Ardahan Haber
Gönderen Fakir - Temmuz 01 2017 - 18:39:49


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
KGB'den Güçlü Bürokrasimiz.

Fakir Yılmaz Son olarak; adını taşıyan beldenin başkan adaylarının oy uğruna bir birlerini şikayet ettikleri için, nüfusu 2 binin altına düştüğü anlaşılan ve bu nedenle belediyelikten çıkarılıp, mahalle edildiği Halk Ozanı Aşıkşenlik'ten sonra halka seslenen 'Çıldır' isimli gazetemizi çıkardığım Çıldır'daydım..
Ve Çıldırın tarihinde bir ilk olan, yıllar önce sahipsizlikten kapatılan Çıldır Adliyesi için yürüyüş eylemi yaptıran ve çıktığı süre boyunca sürmanşetinde, 'Aktaş Artık Açılsın' deyip, adeta unutulan Aktaş Gümrük Kapısının açılmasını tetikleyen ilçenin ilk gazetesini çıkardığım Çıldır'da yaşanan olağanüstü değişime şahit oldum.
Çünkü ilçeye girmeden ilk görüştüğüm, Çıldır'a bir şeyler yapmak istediğine şahit olduğum Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu'nu yanı başında bir sahilin yapılması gerektiğini sıkça belirttiğim Çıldır Gölünün yanı başında yakaladım.
Başkanla ilk görüşmemizde daha önce spor müdürlüğünün sonra üniversitenin olan ama yine bizim daha önce yazdığımız gibi Kemal Yakup Azizoğlu'nun da çabaları ile Çıldır Belediyesine verilen Çıldır Gölünün yanı başında ki Çürümeye terk edilmiş olan tesisin artık resmen belediyenin olduğunu ve Çıldrı Gölünün yönetiminin de Çıldır Belediyesine geçtiğini aldığım ilk haberler oldu.
Ardahan Haberleri Bir çok yatırımın yanında belediyenin yönetimine aldığı tesisin bakımını hızla tamamlayan ve önümüzdeki haftalarda halka yönelik olarak hizmete gireceğini belirten DSP'den seçilip, AK Partiye geçen Başkan Azizoğlu'nun açıklamalarını dinlerken kendisi döneminde bir hayli hızlandığını gördüğüm bir çok yatırımın neden bu kadar geciktiğini sorduğumda oda şu an üyesi olduğu partinin Ardahan Milletvekili gibi bürokrasiden yakınıyordu.
Aynı tesisin yanında bulunan ve DAP tarafından yaptırılan yeni tesisleri gösterip, 'Bu tesis 3 vali eksiltti. Yerinin tahsisi yıllar çekti. Buda bu ülkede bulunan bürokrasinin Rusya'da ki KGB'den daha güçlü olduğudur.. Bakın seninde sık sık dile getirip eleştirdiğin Şeytan Kalesinin ışıklandırılması projemiz Anıtlar Kurulunca ret edildi. Bu bürokrasi ile çalışmak KGB'den bilgi almaktan daha zor' diyen Çıldır Belediye Başkanını dinlerken Ardahan Vilayet olduktan sonra birilerinin krallığı aklıma geldi.
Yani Ardahan Vilayet olamasaydı rüyasında bile göremeyeceği makamların sahibi olanların ülkeyi 15 yıldır idare ettiğini ancak Azizoğlu gibi Başkan Erdoğan, başbakan Yıldırım ve Milletvekili Atalay'ında şikayetçi olduğu bürokrasinin Ardahan'da ki olağan üstü gücünü ve şımarıklığını ve bunun sorumlusu iktidar, iktidarın yetkileri değile de sanki ben yada başkası olduğumu hissediyordum..
Bunu en son örneği; Aynayı, Konya'yı hesaplarken bir telefonla olağanüstü yetki ve keyfiyet yönetimin olduğu makama gelenin Ardahan'a geldiği günden beri Ardahanlıyı kabul etmemesi, herkese üstten bakması ve en önemlisi başında bulunduğu kurumu halkla buluşturamayan en üst, hatta en alttaki bürokratlardır..
Yani bu ülkede olduğu gibi Ardahan'da da bir birine düşmüş, iktidar yada muhalefette ki beceriksiz siyasetçilerin olduğunu anlayıp, kraldan daha çok kral kesilen bürokratlardır..
Evet bu ülkede çözüm bekleyen diğer önemli bir sorun da yine bürokratlarca hazırlanan 657 zırhına bürünmüş olan ve masa başına hazırladıkları plan ve projelerle bu ülkeyi asıl yöneten bürokratlardır..
Bunu diğer birileri de hala Aktaş Gümrüğünün Free Şhop'unu bile açtırmayanlar ve ülkenin dövizlerinin sınırın ötesin de bulunan Gürcü petrolünde ki büfeye kaptıranlar, bunu dile getirmeyenlerdir..
Kim mi onlar?
Hele şöyle bakın etrafınıza saymakla bitirebilirseniz, bravo size!
Peki bunun suçlusu kimler?
Sizlerinde bildiği onuda bir daha ki yazımıza bırakalım..

**Yeni Vali Sınır Valisi Olmalı!..

25 Yılda 13. Valisini karşılamaya hazırlanan Ardahan'a bugün gelerek göreve başlayacak olan Ardahan'ın yeni valisi Mehmet Emin Yılmaz'a onca imkan ve kaynağı olmasına karşın her geçen gün biraz daha yoksullaşan Ardahan'ı uzun uzun anlatmaya gerek var mı bilmem ama ben kendisine bazı önerilerde bulunacağım.
Ki; Bu önerimi dikkate alıp, değerlendireceğini umduğum yeni valimizin kendisine yönelik öneri ve bilgilerimi öğrenmeden önce öncelikle yeni makamında kendisini yönlendiren, Ardahan ve Ardahanlıları iyi tanıyan yeni bir ekibi oluşturmasını öneriyorum.
Çünkü gelip, giden diğer valilerimiz, polisten yada yabancı birinden özel kalem müdürü, toplumdan, tabandan kopuk, çarşı da, köyde gezmeyen etrafındakiler dolaysıyla Ardahan'dan, tabandan kopuk bir valilik yada kendi veya eşlerinin zorlamasıyla Ardahanlılarla bir olmaya çalışması yetmemiş, kendisinden önce ki 12 valinin 8'nin merkeze çekilmesine neden olmuştur..
Ve bir önerim de vali ile görüşmek isteyenlerin bir yetmedi iki yetmedi 3 kapıyı geçmektense ilk kapıda vali ile görüşecek bir ortam sağlamalıdır.
Posof ve Çıldır Gümrük kapıları aracılığıyla Gürcistan ve Ermenistan'a komşu kenti, Türkiye'nin Kafkaslara açılan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru hatlarının yanında TANAP gibi Kars-Tiflis-Bakü Demiryolun geçtiği bir kente yani ithalat, ihracat yapılamayan, Kafkaslara olduğu gibi Karadeniz'e açılan kırmızı et deposu sınır kenti, Serhat Ardahan'a vali olduğunu bilmesi ve bu yönde ortaya koyacağı çalışmalar veye çabalar ile 81 validen daha etkili, yetkili vali olduğunu anlayarak hareket etmesi halinde bölgenin yanı sıra ülkenin süper valisi olabileceğini düşündüğümü belirtmekte fayda var.
Ülkenin olduğu gibi Ardahan'ın da baş belası olmaya başlayan ancak milyonlar akıtıldığını bildiğimiz Yeşilay, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğünün bu yönde ciddi bir çalışmasının göremediğimiz, Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden Serhat Ardahan Spor gibi diğer amatör spor dallarından kendi cep harçlıkları ile mücadele eden ve çokta sahip, çıkılıp, değerlendirilemeyen şu günlerde Bonzainin gençleri zehirlemeye başladığı görülen bir kentin valisi olan yeni valimizin İl TarımArdahan Haberleri Müdürünün de diğer onca müdürlük gibi vekaleten yürütüldüğü kurumun sorumlu olduğu hayvancılık, arıcılık gibi kentin gelirlerinin dinamiklerinin yanında başına geçtiği kentin bir sınır kenti olduğunu ve kendisinin de sınır ticaretini anlatan mevzuatını kendisine yol haritası edeceği bir sınır valisi olarak çalışması halinde göçün hızla devam ettiği Ardahan'ın da kazanan, yaşanılan bir kent olmasına katkı sunacağına inanıyorum.
Bir çok dairenin vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'da başta kendi yakınları, çevrelerine iktidarın nimetlerini aktaran, kendileri dışında muhalefetin de olduğunu unutan, iktidarın arkasında olduğu, İş-Kur ve diğer imkanları kendilerine, yakınlarına gelir kapısı eden siyasiler yani valilere akıl veren, onları yönlendirmeye çalışanların bunu yaparlarken valileri olduğu gibi hükumetleri, siyasileri, stk'ları korkutup, makama kapatan, tembelleştirenlerin yanı sıra kentin zencileri olarak lanse edilenlerin de dinlenilmesi onların da sık sık ziyaret edilmesi de bir valinin, bir idarecinin başarısına başarı katacağını düşünenlerdenim.
Devletin, yanı sıra hükumetinde temsilcisi olan valinin devlet ve hükumetin istemlerinin yanında halkında istemlerinin olduğunu bilmesi ve iç içe olacağı halkı arkasına alması halinde devlet ve hükumet kanadından daha güçlü olacağını unutmamasını istediğimiz yeni valimizin emrindeki çalışanlarının hazır kalıp, slayt ve mavi naylon dosyalarda sunduğu raporlara çokta inanmamasını, muhalefet ve muhalif olarak bilinenlerin de 'Dost acı söyler' misali değere almasını kendisine fayda getireceğini bilmesini de isterim.
Toplum nezlinde Ajan diye bilinen Ajans muhabirliği adı altında sözde gazetecilerin çektiği fotoğrafları anlamsızlaştırıp, ulusal ve yerelde manşet yapamadıklarını da ve 22 yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmayan, TRT'nin bile haber yaparken ya Kars'ın yada Erzurum'un ilçesi olarak haber yaptığı Ardahan'ın tanıtımına katkı sunmadığını da bilmesi gereken yeni valimizin çalışmalarını ülke gündemine aktaracak, bu kanalla hala Kars'ın gölgesinde bir ilçe olduğu sanılan kentin önemli bir sınır vilayeti olduğunu da fark edecek, ettirecektir..
30 Yıldan fazladır kara yollarının başında olan birinin bozuk yollardan sorumlu olduğunu da bilmesi gereken yeni valimizin başta sınırlara, gümrüklere giden yolların yanı sıra kent, köy ve yayla yollarının bozuk olmasının bu kentin en çok homurdandığı sorun olduğunu da bilmesi gerek..
Yok imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışan 5 Belediye Başkanı değil, 6 Belediye Başkanı olan bu kentin tek beldesi olan ve iki yıldır Göle Kaymakamının kurumlarda olduğu gibi Vekaleten Belediye Başkanlığını yaptığı ve elinde alınan hakkını geri almasına karşın iki yıldır seçim yapılmadığı Göle Köprülü (Goreveng) gibi kent merkezinden olduğu gibi gözden ırak Çıldır Kurt Kale, Posof'un sınır kentlerinde sebzecilik, meyvecilik yapılabileceğini ancak başta kurulduğundan bu yana Havaalanı isteyen Ardahanlılar ile bir türlü iç içe olamayan, onların sorununu kendisine ders alıp, çalışmayan üniversite başta olmak üzere İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin neden bu yönde ciddi çalışmalar ortaya koymadığını da sorgulaması halinde bu kentin kalkınmasına katkı sunacağına inananlardanım..
Tırnağı kanayanın pansuman edilip, hemen komşu hastanelere sevk edildiği Ardahan'da ki sağlık camisanın vekalten idarer edilen Hastaneler Genel Sekreteri gibi 81 vilayet içinde eğitim/öğretimde sonlardan bir türlü kurtulamayan İl Milli Eğitim'inde 2016/2017 Eğitim/Öğretimi İl Müdürü olmadan geçirdiğini de bilmesi gereken yeni valimizin internet siteleri ya olmayan yada doğru dürüst güncellenmeyen diğer resmi kurumlar gibi 5 İlçe kaymakamının neden gündeme gelen çalışmalara imza atamadıklarını ve hizmet bekleyen bir ilin tüm yükünün neden sadece valiye yüklendiğini de sorgulaması gerekmektedir.
Bir şeyler yapmak istediği ve diğer vekillerden daha çok çabaladığına inandığım İktidar Milletvekilinin Ankara'da gelen hizmetleri önce kendi ilçesine aktardığı, muhalefet vekilin Ardahan'dan çok uluslararası çalıştığını da bilmesi gereken yeni valimizin taşınacağı evinin yanı başında ki Polis Evi gibi bir çok kamu binası çürük çıkmış bir kentin başına geçtiğini de bilmesi gerekirken, boşaltılmasına karşın hala belediye ve üniversiteye verilmeyen askeri kışlalar gibi onca kamu binasının da neden değerlendiremediğini de sorgulaması gerekir.
Damal Bebeği Atatürk Silueti, Çıldır Aktaş, Çıldır Gölleri, Şeytan kalesi, Yeşilim Ormanlar içinde ki Göle yaylaları, Yüksek Okul ve Doğalgaz bekleyen Tanap'ın merkezi olamaya başlayan Hanak, harika doğasıyla Türkiye'nin Davosu olarak adlandırılan Posof ve köylerinin de eşit hizmet beklediği İl Özel İdarenin en iyi şekilde çalıştırılması gerektiği bir kentin valisi olan yeni Valimiz Mehmet Emin Bilmez kentteki ve kent dışında ki federasyon, derneklerle kuracağı sıcak ilişki ile Ardahan'da olduğu gibi il dışında bulunan 600-700 bin Ardahan'lıyla da kol kola gireceğine inan bir gazeteci, iki stk başkanıyım..
Kısacası yeni valimiz Mehmet Emin Bilmez'in 2 yıl değil, 5 hatta 10 yıl valisi olduğu bir kent olmak isteyen Ardahan'ın valilerden beklentisinin bir hayli yüksek olduğunu da hatırlatır, vali başta olmak üzere bu konuda birinci sorumlu olan ancak kentin tanıtımında büyük rol oynayan yaz etkinliklerinin yani festival, şenliklerin hava durumuna göre en uygun zamanda yapılacağını bile rapor edemeyen Meteoroloji Müdürlüğü gibi adı bile unutulan, olup, olmadığı bilinmeyen Sanayi Müdürlüğü başta olmak üzere konuyla alakalı kurumların sınır ticaret merkezleri kurulması için çaba gösterdiği, gümrük kapıları harıl, harıl çalışan, sınır ticaretinin diğer kapılar kadar olmuş bir kent olması dileğiyle kendisine hoş geldin diyorum..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan Haberleri

Ardahan'dan Giden 4 Kişi Öldü!..

Ardahan Haberleri Ardahan'dan Artvin'in Şavşat ilçesi istikametine doğru gitmekte olan İsameddin Demir yönetimindeki 08 HD 289 plakalı otomobil henüz belirlenemeyen nedenden dolayı Sahara Dağı mevkisinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma yuvarlandı.
Araç içerisinde bulunan sürücü Demir'in yanı sıra eşi Sultan Demir ve torunu Kuzey Demir kaza yerinde hayatını kaybetti.
Kazadan ağır yaralı kurtulan gelin Şenay Demir ise olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Artvin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
Aracın sürücüsü Demir'in, uçakla Kars Havaalanı'na gelen gelini ve torununu alarak Dalkırmaz köyüne götürmek için yola çıktığı öğrenildi.

**Kars yolunda da ölümlü bir kaza!..

KARS'ta kontrolden çıkan kamyon köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazada araç sürücüsü 34 yaşındaki Şaban Güneşsu öldü.
Şaban Güneşsu, yönetimindeki 36 FS 002 plakalı kamyonu ile Ardahan'dan Kars yönüne giderken Mezra Köyü yakınındaki köprüye yaklaştığı sırada virajı alamadı. Güneşsu'nun kontrolünü yitirdiği kamyon korkulukları kırarak köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazayı gören diğer araç sürücülerinin ihbarı üzerine 112, AFAD, trafik polisi ve jandarma ekipleri sevk edildi. Polis ve jandarma ekiplerinin yol güvenliği önlemlerini alması ardından AFAD ekipleri Kars Çayı'na uçan araca ulaşma çalışmaları başlattı. Ekipler, kaza yapan araçtan Şaban Güneşsu'nun cezedine güçlükle ulaştı. Güneşsu'nun cesedi ambulansla Kars Harakani Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaza yapan araç çekici ve vinç yardımıyla Kars Çayı'ndan çıkarıldı.
Yoğun araç trafiğinin görüldüğü köprü üzerinden geçerken merakla yolda durup kaza yerine bakanları jandarma ve polis güçlükle uzaklaştırdı. Bazı meraklılar 20 metre yüksekliğindeki köprüye gelip aşağı bakmaya çalıştı. Polis ve jandarma ekipleri yolda duran sürücü ve yolcuları uyarırken diğer yandan da virajlı köprüden hızla geçen sürücüleri uyardı.
Haberleri ekleme saati: 21.34-16 Temmuz 2017
Haber/Foto: Ajanslar
Ardahan Haberleri


Atalay'dan Kürdistan referandumuna destek

Ardahan Haberleri AKP’li vekilden Kürdistan referandumuna destek: Müsaade istemek zorunda değiller..
AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, partisinin aksine Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) bağımsızlık referandumu düzenlemesine karşı çıkmadı: “Müsaade istemek zorunda değiller.”
KBY, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleneceğini duyurmuş, Türkiye kararı ‘vahim bir hata’ olarak değerlendirmişti.

‘Kaderlerini tayin edecekleri temel bir hak’

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ardından Atalay da bağımsızlık referandumuna arka çıktı.
Kürdistan 24’e konuşan AKP’li vekil, şunları söyledi: “Kuzey Irak’ta yapılacak referandum öncelikle orada yaşayan insanların kendi tercihlerini ve kaderlerini tayin edecekleri temel bir haktır. O haklarını istedikleri gibi kullanırlar, esas itibariyle istedikleri gibi kullanırlar ve bu haklarını kullanırken kendi komşularıyla bir görüş ve fikir alışverişinde bulunurlar ama kimseden müsaade istemek zorunda değiller.”
“Bu, Allah’ın insanlara verdiği bir hak olarak görülmelidir bana göre” diyen Atalay, bölgedeki coğrafyanın sınırları çizilirken ‘inanç, etnik köken ve sosyolojik özellikler’in esas alınmadığını vurguladı.

‘Kapımızı kapatmayız’

Türkiye’nin komşularına kapılarını kapatmadığını, şimdi de Suriye’den gelen mültecilerin misafir edildiğini dile getiren Atalay, “Dolayısıyla Türkiye’nin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın öyle ya da böyle hiçbir şekilde Kuzey Irak’a kapı kapatacağı asla ve katta düşünülemez” diye konuştu.
Ardahan vekili şöyle devam etti: “Çünkü bizim sosyolojimiz birdir, yani Dicle’nin öbür tarafında bir kardeş beri tarafında bir kardeş kalmıştır. Dolayısıyla kardeşi kardeşten, dayıyı yeğenden ayırma imkânı yoktur. Biz Türkiye’yi yöneten AK Parti olarak referandum sonrasında Irak’ta kurulacak bir Kürdistan devletine karşı, Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladıkları bir ambargo gibi bir ambargo uygulanacağını beklemiyorum ve buna sebep olabilecek hiçbir neden ya da gerekçe göremiyorum.”
Atalay, Türkiye’deki Kürtlerin de Kürdistan kurulduktan sonra “Irak’ta bir Kürdistan kuruldu biz de oraya katılmak istiyoruz” diyeceklerine ihtimal vermediğini kaydetti.