Ardahan Haberi
Gönderen Fakir - Haziran 23 2019 - 17:24:45
Ardahanlı Folklörcüler 
İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sonrası resmi olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım arasındaki fark 700 binin üzerine çıktı.
31 Mart seçimlerinin AKP ve YSK kararıyla iptal edilmesinin ardından yapılan seçimin sonuçları büyük oranda belli oldu.İmamoğlu yine kazandı
31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yapılan seçimde Ekrem İmamoğlu bu kez fark atarak seçimi önde tamamladı.

**Fakir Yılmaz'ın Yazısını Okumak İçin Devamı TIKLAYIN

Haber Metni

**Özgürce Haber Vermek...

Ulusal basının büyük bölümünün toplanıp, iktidara yakın bir havuz atıldığı adına da 'Milli Basın/Medya' konulduğu şu günlerde başta İBB seçimleri olmak üzere ülke de ve dünya da yaşanan gelişimlerin topluma nasıl aktarıldığı da tartışılan konuların başında gelmekte.
İktidarın baskısı ve kanunların özgürlükten yoksun ettiği basın ve medyanın diğer bir bölümünde direnmeye devam ediyor.
Her iki tarafın kendi düşüncelerinin esiri ile yaşanan haber akışına baktığımızda ise bir tarafın bırakın hükumete yalakalık yapmayı Hitler döneminde ki gibi beyin yıkama makinanalara dönüştüğünü de görmek mümkün.
Diğer tarafa baktığımızda ise verdikleri her görüntüde, haber de, her satırda korkunun olduğunu görmek mümkün.
Çünkü demokrasinin 4. kuvveti denip, kanadı, kolu kırılan özgür basın ve medyanın her haberde başına ne geleceğini düşünmekten o istenen haber ve yorumları yapamadığını en iyi bilen bir gazeteci olarak ülke de ki ekonomi gibi basın ve medyanın son yıllarda bir hayli zorda kaldığını da bilirim.
Tabi bunu söylerken mevcut iktidarın ve onu öncesinde ki iktidarların baskılarının yanında basın ve medyanın aslı sahipleri olan halkın okuma, izleme ve yorumlama gücündeki kaybını da hesaba almak lazım.
Çünkü 90 Milyona yaklaşan bir nüfusa sahip bir ülkede medya da dizi, basında bulmaca, spor gibi konuları öne alan bir toplum olduğu da bilmek gerekir.
Günlük gazete satışlarında ve kitap okumada ki istatistiklere baktığımızda basın ve medyanın iktidarlarca değil okur olan millet tarafından çokta önemsemediği ve sanal ortamda okunan başlıklarla işi geçiştiren bir okur kitlesi olduğun da diğer bir gerçek.
Bu nedenledir ki resmi ilanlar dahil bir çok konuda devlet mekanizmasına bağlı olan basın ve medyanın özgür haber yapamayışı..
Bunu kırmak için her gün bir gazete bayiisine giderek günlük bir gazete alan, İmamoğlu, Yıldırım programı gibi programların reytingini kırmakla ancak özgür basın, medya yani özgür habercilik alabiliriz.
Yani kısacası 'Satılık Basın' demektense 'Alınan basın' dediğimiz gün özgür haberde almış olacağız.