Hepimiz Özürlüyüz..
Gönderen Fakir - Aralık 03 2014 - 10:42:02


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Hepimiz birer engelliyiz..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve bugün hepimiz kendimize bakmadan engellilerin sorunları ile ilgili konuşup, tartışacağız ve ülkeyi olduğu gibi onları da kurtarmaya çalışacağız..
Toplumsal olaylara duyarsızlığın da engelli bir durum olduğunu düşünmeden bugün gözü, kulağı, ağzı olmayanların hikayelerini dinleyip, kendimizin de onlardan farklı olmadığımızı görmezden gelip, hüzünleneyeceğiz..
Hüzünlenmekle kalmayıp, onca yaşadığımız olumsuzluklara, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı direniş gösteremeyip, halimize çok şükür dediğimiz gibi onları görüp, ‘Allah beterinden saklasın, bu halimize şükür’ deyip, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’ nü hep birlikte anıp, hatırlayacağız..
Ama kendimizin de birer engelli olduğunu hiç düşünmeyip, engelli olmanın kör, ya da bir ayağı olmamak olduğunu sanan bizlerin aslında birer engeli olduğunu ne zaman anlarız bilmem ama bugün engelli bir gün..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Tiyatro..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı Gençlerin bir araya gelip kurdukları onca futbol takımının destek beklediği bir Ardahan’da görülmeyen diğer kayda değer bir konu da Ardahanlı Gençlerin kültürel çalışmalarıdır..
Geçtiğimiz gün kutlanan öğretmenler günün de kendi imkanları ile olağanüstü bir klip hazırlayan ve 10 yıldır Kültür Müdürünün olmadığı Ardahan’ı tüm dünyaya tanıtan öğretmenler gibi Ardahan Orta Oyuncuları Tiyatro Topluğunun bu yönde ki çabalarınıda kutlamak gerekir..
Hem de cumartesi günkü ‘Faili İnsan’ adlı oyuna giderek..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENGELSİZLER
ENGELLİ DURAĞI KALDIRAMAZLARKEN,
Engelliler Engelleri Kaldırdılar!..

Ardahan Haberleri Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla dünya engelliler günü olarak kabul edilen 3 Aralık Engelliler günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk etkinlik sabah saat 10.00 da Eğitim Uygulama ve İş uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Engelleri Kaldıralım’ adlı etkinlik oldu.
Ardahan Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikte engelli öğrencilerin tiyatro gösterisi büyük ilgi topladı.
Okul Müdiresi Filiz Baydar’ın başında ki ekibin sergilediği tiyatro gösterisi şiir dinletisi HEM salonunu dolduran ziyaretçi ve izleyicilerin alkışlarıyla büyük puan aldı.
Tamamen engelli öğrenciler tarafından sergilenen tiyatro ve şiir dinletisi ardından saat 14.00’te de bu yıl hizmete açılan Ardahan Engelsiz Yaşam kurumunda kalan engellilerin etkinliğine geçildi.
Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı ve birçok bürokrat ve sivil idarecilerin izlediği her iki etkinlikte her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkat çekildi.

Ardahan Haberleri **BİR ENGELİ KADIRAMAYANLAR, ENGELLLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI..

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapılan etkinlikler kapsamında Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Okulu’ndan faydalanan engelli çocuklar tarafından, türkü, dans ve tiyatro gösterileri yapıldı.
Programda konuşma yapan Vali Vekili Deniz Pişkin, herkesin potansiyel bir engelli olduğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımıza karşı herkesin daha fazla duyarlı olması gerekmektedir. Bizler engelli vatandaşlarımızı ne kadar sosyal hayata çekebilirsek, onlarında herhangi birimizden farklı olmadığını kanaati ve inancını uyandırabilirsek, biz bu engelleri yavaş yavaş aşıyoruz demektir. Ardahan bu konuda altını çizerek söylüyorum, örnek bir şehirdir” dedi.
Program daha sonra İnönü Mahallesi’nde ki Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam etti. Üniversite öğrencileri eşliğinde sahneye çıkan engelli vatandaşlar tarafından hazırlanan dans ve halk oyunları gösterisi ilgi topladı. Vali Ahmet Deniz, engellilerin halay çektiği sırada sahneye çıkarak, onlara eşlik etti. Program bitiminde Vali Deniz ve beraberindekiler, engelli vatandaşlar tarafından çizilen resimlerin oluşturduğu sergiyi gezdiler.
Burada ki programda konuşan Vali Ahmet Deniz, “İnsanlar bazen doğduğunda engelli oluyor, bazen de hayat insanları birtakım kazalar sonucu engelli durumuna düşürebiliyor. Bugün hepimiz sağlıklı isek, yarın engelli adayıyız. Kendimizi onların yerine koyarak birçok şeyi çözebiliriz. Bu sayede engelli vatandaşlarımızın halini anlayabiliriz. Son yıllarda devletimiz, özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik hem sosyal, hem sağlık açısından çok fazla olumlu gelişmeler yapmıştır. Gelişmiş toplumlarda eğitim, sağlık, ihracat rakamları gibi veriler ne kadar önemli ise engelli vatandaşlarına verdikleri hizmet kalitesi de bir o kadar önemlidir. Bizler dünyada faniyiz ve bugün varız, yarın yokuz. Bu sebeple başkalarının mutluluğuyla mutlu olma erdemi çok ama çok önemlidir. Onun için engelli vatandaşlarımıza yapılan sosyal projelerde en önemli şey sadece ve sadece onların mutlu olmalarına, onların ailelerinin mutlu olmasına yönelik çalışmalardır. Tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam diliyorum” dedi.
Programlara, Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Jandarma Komutanı Osman Yeşliöz, engelli vatandaşlar ve aileler katıldı.
Haberleri ekleme saati: 20.11-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİK VE KÖYLER KAR ALTIN DA!..

Ardahan Haberleri Dün geceden itibaren yenide yağan ve il geneli etkisi altına alan kar yağışı ardından başta Ilgar ve Sahara gibi yüksek alanlarda bulunan yollar olmak üzere bir çok yolun kapandığı Ardahan'da yolları açmakta sorumlu Özel İdare ve Karayollarından sorumlu Ardahan Valiliği de karlar altın da kaldı.
Belediyenin çoğu İş-Kur işçileri olmak üzere temizlik işçileri ile kaldırımları kardan temizlemeye çalıştığı Ardahan'da valiliğinin avlusu da kar altında kaldığı görüldü.
Köy yolları gibi Ardahan'ı ilçelerine ve diğer illere bağlayan karayollarının da karlar altında kaldığı Ardahan'da akşam saatlerin doğru adeta buzdan cam halini aldığı görüldü.

**Ardahan Otobüsü Yoldan Çıktı..

Yağan karla birlikte yenide soğuyan havalarla birlikte buzlanan ve tuzlanmayan yollar kazalara da neden olduğu Ardahan'da bir yolcu otobüsü Erzurum Aşkale yakınlarından buzlu yoldan kayarak şarampole yuvarlandı.
Yolcularının bazılarını kazayı hafif şekilde atlattığı öğrenilen kaza gibi kent genelinde de buzlanan yollar dolaysıyla hafif denecek kazaların yaşandığı dikkat çekti.
Haberleri ekleme saati: 19.51-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kışa Rağmen Düğünlere Devam..

Ardahan Haberleri Ağır kış günlerinin yaşandığı Ardahan’da tüm zorluklara karşın hayat devam ediyor.
Başta yakacak derdi olmak üzere bin bir zorluğa rağmen hayatın devam ettiği kentte yaz aylarında yapılan düğünler soğuk kışa rağmen devam ediyor.
Karların sardığı kent merkezinde, özellikle hafta sonları gerek vilayet merkezin de gerek ise ilçeler de ard arda yapılan düğünler -10’ların altına düşen havalara karşın davul, zurna eşliğinde oynanan oyunlarla kentteki havayı da ısıtıyor.

**Ilgar Yine Geçit Vermiyor..

Ardahan'ın Posof ilçesinde kar ve tipi nedeniyle 2550 rakımlı Ulgar Dağı'nda ulaşımda aksamalar yaşandı.
Kar yağışının ardından zaman zaman etkisini gösteren tipi ve yollarda oluşan buzlanma nedeniyle Ulgar Dağı'nda ağır tonajlı araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Karayolları ekipleri yolda tuzlama ve yol açma çalışmasını sürdürürken, yoldan çıkarak makaslama yapan bazı TIR'lar da traktörlerle çekilerek hareket kabiliyeti kazandırıldı.
Haberleri ekleme saati: 15.41-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Buda Hoçvan Starı..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın güçlü sesleri müzik arenasında bir bir yerlerini alıyorlar…
Birçok güçlü sesin çıktığı Ardahan ilinde son günlerin yeni parlayan ismi ise Selçuk Yıldız oldu.
1986 yılında Hocvan Panikte doğan ve babasının işi icabı nedeniyle İstanbul’a yerleşen Selçuk Yıldız, Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Konservatuarı mezunu; Şener Müzik, Aydoğan Müzik, Üsküdar Musiki Cemiyetinden özel dersler alan güçlü ses Selçuk Yıldız, Özgün müzik, Türkü ve Kürtçe müzik söylüyor.
Son yıllarda söyledi ve çıkardığı kliplerle bir anda ülke genelinde kendinden bahsettirmeyi bilen Ardahanlı Selçuk yıldız, son olarak “meşi bımes bımeş” şarkısına kılıp çekerek dinleyicileriyle buluşuyor.
3 Aralık Çarşamba günü gösterime gireceğini öğrendiğimiz Meşi Bımes Bımeş kılıp, Akademi Müzik Prodüksiyon yapımdan Tekin Sayan’ın yönetmenliğinde çekilen Kürtçe klipte söz ve müziğinde sanatçımıza ait olması dikkat çekti.
Ardahanlı sanatçı Selçuk Yıldız, kitlelere ulaşa bilmek ve kendi şarkılarını söyleye bilmek için birçok konserlere çıkıp, festival, düğün ve türkü barlarda eserlerini icra ettiği de öğrenildi. aynak: Barış Bilgin
Haberleri ekleme saati: 15.39-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Türkeşen’de Neler Oluyor!..

Ardahan Haberleri Ardahan Göle ilçesi Yiğitkonağı (Türkeşen) köyünde bir aydır garip olaylar meydana gelmeye başladı. Köylüler korkudan yatamadıklarını dile getirdiler.
Göle Türkeşen’de Bülent Ateş ve Aşkın Daşdemir’e ait otlar yanarken, bir hafta aralıklarla Esat Çakmak ve Mehemmet Kılınç’ın ahırlarının duvarlarını kırıp içeri giren hırsız veya hırsızlar bu iki ahırdan 13 inek çalıp kayıplara karıştığı öğrenildi.
Türkeşenli köylüler çıkan yangınlarla zaten kendilerinin mağdur olduklarını dile getirip, son günlerde de köyümüzde hırsızlık peyda etti dediler.
Geçtiğimiz haftalarda Esat Çakmak isimli Türkeşenli köylünün ahırından 8 inek çalınmıştı. Dün gecede Mehemmet Kılınç’ın 5 ineği ahırından çalındı.
Ardahan Ses Gazetesini arayarak bilgi veren Erdoğan Atmaca, köyde yaşayan vatandaşların yaşlı olması sebebiyle herkesin korkudan bir şey yapamadığını ama Jandarmada ne hikmetse hırsızları yakalayamadığını belirtirken, bu hırsız veya hırsızların biran önce bulunmasını istedi. Kaynak: Barış Bilgin
Haberleri ekleme saati: 15.39-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İsak Paşa’yı Posoflu Yapmış!

Ardahan Haberleri Ardahan’a bağlı Posoflu Kaan Gündoğdu’nun araştırmaları sonucu Ağrı’da bulunan İsakpaşa Sarayını bir Posoflunun yaptığı ortaya çıktı.
Atatürk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Mezunu Kaan Gündoğdu’nun konu hakkında iddiası şöyle;

'Posof'un en köklü ailesi olup, 1268'de Posof'un Cak Kalesi merkez olmak üzere Kıpçak Atabekleri Devleti'ni kuran ve 1578 tarihindeki Osmanlı fethine kadar Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ve Güneybatı Kafkasya'yı hakimiyeti altında tutan, sonrasında da Osmanlı'da bir çok önemli makama getirilen Posoflu Atabekler/Caklılar ailesinden İshak Paşa'nın, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kendi adına yaptırdığı sarayı, acaba kaç hemşehrimiz biliyor Posof kökenli bir aile üyesinin yaptırdığını?'
Haberleri ekleme saati: 15.35-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Polis: Güvenlik kamerası takın!..

Ardahan Haberleri Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı duyuru da esnaf başta olmak üzere herkesin iş yerine ve evinin önüne kamera takmasını istedi..
Başta hırsızlık olayları olmak üzere istenmeyen olayların yaşanmaması için ön güvenliğin şart olduğunu belirten Ardahan İl Emniye Müdürlüğü özellikle esnafın yaşaması muhtemel tatsız olayların aydınlatılmasında büyük faydası bulunan kamera sistemini mutlaka kurması gerektiğine dikkat çekti.

**Güvenlik Kameralarinin Önemi..

Öte yandan Ardahanlı genç girişimcilerin de Deniz Bilgisayar ve Güvenlik sistemlerinin sahibi iş adamı M. Suat Işıklı, günümüzde zorunlu hale gelmesi beklenen güvenlik sistemleri hakkında açıklamada bulundu.
Işıklı; güvenlik sistemlerini başımıza kötü bir olay gelmeden önce kurdurulup kendimizi ve malımızı güven altına almamız gerektiğini söyledi.
Haberleri ekleme saati: 14.53-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HES ARILARI KAÇIRTTI!..

Ardahan Haberleri Bölgede yapılan Hidro Elektrik Barajlarının yapılmasıyla doğal hayatın alt üst edildiği Ardahan’ın Posof ilçesinde sonra Hanak’ta da arı ölümleri başladı.
Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Dilekdere köyünde arıcılık yapan Fırat Polat’a ait 170 kovanda bulunan arıların tamamı öldü. Polat, "170 adet arılı kovanım vardı. 1 ay içerisinde arıların ölümüyle karşılaştık" dedi.
Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, arıları telef olan Fırat Polat’ın arılığında incelemelerde bulunarak, arıcıların mağdur edilmemesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi. Evliyaoğlu, "İhbar üzerine buraya geldiğimizde şahsa ait olan 170 kovanı ayrı ayrı elden geçirdik. Kovanlarda arıların olmadığını ve ölü arıların bile kovanda gözükmediğini, arıların kovanları terk ettiğini görüyoruz. Kraliçe arının sadece yalnız kaldığı için işçi ve işçi arılar tarafından da beslenmemesi sonucunda o da peteğin üzerinde donuk olarak kalmış. Biz bu işin araştırılması için uzman arkadaşlarımızla buraya gelerek incelemelerde bulunduk. Arı ölümlerinin sebeplerini de şu an itibari ile bilemiyoruz. Almış olduğumuz numuneleri Erzurum Bölge Laboratuvarına ve Hacettepe Üniversitesi Fen fakültesi Biyoloji Bölümüne göndereceğiz. Buradan alınan sonuçlara göre arı ölümlerinin sebeplerini öğrenmiş olacağız" diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.37-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devlet Bitiremedi..

Ardahan Haberleri Geçen yıllara nazaran bu yıl erken gelen kış Ardahan’da devam eden inşaatları da etkiledi.
Başta eski Devlet Hastanesinin yerine yapılan yeni İl Sağlık Müdürlüğüne ait bina olmak üzere bir çok binanın yarım kaldığı görülen Ardahan’da devlet yatırımları gibi özel inşaatlarda kar altında kaldı.
Devletin yanı sıra özel sektörün bir çok yeni bina yaptığı Ardahan’da erken gelen kış nedeniyle yarım kalan inşaatların bazılarında hava sıcaklığının -10’ların altına düşmesine karşın hala beton ve sıva atıldığı da görülüyor.
Haberleri ekleme saati: 14.37-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PTT Şirket Gibi Yönetilecek..

Ardahan Haberleri Geçtiğimiz aylarda ayrılan Hikmet Kavak'ın yerine atanan PTT Ardahan Başmüdürü Yılmaz Demir PTT Çalışanları ile bir araya geldi.
Ardahan SGK Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, toplantının amacının 2014 yılı sonu itibariyle gelir gider, kar zarar durumlarının karşılaştırmalı incelenmesi olduğunu belirtti.
Yılmaz, 2014 yılındaki gelişmelere göre, 2015 yılı hedefinde ilk 5 ayda hedefe ne ölçüde yaklaştıklarını görmeyi planladıklarını ifade ederek, "Kurumlar bütçelerini üç yıllık yapıyorlar. Biz de üç yılık bütçemizi yapıp, genel müdürlüğümüze bildirdik. Tabi ileri ki yıllarda hedefler revize edilebilir ancak bizim için önemli olan 2015 yılı hedefinde hangi durumdayız onu görmek" dedi.
Hedeflere ulaşmaya çalışırken karşılaşılan zorlukların nasıl aşılabileceğini de tespit edeceklerini anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"PTT Genel Müdürlüğü, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak değiştirildi. Artık biz bundan sonraki sürecimizi yine kamu kurumu olarak yürüteceğiz ancak şirket statüsünde olacağız. Genel müdürlük, sürecin işleyişi ile ilgili bilgileri aktarmaktadır. Bu konuda kamuoyunda yanlış anlaşılmalar var. Yetkili ağızdan söylenilenlere inanılmalıdır. Süreç zaman içinde gelişerek devam edecektir."
Haberleri ekleme saati: 14.35-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahıska Belediye Başkanı Şavşatlı..

Ardahan Haberleri **DATÜB AHISKA’DA BELEDİYE BAŞKANI İLE GÖRÜŞEREK YER TALEBİNDE BULUNDU

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, “Vatana Dönüş” sürecinin işletilmesi ve somut adımların atılması için gittiği Ahıska’da saha çalışması yaptı. Özkoşar, beraberinde Saadet Atalay ve Sediyar Khozrevanidze ile birlikte Ahıska Belediye Başkanı Giorgi Kopadze ile bir görüşme yaparak önce DATÜB’ü tanıttı, Uluslararası faaliyetlerinden bahsetti. Gelinen son durum hakkında bilgi aktaran Burhan Özkoşar, 2007 kanununa göre yurda dönüş yapacak ilk 500 aile için arsa talebinde bulundu.

Ahıska Belediye Başkanı Giorgi Kopadze ise kendinin ailesinin de kökeni Şavşatlı olduğunu belirterek Sürgüne Uğramış Ahıskalı Türklerin sorunlarını yakinen bildiğini vurguladı. Babasının ve annesinin bu sürülen Müslüman Ahıskalı Türkler ile yakın komşuluk ilişkileri olduğunu ve sürekli bu insanlara yapılan haksızlıklardan bahsettiklerini söyledi. Uzun yıllardır beklenen bu insanların yurtlarına geri dönmesinden daha doğal bir şeyin olmadığını söyleyerek şöyle devam etti “Bu vatana dönüş konusu ile ilgili projeleri biliyoruz, biz bu insanlara elimizdeki imkanlar dahilinde yardımcı olmaya hazırız. Sizlerden duyduğumuz bu son gelişmelere bizde seviniyoruz. Devlet bize yapın dediğinde harekete geçeriz. Ahıskalı Türklerin sürüldükleri köylerini biliyoruz. Bu köylerde yerler alsak daha iyi olur. Ahıska’ya gelmek isteyenlerin önceden gelip köylerini gezmeleri, şayet evlerini bulup alabilirlerse almaları daha faydalı olur onlar için”
Haberleri ekleme saati: 14.33-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğüt Üfürdü!..

Ardahan Haberleri Milletvekilleri nefeslerini test etti-Dünya KOAH Günü dolayısıyla milletvekillerine solunum fonksiyon testi yapıldı
Milletvekilleri "Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü" etkinliği kapsamında Meclis'te solunum fonksiyon testi yaptırdı.Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Dünya KOAH Günü'nde hastalığa dikkati çekmek için Türk Toraks Derneği ile TBMM'de bir etkinlik düzenledi.Komisyon Başkanı, Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, KOAH'ın çok önemli bir hastalık olduğunu ifade etti. KOAH'ın dünya ve Türkiye'de ölüme yol açan hastalıklar arasında 4'üncü sırada yer aldığını belirten Ünüvar, dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini söyledi. Ünüvar, toplumun sadece yüzde 10'unun KOAH'ın farkında olduğunu kaydetti.KOAH'ta en önemli etkenlerden birinin sigara olduğuna işaret eden Ünüvar, sigara ve bağımlılıkla mücadelenin her türlü politik algının üzerinde olduğunu dile getirdi. Ünüvar, "Bunun politikayla alakası yok, gelecekle alakası var. Sigarayla mücadele etmek hükumetimizin temel şiarlarından biri olmuştur. Kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanmasından sonra yüzde 5,5 civarında sigara içiminde azalma oldu" diye konuştu.Ünüvar, hava kirliliği ve fiziksel hareketsizliğin de diğer etkenler arasında yer aldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların, orta düzeyde her gün 30 dakika egzersiz yapması bile bu hastalıktan toplumu koruyan önemli etkenlerden biri. Maalesef Türkiye, insanların düzenli spor yapması konusunda çok başarılı olduğu bir ülke değil. Sadece toplumun yaklaşık yüzde 10'u düzenli spor, fiziksel aktivite yapıyor.Bu yıl Türk Toraks Derneği'nin belirlediği tema; yürüyüş. Yürüyüş belki her derde deva değil ama bir çok derdin oluşmasını engelleyen çok önemli etkenlerden biri. Obeziteyi, kalp hastalıklarını, solumun hastalıklarını ve buna benzer bek çok hastalığı önleyen çok önemli bir faktör."Konuşmaların ardından Ünüvar, Ak Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, spirometre cihazıyla nefes ölçüm testi yaptırdı. Türk Toraks Derneği'nden Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu eşliğinde testi yaptıran milletvekillerinin genel olarak sonuçları iyi çıktı.Milletvekillerine sigarayı bırakmasını öneren Ünüvar, sigarayı bırakanların ayrıca ekmek ve tuzu da kesmesi gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Gemicioğlu da sigaranın bırakılmasından itibaren düzelmenin başladığını belirterek, ne kadar önce bırakılırsa o kadar iyi olduğunu söyledi.AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu da KOAH'ın iş gücü kaybı, sağlık ve yaşam kalitesi açısından da ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, çevresel koşullar, sigara ve çevre kirliliğinin bu hastalığı provoke ettiğini kaydetti. Kavuncu, çok basit bir testle kişilerin değerlerini öğrenebileceğini dile getirdi.Türkiye'de sigarayla yapılan mücadelenin, dünyada örnek mücadele olarak tarihe, kayıtlara geçtiğini vurgulayan Kavuncu, bunun devam etmesini istedi. -"Organik et yiyorum" Solunum fonksiyonu testi, milletvekillerinin siyasi mesajlarına da sahne oldu.Ünüvar, başlangıçta, muhalefet milletvekillerinin teste gelmemesi üzerine, "Nefeslerinin iyi çıkacağını düşünmedikleri için mi gelmediler?" diye espri yaptı.Bir süre sonra CHP'den Ensar Öğüt, Kadir Gökmen Öğüt ve Karaahmetoğlu etkinliğe katıldı.Ensar Öğüt, Ünüvar'a, "2015'te AKP'nin nefesini keseceğiz", "Nefesimiz iktidarın ensesinde" diye karşılık verdi.Test değerleri iyi çıkan Öğüt, organik et ve süt ürünleri tükettiğini söylerken, Karaahmetoğlu da karalahana çorbası ve hamsi yediğini anlattı. Ünüvar, siyasetçinin çok koşturduğunu ancak koşturmanın yetmediğini, koşmak ve yürümek gerektiğini ifade etti. -"Ciğerler biber gazından doluyor" Doktorun, test sonucunun iyi çıktığını ancak sigarayı bırakması gerektiğini söylediği Kadir Gökmen Öğüt ise "Sigarayı bugün değil ama söz veriyorum bırakacağım. AKP memleketin ayarlarıyla oynadığı gibi cihazın ayarlarıyla da oynamış olabilir. Biber gazı yuttuğumuz için bu ciğerler böyle doluyor. Siz biber gazını bırakın, ben de sigarayı bırakayım. Sigara için değil biber gazı için geldim. Bari bayat gaz kullanmayın" diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.30-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Köylülere Kayak Tesisini Anlattı..

Ardahan Haberleri Vali Ahmet Deniz, merkeze bağlı Yalnızçam köyünü ziyaret etti.
Köylülerin yakın ilgisiyle karşılanan Vali Deniz, köy kahvesinde biraraya geldiği köylülerle birlikte turizm alanı ilan edilen Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Köylülerin sorunlarını dinleyen Vali Deniz, “Köylerimizi ziyaret ediyoruz, vatandaşlarımızın sorunları, istekleri varsa dinliyoruz. Yalnızçam köyü bizim için çok önemlidir. Çünkü Yalnızçam köyü, bizim kış turizmi açısından büyük önem verdiğimiz kayak merkezinin bulunduğu köydür. Yalnızçam köyü, öyle temenni ediyorum ki, bu bölgede yakın zamanda büyüyecek olan turizm faaliyetlerinden nasibini alacak ve adeta bir turizm merkezi haline gelecek. Kayak merkezimizin aktif olarak turizm faaliyetinde bulunmasıyla birlikte, bu bölgede tarım ve hayvancılığa dayalı üretim hak ettiği değeri bulacak. Çünkü kayak merkezimize gelen turistler, bu bölgenin, özellikle bu köyümüzün ürettiği yöresel ürünlerden satın alacak. Bu da bölgemizin ekonomisini güçlendirecek. Bu bölgede turizm hareketliliği ederken, hayvancılık faaliyetleri de devam edecektir” dedi.
Yalnızçam köyünde ziyaretlerini sürdüren Vali Deniz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen Murat Baydar’a ait bir süt üretimine dayalı işletmeyi ziyaret etti. İnşaat süreci devam eden işletme hakkında bilgi alan Vali Deniz, Ardahan’ın gelişip, kalkınmasının ancak bu tür projelerin hayata geçmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.
Haberleri ekleme saati: 14.23-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ağzıpek Spor’a maddi destek..

Ardahan Haberleri Ardahan Amatör Ligde mücadele veren Ağzıpek (Cincorup) Gençlik Spor’a iş adamı Mustafa Yılmaz’dan maddi destek.
Son aylarda spora yönelik yardımlarıyla dikkat çeken Yılmazlar Petrol’un sahibi İş adamı Mustafa Yılmaz, Ardahan Amatör Ligde mücadele veren Ağzıpek Gençlik Spor’a maddi ve manevi desteklerde bulundu.
Yapılan yardımlardan dolayı iş adamı Mustafa Yılmaz’a teşekkür eden Ağzıpek Gençlik Spor külup Başkanı Atilla Akdeniz, “Mustafa Yılmaz’ın kulübümüze verdiği destek ve gösterdiği özel duyarlılıktan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Yılmaz’ın bu örnek ve karşılıksız desteğinin diğer iş adamlarımızdan da bekliyoruz. Spor, gençliği kıraathane köşelerinden alıp sağlıklı nesil yetiştirilmesine sebep oluyor. Biz kulüp olarak sporda başarı sağlamak istiyoruz. Ekonomik olarak zor ve sıkıntılı bir sezon geçiriyoruz. Ardahan Amatör ligde başarı elde etmek için çalışmalarımız sürüyor. Sezon sonu şampiyonluk hayal ediyoruz. Bu başarının yakalanması için ekonomik destek şart, Ardahan Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü, futbol alt yapısının geliştirilmesi için özel bir hassasiyet göstermesini istiyoruz” dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.21-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

6 Binlik İlçe de, 45 Bin İmza Toplanmış!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Göle ilçesin de bulunan ve geçtiğimiz yıllarda boşaltılan Askeri Kışlaların ilçeye gönderilecek yeni birliklerle doldurulması yönünde yapılan çağrıları imzaları şile destekleyen Göleliler 45 Bin imza toplayarak, yetkililer yolladılar.

**25. Mekanizme Alay’ın Göle’ye geri gelmesi için 45 Bin imza toplandı..

1 yıl önce, Göle’den taşınan 25. Mekanizma piyade alayının tekrar geri gelmesi için imza kampanyası başlatan, Göle Şehit ve Gaziler Yardımlaşma Derneği 45 bin imza topladı.
İmza kampanyası hakkında, açıklamada bulunan, Göle Şehit ve Gaziler Yardımlaşma Dernek Başkanı Camal Kaya; ‘Göle İlçemizi ekonomi olarak derinden etkileyen, 25. Mekanize Alay'ın geri gelmesi için imza kampanyası başlatılmıştı. Bu yönde topladığımız 45 bine yakın imzalar yetkililere ulaştı.’ dedi.
###25 Mekanizma alayının tekrar gelmesi lazım..
‘Askeriye gittikten sonra, Göle İlçemizde ekonomi durma noktasına geldi’ diyen Başkan Kaya; Göle'de 45 tane dükkân kapandı. Bu ekonomi tedirginlik yüzünden arsa fiyatları da çok düştü. Bu neden gözle görülür göç verdik. Eğer 25. Mekanizme Alay'ın geri gelirse, Göle İlçemizde ki ekonomi canlanmış olur, bu sayede bir nebze de olsa göçü durdurmuş oluruz. dedi
Göle'deki köy muhtarları, sivil toplum örgütlerinin de katkı sunduğu imzaları, Cumhurbaşkanına, Başbakana, Milli savunma Bakanlığına, Genel Kurmay Başkanına, Ardahan Milletvekillerine, Ankara Göle Derneğine ve İstanbul Göle Derneğine gönderdim.’ dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.12-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali; Yeteneğe dayalı eğitim yapamıyoruz..

Ardahan Haberleri **VALİ DENİZ, BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİYLE TOPLANTI YAPTI..

Vali Ahmet Deniz, il merkezi ve merkeze bağlı köylerde görev yapan beden eğitimi öğretmenleriyle toplantı yaptı.
Valilik toplantı salonunda bir araya geldiği beden eğitimi öğretmenlerinden yetenekli öğrencilerin mesleğe yönelik eğitilmeleri konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Deniz, “Ülke olarak, eğitim konusundaki temel sıkıntılarımızdan bir tanesi, maalesef yeteneğe dayalı yönlendirmelerin yeterince yapılmamasıdır. Yetenekli olduğunu gözlemlediğimiz öğrencileri iyi yönlendirebilirsek, farklı spor dallarında sporcu yetiştirmeye ilave olarak dahem sanatta, hem de bilimsel çalışma alanlarında başarılı gençler yetiştirmiş oluruz. İlimizde bu şekilde bir yönlendirme ortamı yakalandığı takdirde gerek spor, gerek de diğer tüm faaliyet alanlarında hem ülkemizde, hem de dünyada bizleri temsil edecek sporcuların ilimizden çıkmaması için bir neden de kalmamış olacaktır. Bunun için hep birlikte özverili çalışmalar sergileyelim ve Ardahan’ı spor yapan, sporcu yetiştiren marka bir şehir haline getirelim” dedi.
Okullarda amatör spor kulüplerinin oluşturulması gerektiğine de vurgu yapan Vali Deniz, “Okullarımızda sizlerin aracılığıyla amatör spor ruhunu ortaya çıkaralım ve amatör spor kulüpleri oluşturalım. Bunları yaptığımızda ortaya çok güzel işler çıkacaktır” diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.11-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TEKİN: STK’lar
Yeni bir örgütlülük Ruhu yaratmalıdır..

Ardahan Haberleri Ardahan Göleli Siyasetçi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti..

'Sivil toplum örgütlerinin ülkenin sorunlarını çözme noktasında siyaset yön vermelidir.' diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "Sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler sindirilmiş durumdan kurtulup, Türkiye'nin bu zor durumuna katkı sunması gerekir' dedi.
'Türk halkının umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızın mesajını vererek toplumu yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.' diyen Tekin; 'Ülkenin sorunlarını anlatmak için tavandan tabana halkı duyarlı hale getirmek için STK'lar görev üstlenmelidir.' dedi.
Ziyarette Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün bölgedeki dernekler hakkında bilgi sunduktan sonra söz alan Göleli eğitimci Asım Karabacak.
3. Bölgedeki siyasi çalışmalar ve sivil toplum örgütlerinin sorunları ve örgütlenmeleri hakkında geniş bir sunum yaptı.
Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz, İstanbul Karslılar Dernek Başkanı Yücel Taşçı, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi Asım Karabacak, Kars Ardahan Iğdır Derneği onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Iğdır Derneği Eski Başkanı Aydın Şavluk, ve beraberindeki heyeti kabul eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; Geleceğe dair fikir alışverişinde ve önemli uyarılarda bulundu.

"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemlerine STÖ destek sunarak görevini yerine getirmelidir diyen Tekin; Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluk konularında duyarlı olmalıdır. Dedi.
Bütün sorunların biricik çözüm yolu örgütlü bir toplum yaratmaktan geçer. Diyen Tekin; her bir yurttaşın başta kendisine yakın bulduğu siyasi partiden başlayarak kendi yaşam alanında hayatı daha ileriye taşıma iddiasındaki bütün sivil toplum örgütlerine üye olmalı ve o örgütlerin faaliyetlerine katılıp destek sunmalıdır. dedi.

**CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in heyetle sohbeti söyle davam etti..

Meşru siyasetin örgütlü bir çalışma dışında başka bir yolu yoktur. Gözdağı verilerek topluma karşı baskının artarak devam edildiği, Türkiye'de Dünyada basına yapılan baskılar konusunda bugün birinci sıralarda. Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluktur.
Bu kuşatmadan kurtulmak ve bu baskıları boşa çıkarmanın tek yolu hayatın her alanında örgütlenmeye giderek güçlü bir halk muhalefet yaratmaktır.
Özellikle Hemşehrilerimizin sadece kendi aralarında örgütlenme çalışmalarıyla yetinmemeleri gerekir. Ülkemizin geleceğine dair kaygıları olan farklı toplamsal kesimlerle de diyalog kurup, ortak projeler üzerinde çalışıp sivil alanı boş bırakmaları gerekiyor.
Bu nedenle umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızı mesajını vererek topluma yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.
Dernek çalışmalarına davet edilen Tekin; Bundan sonra yapılacak çalışmalarda programın el verdiği ölçüde katılmak için gayreti içinde olacağım.
Özellikle yerel yönetimlerde iktidarda olduğumuz belediyelerimizi ziyaret etmeye topluma yönelik projelerini takip etmeye ve bu konudaki deneyimlerimi her kademedeki parti ve belediye yöneticilerimizle paylaşmaya çalışacağım. dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.08-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ÜRÜNLERİ
İNTERNETTE SATILACAK

Ardahan Haberleri Ardahan'da üretilen ürünler (Ardahan Organik Balı,Kaşar Peyniri, Damal Bebeği, Ardahan Kazı vs.) artık internet üzerinden Türkiye'nin her yerine pazarlanacak.
Ardahanlı genç İş adamı Suat Işıklı Ardahan'a yenilikler getirmeye devam ediyor. Sosyal alanda yaptığı çalışmalarla Ardahan'ın tanınan ismi, Bilgisayar ve Güvenlik sistemleri işi yapan iş adamı Mehmet Suat Işıklı, www.hepsiardahanda.com E-Ticaret web sitesi ile Ardahan'ın ilk sanal alışveriş sitesini kurdu. Mehmet Suat Işıklı www.hepsiardahanda.com web sayfasını kurarak Ardahan'ın ilk E-Ticaret alışveriş sitesini Ardahan'a kazandırdı.

**Neden hepsiardahanda.com ?
Suat Işıklı "Çağımız internet çağı. Artık her şeyi internetten aldığımız bu günlerde Ardahan ürünlerinin tanıtımını yapmak için çok geç kaldık. Yaklaşık 2 yıldır kurmayı planladığımız alışveriş sitesini artık faaliyete geçirdik. Bir çok kişinin çok iyi ürünler ürettiğini görüyoruz. Ama internet ortamına pazarlama yapamıyorlar. Çünkü bu iş iyi bilgisayar ve pazarlama bilgisi gerektiriyor. Biz de bu eksiğini gidermek için E-Ticaret sitesi hazırlamaya karar verdik. Web sitemizin isminin akılda kalabilmesi için Türkiye'nin en büyük alışveriş sitesi hepsiburada.com u örnek aldık. Güvenli alışveriş için hazırlanmış ve büyük alışveriş sitelerindeki bütün özelliklere sahip bir web sayfası olması için gereken her şeyi yaptık. Güvenli bir şekilde 7 bankanın kredi kartı ile alışveriş hizmeti,kargo takip sistemi,kapıda ödeme sistemi,7 gün içinde beğenilmeyen ürünler için iade sistemi, çabuk ulaşılabilecek iletişim bilgileri ve aynı gün kargo hizmeti ile Ardahan ürünlerini Ülkemizin her yerine pazarlayacağız. Ardahan ürünlerini Türkiye'ye tanıtacağız ve aynı zamanda Ardahan ekonomisine katkıda bulunacağız. Web sayfamız açılmıştır. Satışlar başlamıştır.

**Sayfamıza Kısa Zamanda 26.500 Ziyaret..
Sosyal medya üzerindeki yoğun çalışmalarımız sonucu sayfamızı bir çok kişiye ulaştırdık. Çalışmalarımız devam etmektedir. Kısa zaman içerisinde sayfamıza ziyaret sayısını 10 katına çıkarmayı hedefliyoruz.
Bizde ürünlerimizi İnternet Üzerinden Satabilirmiyiz ?
Suat Işıklı "Ardahan'da üretimini yaptığınız ürünlerinizi bizim sayfamızda yayınlata bilir ve satışını yaptırabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz" dedi.
Haberleri ekleme saati: 13.13-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT TV!..

Ardahan Haberleri **Ensar Öğüt, İnternet televizyonculuğu ile bir ilke imza atıyor..

CHP Ardahan Milletvekili ve YDK üyesi Ensar Öğüt, bölgesindeki çalışmalarını, köy ziyaretlerini, vatandaşların isteklerini basın ile kamuoyu ile paylaşmaya devam ederken, diğer taraftan yeni bir adım atarak internet televizyonu Ensar Öğüt TV (http://ensarogut.tv/) ile canlı yayınlarla duyuracak. Öğüt'ün sadece kendi çalışmalarını yansıtacak.
İnternet teknolojisini iletişim aracı olarak en iyi kullanan milletvekillerinden biri olan Ensar Öğüt, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğüt, kurduğu sistemle yayınları canlı olarak bizzat kendisi yansıtacak. Öğüt sadece vekil olarak sadece kendi çalışmalarını yansıtacak ve başka haber yada konulara girmeyecek.

**MECLİS KONUŞMALARI TAKİP EDİLEBİLECEK..
Ayrıca, Öğüt'ün tüm meclis konuşmaları da bu sitede burada yayınlanacak. Yine, vatandaşlar bizzat kendileri isteklerini Ensar Öğüt kanalıyla canlı yayınlarla kamuoyuna duyurabilecek.

**TELEVİZYONDAKİ ÖĞÜT HABERLERİ TAKİP EDİLECEK..
Öte yandan Ensar Öğüt TV'de bugüne kadar Öğüt'ün mecliste yaptığı konuşmalar, televizyonlarda yayınlanan haberleri, vatandaşlarla birlikte gerçekleştirdiği eylemlerde yer alıyor ve bundan sonraki haberlerde ayrıca buradan takip edilebilecek.

**BEN BASININ HAKKINI ÖDEYEMEM..
Bu konuda bilgilendirmede bulunan Ensar Öğüt, "Bugüne kadar basın emekçilerinin üzerimde çok emeği var. Onlar sayesinde halkımın sorunlarını ülke gündemine taşıdım. Elim, kolum oldular. Onlara borcum ödenemez. Bu çalışma basındaki sıkıntıdan doğmadı. Köyleri, evleri karış karış gezmeye devam edeceğim. İşte oralarda bizzat vatandaşı konuşturup isteklerini canlı canlı aktaracağım. Çünkü her eve ve köye basın ile gitmek mümkün olmuyor. Basının olmadığı yerlerde bu imkanı kullanacağım. Yine basının haberlerini tekraren aktaracağım. Yine meclisteki konuşmalarımı ayrıntılı aktarma imkanı bulacağım. Görüşlerimizi ulaştıramadığımız vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışacağım"dedi.
Haberleri ekleme saati: 13.02-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

13 Üncü Çağrı İçin 19 Kişi!..

Ardahan Haberleri Serhat İlleri Kalkındırma Ajansı gibi toplumdan kopuk yarı resmi kurumların başında gelen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ilçelerde ki ‘Yeni Projeler Çağrı’ toplantılarına ilgi yine yok.
Hükümetin, ‘Gidin bölge esnafına, çiftçisine proje yapın. Başta 6. Bölge destekleri konusunda bilgi verin. Yeni yatırımlara yardım edin’ diyerek kurup, yüksek maaşlı elamanlarla doldurduğu kurumların başında gelen TKDK’nın toplumdan uzak ve gerçek hayattan uzak sözde çalışmalarına da ilgi yok.

**Göle'de 13 Kişiye Bilgi Verildi..

Toplumdan kopuk, okunmayan gazete ve bildirilerle çağrı yapan ama bugüne kadar en az 50 kişinin bir araya geldiği bir toplantı yapamayan TDKD'nın Ardahan'ın Göle İlçesinde bin kişilik YİBO toplantı salonun da düzenlediği toplantıya 19 kişinin katıldığı görüldü.
Haberleri ekleme saati: 12.11-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Engelli yolda geçip program yapacaklar..

Ardahan Haberleri **Manşetimiz Ulusal da 1. Sayfadan Verildi..

Yarın çeşitli etkinlikler ile başlayacak olan 3 Aralık Engelliler Günü programının yapılacağı Ardahan Halk Eğitim Merkezine giden yolun üzerinde bulunan Engelli Yolu üzerine kurulan durak hala yerli yerin de duruyor.
Gazetemizin dünkü sayısın da ‘Engelli Durak’ manşeti, ulusal gazete Birgün Gazetesinin bugün kü 1. sayfasın da verdiği haberimizle gündeme getirdiği bu ilginç yoldan geçerek, Halk Eğitim de yapılacak olan programa katılacak olan belediye başkanı ve diğer yetkililer 3 Aralık 2014 Engelliler Haftasının önemini anlatacaklar.
Yarın ilk olarak Ardahan Özel Eğitim Uygulama ve İş Okulu tarafından düzenlenecek olan ‘Engelliler Programı’ na Ardahan Belediye Başkanı ve diğer bir çok yetkilinin katılması bekleniyor.

**Ardahan’da 145 Engelli Memur Var..

Türkiye'de kamuda istihdam edilen engelli memur sayısı 34 bin 88'e ulaştı. En fazla engelli memur kenti Ankara olurken, en az bulunan kent ise Bayburt oldu.
Devlet Personel Başkanlığı'nın Haziran 2014 verilerine göre, Türkiye'de kamuda bir milyon 974 bin 414 memur bulunurken, 7 bin 473'ü kadın, 26 bin 615'i ise erkek olmak üzere 34 bin 88 engelli memur çalışıyor.

**Kamu da çalışan engelli memurların illere göre dağılımı ise şöyle:

"Ankara 3 bin 787, İstanbul 2 bin 587, İzmir bin 601, Konya 945, Adana 931, Mersin 771, Bursa 716, Samsun 680, Antalya 656, Diyarbakır 610, Kayseri 588, Malatya 548, Hatay 545, Balıkesir 537, Gaziantep 535, Manisa 534, Kocaeli 532, Erzurum 516, Trabzon 515, Eskişehir 513, Kahramanmaraş 495, Elazığ 479, Aydın 462, Van 445, Denizli 442, Zonguldak 440, Sivas 413, Tokat 399, Şanlıurfa 390, Muğla 381, Yozgat 365, Sakarya 359, Çorum 351, Afyonkarahisar 335, Ordu 322, Isparta 313, Tekirdağ 308, Mardin 296, Kütahya 294, Adıyaman 291, Osmaniye 290, Kırıkkale 277, Çanakkale 261, Giresun 250, Kastamonu 250, Bolu 242, Uşak 236, Edirne 234, Amasya 231, Rize 229, Kırşehir 221, Batman 220, Niğde 217, Çankırı 213, Muş 213, Bingöl 206, Karabük 206, Sinop 201, Aksaray 197, Erzincan 193, Kars 193, Bitlis 190, Ağrı 184, Şırnak 177, Nevşehir 175, Siirt 170, Karaman 169, Kırklareli 167, Yalova 161, Düzce 159, Burdur 157, GümüşhaneHaber Metni

**Sitemize Hoş Geldiniz..

**Milletvekilinin ilçesi Göle'de
su kesintisi vatandaşı canından bezdirdi!

Göleliler Orhan Atalay ve Akın İsmailoğlu'na çok tepkili, eski Başkan Sabri Muratoğlu'nu arar hale gelmiş durumdalar.
Göleli olmakla gurur duyduğunu her fırsatta söyleyen Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın seçildiği, günden beri Göle'deki su sorununu çözememesi ve bunun sonucunda son 20 gündür Göleliyi isyan ettiren Göledeki su kesintisi Hem Milletvekilini, hemde elinden tutup getirdiği edebiyat öğretmeni Başkan Akın İsmailoğlu'nu hayli sıkıntıya sokmuş durumda.
Göle ilçesi yıllardır su sıkıntısı yaşamakta ve vatandaşı isyan noktasına getiren bu sorunu bir türlü çözemeyen Başta Milletvekili Atalay ile yeni Göle Belediye Başkanına Göle'de vatandaş ateş püskürüyor.
Önce kaynak yetersiz ondan dolayı sular sağıksız ve pis akıyor dediler, daha sonra 2 sondaj kuyusu açtıklarını ve bu suyu plansızca şehir şebekesine verip sorunu çözeceğini zanneden Göle Belediyesi Başkanı ve ekibi, Şehir şebekesinin altyapı yetersizliğini hesaba katmadan verilen yeni basınçlı suyun, şehire su taşıyan borulara yüksek basınç uygulaması sonucu boruların onlarca yerden patladığı ve Göle ilçesinin su açısından tam bir kaos yaşadığı söylenmektedir.
Bu duruma Göle'li vatandaşlar çok sert tepki göstererek, yeni Başkan Akın İSMAİLOĞLU'nun, Sabri MURATOĞLU'nu aratmaya başladı demeye başlamaları çok ilginç bir durum olarak karşımıza çıkmış durumdadır.
Göle'ye yeni atılan sıcak asfaltın altından geçen su borularınında patladığı ve bu asfaltında kırılarak su şebekesi onarımı yapıldığı bilgisi alınırken, Göle Belediyesinde başıboşluğun had safhada olduğunu, Başkanın disiplini sağlayamadığını belirten Göleliler,
Göle'nin sorun ve sıkıntılarını Akın İsmailoğlu ile çözmemiz mümkün değil demekteler

Göle kamuoyu,
Milletvekili Orhan Atalay Göle'ye hizmet yaptım diyor 3.5 yıldır vekildir bu su sorununa o zamandan beri neden bir çözüm bulamadı demekte,
Göle-Ardahan yolu yarım kalmış durumda,bu durum utanç abidesi olarak gözümüzün önünde duruyor ve bu konuda hangi adımı atmıştır çıkıp açıklasın demekte.
Göle Devlet Hastahanesi yarım kalmış durumda bir ucube olarak 3.5 yıldır yapımı devam ediyor denmektedir vekillik döneminin sonuna geldi nerede bu hastahane demekte,
Atalay, Sadece açtırdığı ve ismine de dedesinin adını koydurduğu Göle Anadolu İmam-Hatip Lisesiyle öğünüyor Göleliler olarak bizim tek sorunumuz imam-hatip okulumu açmaktı denmektedir.
Atalay, Bir okulla koca bir ilçeye hizmet edildiğini iddia ediyorsa çok yanılıyor.
Orhan Atalay Eğitim kökenli birisini Göle'nin başına getirdi adamın kendisine hayırı yok Göle'ye ne yapabilir diyen Göleliler isyan noktasına gelmiş durumda.
Göleliler, Orhan Atalay'ın seçildiği günlerde ve ondan sonraki dönemde ilçenin su ve kanalizasyon arıtma tesisinin ciddi bir sorun olduğu kendisine iletildiği halde hala bir çözüm bulamamasının Göle'nin sahipsizliğinin göstergesi olarak durduğunu belirtmekteler.
Göleliler,Orhan Atalay ve Akın İsmailoğlu'nun İş-Kur dan işe alınan onlarca işçi için hep yakınlarını ve eş-dost-ahbap ilişkili tercihler yaptığını söylemekteler.
Belediyede iş-kur aracılığıyla işe alınanlara bakılırsa Milletvekilinin yakınları,Başkanın amcasının oğlu vs vs kişiler tercih edilmiş bu durum tesadüfen olabilirmi, bal tutan parmağını yalar misali herkes devranının saltanatını sürmekte diyen Göleliler bu durumada isyan etmektedir.

Göle kamuoyunun ortak görüşü şu..
1-Yıllardır su sıkıntısı çekmekteyiz, biz sabrettik,bu sorun Milletvekilinin gayretiyle çözülür diye,ama her geçen gün sorun ve sıkıntılarımız katlanarak artmaktadır.
2-Göle'den Ardahan'a önceden yarım saate giderdik,şimdi 1.5 saate gidiyoruz yağmurlu havalarda rezilliğin her türlüsünü yaşıyoruz.
3-Orhan Atalay daha seçilmeden Göle'de yapımı devam eden yeni hastane 2011 yılında faaliyete geçecek dendi 2015 yılına dayandık hala bitirilmedi.
4-Devasa imam-hatip okuluna para bulanlar saydığımız sıkıntılara para ve çözüm üretemiyorsalar bunun adını koysunlar ve desinlerki biz bu işi yüzümüze gözümüze bulaştırdık demeleri gerekmiyormu?
Bu haberimiz Milletvekilinin ve Belediye Başkanının moralini bozacak ama,
Ya morali yıllardır bozuk olan ve bu ikiliye oy verip, seçip kendilerinden hizmet bekleyen Gölelinin moralini kim düzeltecek,
Çıkıp bunu bu halka izah etsinler.
Kendi ilçesindeki bu sorunları çözemeyenler Ardahan ve diğer ilçelerdeki sorun ve sıkıntıları çözebilmişmidirler diye sormadan edemiyoruz.

Kral Çıplak Olsa Ne Yazar? Halkı Kör Olduktan Sonra…

**Süreyya Cinik

Değerli hemşerilerim, bugünü doğru anlayabilmek, yorumlayabilmek ve geleceği şekillendirebilmek için geçmişimizi unutmadan, hatta zaman zaman geçmişten ders çıkararak, geleceği şekillendirebilir, doğru bir yol haritası çıkarabiliriz.
Yaşamı sıfırlamadan, bölge açısından, geriye doğru dönüp bakmak, gelecek nesiller için derin sularda inci tanesi aramaya değer.
Milliyet gazetesinde, 14 Aralık 1989’da, birinci sayfada “50 milyarı olan Kars’ı satın alabilir ? Satılık Şehir” başlıklı bir haber vardı. Yıllarca gözden uzak, gönülden ırak yaşamış olsak da, bu haberin, Kimliğinde doğum yeri Kars, yazanlar için bir yıkım olduğu malumunuzdur.
Başta İstanbul, Ankara olmak üzere büyük şehirlerde yerleşik hemşeriler arasında duygusal anlamda bir hareket, yakınlaşma ve el birliği ile çareler aranmaya başlandı.
Büyük çabalar ve özveriler sonunda 29 Haziran 1992’de, umutla bel bağladığımız KAI Vakfımız kuruldu. Amaç; şehirlerimizin kalkınması, iş adamlarımızın yardım ve desteğini yönlendirmekti.
Ondan iki yıl sonra, benim de yer aldığım, başkanlığını Davut Soylu’nun yaptığı KAISİAD kuruldu. Vakfın da kurucularından olan gazeteci Türkan Narin, Turgay Çapık, Murtaza Öztürk, Aytekin Topçu , Pertev Yılmaz ve Turan Çelik olmak üzere, bir çok değerli iş adamının öncülük ettiği dernek büyük ve ciddi çalışmalar yaptı.
Büyüğümüz, saydığımız KAI Vakfının başkanı Esfender Kormaz’ın “Birlik olalım, aynı amaç için aynı çatı altında güçlü olalım”, çağrısıyla; KAISİAD kendini fesh ederek, vakfa katılma kararı aldı. Sonuç ortada: KAI vakfı , Turan Çelik dışında, derneğe gönül vermiş, karşılıksız, salt memleket sevdasıyla hareket eden tüm hemşerilerimizi, iş adamlarını eritti, soğuttu, kimini etnik yapısı nedeniyle ,kimini de, küçümseyerek dışladı.
Birbiriyle bütünlük ve iletişim halinde ki dernekleri elimine etmek, iş adamlarını vakıftan uzak tutma stratejisiyle, önce ilçelerde iş adamları hemşeri konseyleri kurdurdu, sonra da sahipsiz bırakıldı. Herkesin birbiriyle iletişimini kesti. Koordinasyon bozukluğu, kendi başına karar alamama vs. durumlarıyla baş başa kalan iş adamları yılgınlığa uğradı, moral ve motivasyonunu kaybetti. Ama iyi şeyler de olmadı değil, bir süre sonra, sn Esfender Korkmaz milletvekili oldu.
Aradan tam 20 sene geçti…
Dönüş şöyle bir bakın:
Geldiğimiz nokta ile çıkış noktası arasında aslında hiç fark var mı?
Bölge iş adamları toparlanabildi mi?
İş adamlarımızın, gerek bürokratik, gerek siyasal engelleri kaldırıldı mı?
Ortak hedefler, ortak misyon oluşulabildik mi?
Hangi taraftan olursa olsun, siyasi partilerde ağırlık oluşturuldu mu?
Kendi önerdiğimiz insanların önünü açabildik mi?
Kendi gettolarımızı kırabildik mi? Sonu gelmez tüm bu sorunların çözümüne ilişkin hiçbir şey yapamadık… kısaca halen kendi lobimizi oluşturamadık.
İşte tam da bu boşluk dağınıkılık nedeniyledir ki, 2010’da KAISİAD yeniden oluşturuldu. Her türlü kumpas, çelme, kıskançlık, dedikodu, çekememezlik, hoşgörüsüzlük, etnik yapıyı öne çıkarma gayretlerine rağmen, bütün bu olumsuzluklar çok değerli hemşerilerimizin desteği ve iş adamlarımızın bin bir emek ve öz verili çalışmasıyla aşılmaya çalışıldı, çok başarılı işlere imza atıldı, heyecan yarattı.
Tarih 28 Ekim 2014,
KAI Vakfının kurucu başkanı Esfender Korkmaz “Birlik olalım, aynı amaç için aynı çatı altında güçlü olalım” demiş…
Size de tanıdık geldi mi?
İşte yine başa dönüyoruz, tarih yine tekerrür ediyor.
Hayat, bize yine aynı oyununu oynuyor.
Cesurca derine dalıp çıkardığımız inci tanelerini artik, korkmadan önümüze koyup bir bir envanterini tutmak zamanıdır.
Açık açık konuşmanın tam zamanıdır.
Öncelikle, bir dernekle herhangi bir vakıf arasında ki farka vakıf olalım ki, kıyaslama yapalım.
Vakıfların en ön çıkan farkı, amaçları doğrultusunda hayırseverin/hayırseverlerin vakfedilmişmalı/sermayesidir. Özetle, Türk Medeni Kanunu göre, vakıf ve derneklerin asıl ayrışma noktası;vakıfların mal, derneklerin ise kişi topluluğu olarak teşekkül etmiş olmasıdır.
Kanunun 101. maddesinin 3. fıkrasındaki vakıflarda üyelik olmaz şeklindeki hükmünün, bireylerin temel hak ve özgürlüklerine sınırlama veya kısıtlama getirdiği fikri, çeşitli platformlarda dile getirilmiş ve bazı mahkemeler, kanunun bu hükmünün Anayasaya aykırı olduğu savıyla konuyu yüksek mahkemeye intikal ettirmişlerdir.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesi hükümlerine aykırı olan bu hukuki düzenleme,
Anayasa mahkemesinin kararı gereğince 28.06.2008 tarihi itibari ile hukuken kaldırılmış, vakıflara üyelik yolu açılmıştır. Tabii,vakfın talebi olursa…
2008’e kadar hiç kimse vakıflara sonradan üye olamıyor ve bu garabet bu tarihe kadar, toplumsal mutabakatla (!) 22 kişiyle kurulan bizim vakfımızda tartışılmıyor, gündeme bile getirilmiyor.
Komediye bakın: Yine bu tarihe kadar, gelin birlik olalım, güç olalım, denilen yerde vakfın ücretli sekreterinin hakkı kadar, hakkınız bulunmuyor.
Üyelik formasyonunun, demokratik haklarının olmadığı bir yerde kurumsallık hayalleri görerek, hiçbir şeyden habersiz iyi niyetli hemşerilerimize “gelin, vakıfta birleşelim,” çağrısı yapanlara doğrusu hayret ediyorum.
Örnek mi istiyorsunuz; Alın size örnek: İki dönem vakıfta yöneticilik yapan, vakıf adına çıkartılan dergide önemli bir yükü yüklenen Avukat Erkan Karagöz, vakfın üyesi olamamıştır. Geçmişten vazgeçtim; şu anda vakfın yönetim kadrosunda adları yer alan onlarla kişinin üyelik kayıtlarını gösterin!
Peki, şimdi, hal böyleyken bir avuç kurucu üye dışındaki tüm ötekiler, “sanal” üye durumundayken; Esfender hocamız bizi hangi olmayan çatının altına davet ediyor ki?
Bunu bile doğru dürüst yapamayıp, Bir kuruluş adına konuşma hakkı var diye, başka bir kuruluşu uluorta, aklına ve ağzına geldiği gibi eleştirinin sınırlarını hakarete, nefret söylemlerine doğru zorlamak, fetva vermek yerine, önce nezaketi öğrenmeli, bir sivil toplum kuruluşunun kapatılıp kapatılmayacağına, o kuruluşun asil üyelerinin karar vereceğinin bilincinde olmasa bile, saygılı olmalıdır. Kars’ın o gurur duyduğumuz güzelim, bir arada yaşama kültürünü yok edip, insanları etnik yapısına göre ayrıştırmak; KAISİAD’ı Kürt derneği, olarak damgalamak, gelen insanları uzaklaştırmak, ayartmak; kültürü, dayanışmayı ve eğitimi amaçlayan vakfımıza, öz kültürümüze yakışmadığı gibi, onun adına konuştuğunu iddia edenlerin de haddi değildir. Bu böyle biline!
Şimdilik son sözüm:
1-KAI, Vakıflığı bırakıp, STK olmak istiyorsa öncelikle, Vakfı üyeliğe açmalıdır.
2-Kayıp 20 senenin öz eleştirisini vermelidir.

**`` Bir babanın hatıra defterinden ``

Ürkek ve çekingen adımlarla yürüdüm köprübaşından çarşıya doğru. Gecenin zifiri karanlığında bir dost bakışı, sıcak bir merhaba aradım. 1983.yılında ayrıldığım Ardahan’a 20 yıl sonra dönmenin buruk sevinci ile.
Sabah olduğunda millet bahçesinin çevresinde dolaştım. Eski garajlarda, lise yolunda, Kars köprüsüne giden yollarda aradım sizi.
Neredesiniz.?
Ey dostlarım, canlarım neredesiniz…?
Yaşam mücadelesi yaşıtlarımı bir yerlere dağıtmış, yirmi yaşlarında olanları ben tanımıyorum. Yaşıtlarım tarlada, çayırda ya da gurbete gitmişler.
Ardahan’ın sokaklarında yalnızlık çektim. Yoktunuz siz yoktunuz.
Dostlarım siz yoktunuz.
Gurbete gidenler, Ardahan’da kalanlar, beni
tanırmısınız.?
Ekmeğim ben, evlerin avlularında kurulmuş fırınlarda komşu kadınların bir araya gelip ortaklaşa yaktıkları ateşte piştim.
Buğdayım ben, bin bir emekle ambarlara, ya da kuyulara doldurduğumuz, Ot yığınlarıyım, keskilerle kesip mereklerin damlarından aşağı döktüğünüz.
Deniz Gezmiş’in idama giderken sevgiyle bakışı, Çe’nin Bolivya ormanlarında ayak izleriyim. Üzerine yürüyen tanklara rağmen onurlu duruşunu bozmayan Çin’li direnişçi, Yılmaz Güney’in sürü filmindeki haki kabanı, başındaki elde dokuma yeşil külahıyım.
Nazım Hikmet’in ‘‘Anadolu’da ki Çınar ağacı’’ şiirini okuyan Türkeş’in saf ve temiz Türk olmak idealiyim.
Sömürüye, Kapitalizm’e, faşizm’e karşıyım. İnsanı dışlayan, sevgisiz ve ruhsuz yaşamlar direten sistemler yerine bir yaşlının dayandığı baston, yetim bir kız çocuğunun baba özlemi, rahmet ve bereket bekleyenin içten duasıyım.
Ben toprağım, alın teriyim, Tarlada çalışan köylünün nasırlı elleri, fabrika da tütün saran kızların al yazmasıyım.
Sahi beni tanıdınız mı.?
Ben yüreğinizdeki Siz’im.
Engin KASAP------- Tarsus-MERSİN