet ettiğim Esenyurtlu Göle severler olacak. Bence Göle’yi sevmek için önce Göle’nin değerlerini kabullenmekten geçer. Göle o kadar çaresiz olmamalı. Göle’yi sevmek büyük tabelalarla ismini caddelere parklara vermekle olmuyor. Göle’yi sevmek kalben olmalı ve menfaate dayalı olmamalı.
Belki yanılırım. Bakarsın başkan yeni bir cadde daha açar ona da Sırrı Atalay ismini verir. Bu ara İsmail Çetinkaya, Turgut Göle ve Kemal Kaya’yı da unutmaz.
tuncerdag75@hotmail.com