Ardahan'da Referandum Sonuçları
Gönderen Fakir - Nisan 16 2017 - 12:46:34


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Sadece Feto Mağdurları mı?

Fakir Yılmaz Fetocuların KCK’dan daha tehlikeli olduğunu belirtip, bugün yaşananlara yıllar önce hemde fetocu diye suçlanıp, kapatılan Taraf Gazetesinde ki sür manşet haber ile işaret eden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay yeni bir çıkış daha yaparak önemli bir konuya dikkat çekti.
Hemde başkan Erdoğan’ın başkanlığında kurulması beklenen yeni bakanlar kurulunda bakan olarak yer alma ihtimali ola ola..
Hem yeni bakanlar kurulunu kurmaya hazırlanan Başkan Erdoğan’ın hemde 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ardından gelen 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından insanları rast gele toplayıp içeri atan hakim, savcı ve diğer yetkililerin dikkatini çeken Atalay 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri ardından sorgusuz, sualsiz içeri atılanlardan bahsetmeden yaptığı son açıklamasının ne kadar samimi olduğu da tartışılır ve ucu açık bir durum..
Ama yine de hiç yoktan iyi bir çıkış denebilecek bu açıklamanın bu ülkede ki insan haklarının ne derece sıkıştığını da ortaya koymaktadır.
Çünkü tüm dünya gibi bu ülkede fetocu diye suçlananların yanı sıra PKK’cı, KCK’cı ve adını sayamadığımız adlarla binlerce insanın hiç bir suçlama yapılıp, iddianame hazırlanmadan hapishanelerde tutulduğunu Başkan Erdoğan’ın yeni listesinde bakan olma ihtimalini de tehlikeye atarak bu önemli açıklamayı yapan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’da biliyor.
Evet sadece mağdur olanların fetocu diye suçlananlar değil aylardır, yıllardır saçma sapan iddialarla içeri atılan, işlerinden edilen, mal varlıklarına el konulanların mağduriyetlerinin sorgulanmadığı bir ülkede yine bir Ardahanlı ortaya çıkıp, cesaretle yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmesi bir Ardahanlı olarak beni mutlu etmiştir.
Ve bu Ardahanlının bu açıklamasının kirli havuzda beslenen basın ve medya tarafından değil dünya basınında geniş yer bulmuştur..

**Çok bilmiş sözde ve sonradan tarihçiler..

Belediyesinin önce gelişi güzel ruhsat verip, başta tarihi binaları olmak üzere bir çok tarihi yok ettirdiği ardından da aklı başına gelince balkonları ve katları engellemek için verdiği ruhsatları ‘Sehven yanlışlık oldu’ diyerek yasal olmayan şekilde iptal ettiği Ardahan’ın altında da tarih fışkırmaya devam ediyor.
Her kazma ile başta insan kemikleri olmak üzere bir çok tarihi kalıntının yer yüzüne çıktığı Ardahan’da son günlerde çok bilmiş sözde ve sonradan tarihçi olanlarda türemeye başladı..
En son Rus bir askere ait olduğu ileri sürülen cesedin üzerinde şov yapmaya başlayan bu sözde ve sonradan tarihçilerin bilmediği bir şey var ki oda toprak altında çıkan her kemiğe hemen teşhis koyulamayacağıdır..
Çünkü tıbbın geliştiği bilimin başını alıp gittiği şu dünyada toprak altında çıka her kemiğe ‘Vaayyy Ermeni katliamın da öldürülen dedelerimiz’ diyen sözde ve sonrada tarihçi olanlar şu günlerde gündemde düşmeyen tabuta da yaman sarılmışlar..
Rus general, Ortodoks asker diyerek bir günde teşhis koyanlar yarın rezil olursa şaşmam..

**Esenyurt’ta ki Sahte Rantçı AKP’liler

Ardahan’da olduğu gibi başta bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinin de içinde bulunduğu bir çok yerde referandumu kayıp eden AKP’nin bunun nedenini araştırdığı görüyor ve izliyoruz.
16 Nisan Referandumunun sonuçlarını değerlendiren ve kayıp edilen yerde ki nedenleri araştıran AKP ve Başkan Erdoğan’ın önünde ki sonuçlara bakarken bizim gördüğümüzü görüp, görmediklerini, de merak etmiyor değilim. Çünkü bizim önümüzde ki raporda bu kaybın başlıca neden ve sebebinin sahte ve rantçı AKP’lilerin AKP’ye oy kayıp ettirdikleri gerçeği var.
Yani başta çok kültürlü stk’lar olmak üzere sözüm ona kanaat önderi geçinen rantçıların AKP iktidarı sayesinde rantlarına rant kazanırken AKP’ye büyük kapılar verdiğini belirtmekte fayda var..
Çünkü bunların çoğunun mutfaktan gelen AKP’li olmadıkları gibi eskiden sözde solcu, Ecevitçi, Demirelci ülkücü ve en önemli rantçı olduklarını biliyoruz..

**Müdürsüz Bayram..

Vekilin vekili ile idare edilmeye alıştırılan Ardahan’da 23 Nisan etkinliklerine katılan öğrenciler ile ilgili haberi hazırlarken önüme bir rapor düşüyordu.
O Raporda Ardahan’da ki gibi ülkede ki diğer öğrencilerin aileleri gibi mutsuz olduğunu belirtiyordu.
Yani OECD'nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı, PISA, "Öğrenci ferahı" araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı çalışmaya göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye'de.
OECD ülkeleri içinde öğrencileri en mutsuz ülke Türkiye olduğu belirtiliyordu.
Halbuki bir bayram hediye edilen öğrencileri olan ülke de çocukların çok mutlu olduğunu, hatta yılda bir Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı oluveriyordurlar.
Ama kendilerine yakın sanal gazeteciler ile Ardahan'ı kalkındırdıklarını belirtip, her gün üfleyen siyasileri de takip ederken hala İl Milli Eğitim Müdür olmadığını hatırladım..

**Bu ülke hepimizin tek bir kişinin değil..

Bugün başına gideceğimiz ve oyumuzu kullanacağımız sandıkların içinde sayılacak ve renkleri belli olacak oyların hepimizin içinde olduğu ülkemizin yeni rotasını belirleyecek.
Ki; Bu rotanın 100 yıla yakındır aynı limanda cebeleşen ve yol almak istedikçe önüne çıkan dalga ve tusinamileri de aşıp, aşmayacağını da ortaya koyacağı kesindir.
Çünkü bu gemiyi yani ülkeyi limanda ısrarla aynı limanda tutmak isteyenler ile o limandan ayırıp kendi yollarına doğru yol almak isteyenlerin kavgasının bir sonucu da yarın akşam ve geceye doğru ortaya çıkacak.
Evet mi?, Hayr mı? diye önümüze sunulan iki seçenekle rotasına yön vereceğimiz gemimizin yaşanması muhtemel tartışma yada kavgalar ile su almaması vede batmaması için öyle yada böyle bugüne kadar direnenlerin kazandığını da belirtmekte fayda var..
Fakir Yılmaz Yani onca badireye karşın hala içinde sağ salim durduğumuz ama yaşanan gerginlikler ile kendisini liman da tutan halatının da bir hayli zorlandığı gemi yani ülkemiz, 16 Nisan'ı da aşarak 17 Nisan'a kardeşçe, birlik berberlik için de Evet'e de , Hayır'da saygı göstereceğine olan inancım hala dim dik ayaktadır.
Muhalif koalisyonu yeniden bir araya getiren, Hayır'ın önde olduğu, İktidar ve her zaman ki destekçisi MHP'nin hala umutlu olduğu referandum sonucu ne olursa olsun hepimizin bu ülkenin hepimizin tek bir kişinin olmadığını haykırmalı ve bunu gittiği sandık başında kullanacağı oyu ile de ortaya koymalıdır..
Kısacası; Sisli, puslu bir havaya izin vermeden, yarım yamalak, kör, topalda olsa var olan demokrasiye sahip çıkmaya devam ederek, Evet in de, Hayır ın da bu gemide yaşayanların yansıması olduğunu saygıyla karşılayarak önümüze, geleceğimize hep birlikte yol vermeliyiz.
Yani referandum öncesi söylenenlerin, tartışmaların, kavgaların, hakaretlerin unutulup, el ele vererek haydi güzel bir ülke, tam demokrasiyle idare edilen bir ülke için yeniden, şimdi tam zamanı denmelidir.
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan Haberleri

2017 İmsakiye Ardahan iftar saatleri sahur ezan vakti

Ardahan Haberleri ARDAHAN 2017 Ramazan İmsakiye'sine göre ilk sahur yapıldı peki ilk iftar saat kaçta açılacak. Ardahan imsak vakitleri ve iftar saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitende yayınlandı. Ardahan İmsakiye 2017 tam listesine göre bu yıl 17 saati aşkın süre oruç tutulacak. İlk oruçlar en uzunları olacak, 21 Haziran 2017 tarihinden sonra iftar daha erken saatte olmaya başlayacak. En erken iftar doğu illerinde en geç ise batı illerinde yapılacak. Dünya üzerinde en uzun süre 22 saat ile İskandinav ülkeleri oruçlu olacak.
İmsakiye 2017 Ardahan takvimine göre sahur vakitleri ve iftar saatleri şöyle;
Ardahan Haberleri


Ardahan Haberleri

Ardahan'a Müze İstiyoruz..

Ardahan Haberleri 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen Rus subayının mezarının bulunmasıyla birlikte yeniden müze isteklerini dile getiren Ardahanlılar kendi sınırları içinde ortaya çıkan tarihi kalıntıların başka illerde sergilenmesine tepki gösteriyorlar.

Kentin Karagöl Mahallesi'nde yer alan bir inşaat alanında vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altında tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezara ulaşılması ve bu mezar, Rusların 1878 yılında Ardahan'ı işgali sonrasına, Rus bir yüzbaşıya ait." olduğu iddiaları ile müze istemlerini bir kez daha yüksek sesle dillendiren Ardahanlılar son olarak Ardahan Karagöl Mahallesi'nde ortaya çıkan ve bir Rus komutana ait olduğu ileri sürülen mezar ve içinde ki cesedin Ardahan’da yapılacak olan bir müzede sergilenmesini istemekteler.

Bilindiği gibi Rus askere ait olduğu öğrenilen mezarda yapılan incelemede, Rusların 1878'den sonra buraya yerleşmesi göz önünde bulundurularak, mezarın o döneme ait olduğu tespit edilmiş, Tabutun, Rus bir komutana ait olduğu ileri sürülmüştü. Rus askeri, Hristiyan dinine göre gömülü şekilde bulunulmuş, Mezarda kıymetli bir eşya çıkmamış, sadece Rus askere ait olduğu ileri sürülen iskelet ve elbisesi bulunmuştu.
Mezarın bulunmasıyla inşaat alanındaki kazı çalışması da durdurulmuştu.

**Tuğla Mezar mı Korudu?

Ardahan'da inşaat kazısı sırasında bulunan ve Rus Tümgenerale ait olabileceği belirtilen cesedin, çürümemiş olmasında, mezarının ateş tuğladan yapılmasının da etkisi olduğu düşünülüyor.
Haberi ekleme saati:04.49/05/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan Haberleri

Ardahan Başkan’dan Bakan Bekliyor!..

Ardahan Haberleri 16 Nisan’da yapılan Referandumun ardından değişen yönetim sistemi ile gelen başkanlığı hayata geçirmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başına geçeceği yeni kabine de bakanlık isteyen Ardahanlılar 3 dönemdir Ardahan Milletvekilliğini yapan Prof. Dr. Orhan Atalay’ın bakan edilmelerini istiyorlar.
Kuruculuğunu yaptığı AK partinin başına geçerek yeni bir bakanlar kurulu oluşturması beklenen Cumhurbaşkanı/Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın kuracağı kadroda yer almalarını istedikleri Prof. Dr. Orhan Atalay’ın bakan edilmesi halinde var olan bir çok sorunlarının daha hızlı bir şekilde çözüleceğine inandıklarını belirten Ardahanlılar vilayet olduklarından bu yana iktidardan yana oy kullanan Ardahan’ın bir bakanlığı çoktan hak ettiklerini belirtmekteler.
Haberi ekleme saati: 20.21/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Ardahan'da Referandum Sonuçları

Ardahan Haberleri 68 Bin 864 Oyun bulunduğu Ardahan'da sabah saat 07.00'da başlayan oy kullanımına ilgi büyüktü.
İl Genelinde 328 sandıktan oy kullanmaya başlayan Ardahanlılar akşam saat 16.00'a kadar oy kullandılar.
Göle'de 71, Posof'ta 52, Çıldır'da 44, Hanak'ta 37 ve Damal'da 18 Sandıkta oy kullanmaya giden Ardahanlıların tercihi saat: 17.30'da itibaren belirlenmeye başlanması beklenmektedir.

**Türkiye'de 55 Milyon Ardahan'da 55 Bin Oy Kullanılmış..

Geçtiğimiz son seçim de 55 Bin 820 oyun kullanıldığı Ardahan'da sandık başına giden seçmen sayı oranın %81 olurken bu yılda aynı olması beklenmekte.
Huzur içinde geçen ve tüm seçim alanlarında bir olayın olmadığı Ardahan'da Ardahanlılar güneşli ve sıcak bir pazar gününde sandık başına gittiler.

**Ardahan'da Açılan Sandıklar da..

*Hayır: Önde..

*Evet: Geride..

ARDAHAN MERKEZ: HAYIR: 12 BİN 887 - EVET: 8 BİN 450

GÖLE: EVET: 7 BİN 241 - HAYIR: 5 BİN 974

ÇILDIR: HAYIR: 2 BİN 658 EVET - 2 BİN 625

DAMAL: HAYIR: 3 BİN 84 - EVET: 275

HANAK: HAYIR: 3 BİN 650 - EVET: BİN 650

POSOF:HAYIR: BİN 150 - EVET: 3 Bin 200