Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 43
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Önce
abdullahank 275 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 365 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 369 Gün Gelmedi
atlantis 390 Gün Gelmedi
baris dursun 391 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 400 Gün Gelmedi
adacala 400 Gün Gelmedi
admin 402 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 403 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DERNEKLER TAT VERMİYOR
Yazar Fakir - Şubat 01 2015 - 10:47:35
DERNEKLER TAT VERMİYOR

Toplumuzda dernekçilik aslında muhteşem bir dayanışma ve kaynaşmadır. Şöylekı her yörenin kendine göre has adet ve görenekleri vardır. Yemeklerimizin tadı, kız alıp vermeler hal ve davranışlar, ortam birbirini tanımak kapılarımız bir birimize açmaktır. Dernek bu ülkemizin güzel insanlarını bır arada gördüğü zaman geçmişi ve güzel terbiyeyi dayanışmayı kaynaşmayı sağlayan bir kurumdur. Toplumuzun yozlaşmaması için dernekler gayeleri aşmadan kendi içindeki dinamiklerini ve yaşamını anlatmalıdır. Size özgün yemekleri, örf adetlerini anlatmak etrafında hasta, cenaze, düğün gibi yerlerde insan ayırmaksınız hizmet vermek ve gençlerimize geleceği anlatıp geçmişini yaşatmaktır.(Sadece kendine yakın olan yada menfaat çıkar için birilerinin reklamını yapmak değil.)
Gelelim Günümüzün derneklerine kanımca her dernek önce kendini ispatlamalıdır. Şöylekı kim ve kimler tarafından kuruldu amacı gayesi nedir. “.Geleceğe eğitime ve vatandaşlara katkılarını görmeliyiz.Dernekler yaptığı işi belgelendirmek mecburundadır.Kime ne zaman ne kadar yardım etti,Hangi öğrencilere ne kadar ve kaç kişiye burs verdi,Hasta ve Cenazeleri mesaj yoluyla bıldırım katkısı olduğu.Faaliyetler fotoğraf karesinde kalıyor boş dernek görünümü hiçbir zaman prim getirmez..Başkan ve yönetim kendini ispatlayacak her alanda sonra takdiri insanlar verecektir.Çalışan başkan ve yönetimin yanında olmak onlara destek sunmak topluma ve sahsın kendisine huzur ve rahtlık getireceğine inanıyorum.Güzel bir şeylerin yapılması kadar muhteşem duygu var mı? Dünyada yok çünkü çabalar insanlara azım verir.(Günümüzde var mı bunlar yok. Tabela dernekçiliği var.)
Dernek başkanı yapacağı işlerin gücünü üyelerinden alır. Üyesi varmış gıbı gösterip aparattan dernekler yok olmaya mahkûm olur. İlin adını kullanarak bır yerlere gelmek diye bir şey olmamalıdır. Gerçek sayısal rakamlarını ispatlayan dernekler her zaman var olur. Basında olmak gündem olmak dernek olmak değildir. Çalışma, icraat, faaliyet demek dernek olmak demektir.(Belli makamlara gelmek yada dernekler unvanını kullanarak çıkar sağlamak değil.)
Dernek başkanları ve yönetimleri önce üye sayılarını gerçek anlamda açıklayacak, kafasına göre bu kadar üyem var dememeli çünkü sayıyı abartınca vatandaşın düşüncesi değişik olur. Olmayan gücün içinde boğulur dernekler. kaç öğrenciye burs varıyor, Dernek olarak fakır ve fukaralara nasıl ne yardımı etti mi açıklayacak.(İsimlerini açıklamadan) ama belgeleyecek isteyen her üye bunu yapılanları dernekte denetleyecek olmalıdır. Gelır gider dengesini her üye bilmeli ona göre derneğine nasıl katkı sunacağını faal olan çalışmalara katkı sunması sağlanır.(Palavra ve yalanlarla insan oyalamak değil.)
Gelelim derneklere kanımca etrafımızda onlarca dernek var faaliyetleri olmayan şova dönük çalışmalardan başka bir şey yaptıklarına inanmıyor dernek üyeleri bunu açıkça dile getiriyorlar ve önemsemiyorlar. Her dernek ayrı ayrı çalışma yapsın faaliyet düzenlesin, şölen yapısında nerede ne kadar etkindiler görelim kı bizde elimizden gelen yardımı ona yapalım düşüncesi mevcut. Havada kalan konuşmalar yapılmadan yapılmış gibi beyanatlar vermek doğru değildir. Gerçekten çalışan derneklere haksızlık olur. Kendı sorunlarını çözemeyen ve sadece tabela derneği olan dernekler il ve ilçelerde söz sahibi olmaları imkansız herkes birbirini tanır amaç ve gayelerinin ne olduğunu bildiklerinden dolayı kimse itibar etmez. Ondan dolayı önce kendilerini topluma ispatlamak mecburiyetinde olmaları gerekiyor.(Geceler düzenleyip insanları küstürmek yada incitmek değil.)
Derneklerin yapması gereken aslı görevlerinden başka hiçbir şey yapamaz açıklayamaz kendine hayrı olmayan dernekler topluma nasıl katkı sunacaklar.Şuan bir çok dernek bir kitleyi bir araya getiremez neden inandırıcılığı yok derneklerin sadece başkanları görüyoruz diğer üyeleri ve yönetimi bile bilmiyoruz..(Öz geçmişlerini abartarak Dernekler üzerinde pirim yapmak değildir.)
Sırrı ARPAÇ
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan