Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 11
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Gelmedi
abdullahank 266 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 355 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 360 Gün Gelmedi
atlantis 381 Gün Gelmedi
baris dursun 382 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 391 Gün Gelmedi
adacala 391 Gün Gelmedi
admin 393 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 394 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHANLI OKUMUŞLAR
Yazar Fakir - Nisan 18 2015 - 21:18:49
**Prof.Dr.Alev Meltem ERCAN

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
1965 yılında Ardahan'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Uzman, 2004 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalında Doçent oldu. 2010 yılında Profesör oldu. Halen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilen Mercan, evlidir.

**Turgut AKAN/Ressam

1930 yılında Ardahan’da doğdu. İlk resim eğitimini öğretmen olan babasından aldı. Okul yıllarında resimde başarılı oldu ve öğretmenlerince takdir edilerek teşvik gördü. Ülkemizde Ressam Ali Rıza Beyazıt ve Fransa’da Andrea Loth atölyelerinde eğitimini tamamlamış olan Akan, Sanat Tarihi Öğretmeni Nusret Karacan’ın atölyesine devam etti. 1964-1966 yıllarında Napoli Sanat Akademisi’nin Resim Bölümü’nde konuk sanatçı olarak eğitim gördü. Amerika’da Alabama Eyaleti sergisinde üçüncülük ödülü aldı. İzlenimci bir tarzı kullandığı resimlerinde, prusya mavisi, karmen kırmızısı, erguvan, parlak sarı ve turuncu renkler, bazen kontrastlar bazen de armoni içerisinde rahat fırça vuruşları ve lekeler halinde tuvale aktarılırlar. Yaptığı peyzaj, natürmort ve portrelerde doğa ve insan sevgisi ile estetik, güzeli arayış ana temayı oluşturur.

**Nihal MARTLI/Ressam

1982 yılında Ardahan'ın Posof ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenim gördü. Aix-en Provence Yüksek Sanat Okulu’nda master eğitimi aldı. Fransa, Almanya, Mekadonya, Belçika ve İtalya’da sergilere katılmış olan sanatçı resimlerinde ‘Persona’ kavramıyla, özellikle bürünülen rol anlamında ilişki kuruyor.
Genelde resimlerin otobiyografik bir doğası olmakla birlikte her resimde başka bir role bürünen bir kadın kahramanın söz konusu olduğu resimlerinde kimi zaman bürünülen kişiliğin yoğunluğu gerçek “ben”i gölgede bırakır, onu fiziksel ve ruhsal anlamda değişime uğratır. Resimlerindeki karakter ben ve bürünülen
kişilik arasında bir yerde gerçekte var olmayan hayali birisidir. Onu, benden uzaklaştırır ve tanımlayamadığı
bir boşlukta varolan sanal bir karaktere dönüştürür. Yaşamını ve çalışmalarını Fransa’da sürdürmektedir.

**Prof.Dr.Emin Zeki BAŞKENT
KTÜ Rektör Danışmanı
KTÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

1964 yılında Ardahan ili Posof ilçesi Gönülaçan (Şuvaskal) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Posof'ta tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve KTÜ Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Eğitim-Öğretim :
1986-1988 Yüksek Lisans: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enst., Trabzon
·1988-1990 Yüksek Lisans: University of New Brunswick, Canada
·1990-1995 Doktora: University of New Brunswick, Canada
·1999-2000 PostDoktora: University of New Brunswick, Canada
**Prof.Dr.Yavuz AKPINAR
Ege Üniversitesi Edebiyat Fak.Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı

1947 yılında Ardahan'da doğdu. Yüksek öğrenimini 1969’da Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. 1969-1984 yıllarında Atatürk Üniversitesi'nde Azerbaycan edebiyatı sahasında asistan ve doktor asistan olarak çalıştı. Modern Azerbaycan Edebiyatı’nın kurucusu Mirza Feth Ali Ahundzade hakkındaki doktora çalışmasını l980’de Erzurum'da tamamladı. 1994'te doçent oldu. 1984’ten itibaren İzmir'de Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde çalışmaktadır. 1992-1993 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde, Michigan Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu; sahasıyla ilgili araştırmalar yaptı.
1992'de bir yıl boyunca Washington'daki Amerikanın Sesi Radyosu’nun Azerbaycan servisine her hafta Azerbaycan kültür hayatıyla alakalı makaleler yazıp kendi sesiyle okudu. 1989 yılında Azerbaycan edebiyatı hakkındaki çalışmaları, yayınları sebebiyle Azerbaycan hükûmeti tarafından "Azerbaycan Devlet Mükâfatı"na lâyık görüldü. 1993’te Azerbaycan Edebiyatı ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki fikrî, edebî ilişkiler konusunda yaptığı araştırmalar ve yayınlardan dolayı "Memmed Emin Resulzade Adına Azerbaycan Dövlet Üniversitesi" (Bakû ) tarafından fahrî doktora ile taltif edildi. 1996’da Türk Ocakları Genel Merkezi'nin "Ziya Gökalp İlim ve Teşvik" armağanına lâyık görüldü. 1982'den itibaren avukat İbrahim Bozyel'le birlikte bütün Türk edebiyatlarını kucaklayan Kardaş Edebiyatlar adlı bir dergi çıkarmaya başladı. Hâlen bu derginin yayın kurulu başkanıdır. Türk Kültürü Araştırmaları Ensititüsü'nün "Haberleşme Üyesi" (1993) ve Azerbaycan Yazarlar Birliği'nin üyesidir (1995 ). Prof.. Dr. Yavuz Akpınar, hâlen İzmir'de Ege Üniversitesi’nde Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı'nın başkanlığı görevinde bulunmaktadır. Ayrıca eski Azerbaycan cumhurreisi Mehmet Emin Resulzade ve Gaspıralı İsmail Bey’in külliyatını yayına hazırlamayı hedefleyen projeleri yürütmektedir. Yavuz Akpınar’ın akademik araştırmalarının temelini Kuzey ve Güney Azerbaycan Edebiyatı; XIX. asrın sonu ile XX. asrın başlangıcında Türkiye ile Türk dünyası arasındaki fikrî ve edebî ilişkiler teşkil etmektedir. Araştırmaları sebebiyle 1970’den itibaren sık sık Sovyetler Birliği ve İran’da bulunmuştur. Bu sahalarda yayınlanmış ona yakın eseri ve bir çok makalesi bulunmaktadır.

**Prof.Dr.Reşat BAYKAL
İstanbul Teknik Üniversitesi Eski Rektörü
İTÜ Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

1940 yılında Ardahan'ın Hanak ilçesi Ortekent beldesinde doğdu. Ankara Atatürk lisesi, İTÜ Makine Fakültesi Gemi Bölümü mezunudur. 1968'de doktorasını alan Baykal 1969-1971 yılları arasında Glasgow Strattclyde Üniversitesi'nde araştırma çalışmaları yürüttü. İTÜ Gemi inşaat ve Deniz Bilimleri fakültesi dekanlığından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü yaptı. Alanında çok sayıda kitabı ve çevirisi bulunan Baykal halen İTÜ'de öğretim üyeliğine devam etmektedir. 1992-1996 yılları arasında İTÜ rektörlüğü yaptı. Halen gemi inşaatı ve deniz bilimleri fakültesinde öğretim üyesidir.

<**Salih ALTUN
Kaymakam/Vali Yardımcısı

1980 Ardahan'ın Kazlı (Pişhaskon) köyünde doğdu. İlk ve Orta Okulu Ardahan'da okumuştur. 1997'de İstanbul Halkalı Ziraat Lisesini, 2002'de Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdi. Açılan bir dizi sınavı kazanarak 2004 yılında Samsun Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. İl stajını Samsunda, Mülkiye teftiş stajını Karabükte, Kaymakam refikliği stajını Bandırmada yaptı. Ankara Alman Kültür Merkezinde 4 ay Almanca eğitimi aldıktan sonra İçişleri Bakanlığınca Almanya'ya gönderildi Goethe Institut'te 9 ay süre ile dil öğrenimi ve Alman idari sistemi üzerine eğitim aldı ve çeşitli Alman devlet kurumlarında staj yaptı. TODAİE'de 37. Dönem Kamu Diplomasisi kursunu bitirdi. Azdavay ve Sulusaray ilçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı. 91. Dönem Kaymakamlık kursunu "üstün başarılı" derece ile bitiren Salih Altun 16 Mart 2007 - 16 Ağustos 2009 tarihleri arasında Tokat-Yeşilyurt Kaymakamlığı görevini yürttükten sonra Şavşat’a atanmış ve 29 Ağustos 2009 tarihinde Ardahan’a komşu Artvin iline bağlı Şaşat’ta göree başlamıştır. Kaymakam Altun, Halen Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim dalında Yüksek Lisanas yapmakta olup, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

**Bekir ATMACA
Kaymakam

Memleketi: Posof - Yeniköy

***
**Ozan BALCI
Kaymakam

1974 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Ardahan’da tamamladı. 1992–94 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gördü. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İngiltere’de Exeter Üniversitesi, Tarih, Politika ve Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans yaptı, MA derecesi aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve yönetim bölümünde yüksek lisans yaptı. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin düzenlediği 29. Dönem Kamu Diploması kursundan mezun oldu. 86. Dönem Kaymakam Adaylığı kursunu üstün başarılı olarak tamamladı. Ardahan-Damal, Balıkesir-Havran, ilçelerinde kaymakamlık vekilliğinde bulundu. Ordu-Akkuş, Adıyaman-Çelikhan, Siirt-Eruh, Sakarya-Taraklı Kaymakamlıklarında bulundu. Belli bir süre T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığında çalıştı. Şırnak Vali Yardımcılığı yaptı. Daha sonra Birecik Kaymakamı olarak görev yaptı. 2010 yılında ise Samsun-Vezirköprü kaymakamı oldu.
**Prof.Dr.Rüstem KAYA
Osmnagazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı
Memleketi: Ardahan - Göle (Uğurtaşı Köyü)

**Prof.Dr.Celal GÖLE
Ankara Üniversitesi Siyasal Bigiler Fakültesi Dekanı
Memleketi: Ardahan - Göle (Dedeşen Köyü)

**Dr. Hüseyin DEMİREL
Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi Başhekim Yardımcısı
Memleketi: Ardahan - Posof

**Prof.Dr.Ramazan KORKMAZ
Ardahan Üniversitesi Rektörü
1962 yılında Ardahan ili Çıldır ilçesi Kayabeyi köyünde doğdu. İlk öğrenimini Ardahan’da, orta öğrenimini Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Lisesi’nde (1978) ve yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1985). Aynı yıl Fırat Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği sınavlarını kazanarak akademik çalışmalarına başladı.
Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Keçeci-zade İzzet Molla ve Mihnet-Keşan Üzerine Bir Araştırma (VI+ 447 s.) adlı çalışmasıyla yüksek lisans (1988); Sabahattin Ali- İnsan/Eser (XII+403 s.) adlı çalışmasıyla da doktora öğrenimini tamamlayan (1991) Korkmaz, 1996 yılında Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent ve 2002 yılında’da profesör oldu.
Fırat Üniversitesi kadrosunda olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC)’nde ‘konuk öğretim üyesi’ sıfatıyla 4 yıl çalışan Ramazan Korkmaz, Sabahattin Ali /İnsan-Eser, (Yapı Kredi Yayınları İstanbul-1997) adlı çalışmasıyla TİSAV’ın Edebiyat Bilim Ödülü (1997)’nü aldı.
Bişkek Bilimler Akademisi’de (2001) Aytmatov ile ilgili araştırmalar yapmış bulunan ve Bilkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile “Türk Edebiyatı Tarihi Projesi”ni (4 cilt) yazar ve editör olarak tamamlayan Korkmaz’ın; yurtiçi ve Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelerde sunulmuş yurtdışı tebliğleri ve alanıyla ilgili yayınlanmış 60’ın üzerinde bilimsel makalesi mevcuttur.
Dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevlerde de bulunmuş olan Ramazan Korkmaz’ın yabancı dili İngilizce’dir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

**Ali Fuat AZGUR
Anayasa Mahkemesi Emekli Üyesi

1928 yılında Ardahan'ın Posof ilçesi Merkez Mahallesinde doğdu. Emekli Anayasa Mahkemesi Üyesi

**Necati BİLİCAN
Emekli Vali

1941 yılında Ardahan ili Posof ilçesi Özbaşı (Ğınıya) köyünde doğdu. 16 Nisan 1990 - 9 Temmuz 1991 ile 1 Ağustos 1997 - 29 Eylül 1999 tarihleri arasında iki kere Emniyet genel müdürlüğü, 1969 ile 1970 yılları arasında Ladik kaymakamlıkları ile 1985 ile 1990 yılları arasında Denizli, 1991 ile 1992 yılları arasında Edirne valilikleri yapmış bürokrattır.

Prof.Dr.Bedri YÜKSEL
1953 yılında Ardahan ili Posof ilçesi İncedere (Cuvantel) köyünde doğdu. İlköğrenimini Tokat’ta, ortaöğrenimini Erzincan’da ve lise öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2 yıl süre ile Sivas ve Erzurum Karayolları teşkilatlarında Makine Şefi olarak çalıştı. 1979-80 yıllarında askerlik görevini İnşaat Emlak Müdürlüğü’nde (Erzurum) kontrol mühendisi olarak yaptı. 1980 yılında Atatürk Üniversitesi’nde asistan olarak göreve başladı. 1985 yılında doktor, 1986 yılında yardımcı doçent, 1994 yılında doçent, 1999 yılında ise Profesör oldu. Şubat 2005 tarihinde Atatürk Üniversitesi’nden ayrılarak Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık fakültesinde göreve başladı. Doktora sonrası çalışmasını 1990-91 yıllarında Miami Üniversitesi’nde yaptı. 1986-94 yıllarında Atatürk üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm başkanlığı (kurucu) görevine atandı. 1994- 2000 yıllarında Pasinler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü (Kurucu), 2000-2005 yıllarında Erzurum Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, 2005-2007 yıllarında Balıkesir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, 2005-2010 yılları arasında ise Balıkesir Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1986 yılından bugüne kadar Fakülte ve Üniversite Yönetim kurullarında üyelik ve çok sayıda değişik komisyonlarda görev aldı. Makine Mühendisliği Bölümü Isı ve Enerji alanında çalışan Prof. Dr. Bedri YÜKSEL’in Uluslararası ve ulusal alanda yazılmış ve yayımlanmış yaklaşık 70 adet makale ve bildirisi bulunmaktadır. SCI kapsamında yazılmış makalelerine 86 adet atıf almıştır. Isı Bilimi Tekniği Derneği, 1993 Teşvik Ödülü almıştır. Birleşmiş Milletler (UNDP-United Nations Development Programme) projesinde ve Türk-Alman İşbirliği çerçevesinde yürütülen “Erzurum’daki Binalarda Enerji Etkinliğinin Teşvik Edilmesi (Proje tarafları: GTZ-Almanya; UETM-Ulusal Enerji Tasarrufu Merkezi, TC Enerji bakanlığı; AÜ- Atatürk Üniversitesi, Proje süresi 2002-2005) uluslararası projelerde görev almıştır. Bir adet TÜBİTAK Projesinin yöneticiliğini yapmış, çok sayıda BAP projelerinde yöneticilik üstlenmiştir. Bugüne kadar 7 adet doktora 13 adet yüksek lisans tezi tamamlatmıştır. Çok sayıda dergilerde ve kongrelerde hakemlik ve yayın kurulu üyeliği görevi yapmış, kongre düzenleme kurullarında, panellerde görev almıştır. Makine Mühendisleri Odası, Türk ısı Bilimi ve Tekniği Derneği (TTMD), Tesisat Mühendisliği ve Society of Automive Engineering (SAE) Üyelikleri bulunmaktadır. Atatürk Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliği (1989-94), Atatürk Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliği (2000-2004), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Doğu Anadolu Bölge Temsilciliği – Danışma Kurulu Üyeliği, Makine Mühendisleri Odası İl temsilciliği görevlerini yürütmüştür.

*Cengiz BULUT
Emekli Vali

1939 yılında Ardahan ili Posof ilçesi Alabalık (Sayho) köyünde doğdu. İlköğrenimini Posof'ta, orta ögrenimini Kars ve Afyon'da tamamlayip Afyon Lisesi'nden mezun oldu. 1961 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Kars İl Maliye Memurlugu görevinden sonra 38. Dönem Kaymakam'lık Kursunu bitirerek 1963 yılında Kargı, Mazıdağı, Patnos, Vezirköprü, Sapanca ve Kızılcahamam Kaymakamlıkları yaptı. 1980 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığına, daha sonra da Ankara Vali Yardımcılığına getirildi. 1986 yılında Tunceli ve 1988 yılında Diyarbakır Valisi olarak görev yaptı. 1991 yılında Mahalli İdareler Genel Müdürü olarak atandı, daha sonra bir süre Merkez Valisi, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İçisleri Bakanlığı 1. Hukuk Müşaviri olarak görevini sürdürdü. 2 Ekim 2002 tarihli Bakanlık onayı ile Düzce Vali Vekili olarak atandı, son olarak 30 Ocak 2003 tarihinde Düzce Valisi olarak atandı.
Bu görevi 2004 yılına kadar sürdürdü. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
**Prof.Dr.Abdülmecit DOĞRU
Tıp Profesörü - Bilim Adamı

1927 yılında Ardahan'ın Ölçek köyünde doğdu. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesin'de asistan, doçent, profesör oldu. Aynı üniversitede Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı'nı yaptı. Türkiyenin yetiştirdiği ender cerrahlardan biridir. Tıp akademisyenliğinin yanısıra dağcılık sporunu Türkiye'de başlattı. Asistan iken ilk kez Erzurum Palandöken'e, Kayseri Erciyes'e ve 5165 metre Ağrı dağı'na ilk zirve yapan dağcı oldu. Dağcılık Federasyonu başkanlığını yaptı. Rusya'da 7500 metre Pamir dağlarına çıktı. Everest hazırlığı yaparken Erciyes Dağı'nda elim bir dağ kazası sonucu hayata gözlerini yumdu. Prof. Dr. A.Mecit Doğru'nun çok sayıda yazılı eseri vardır. 2 Kasım 1991 tarihinde Erciyes dağı tırmanışı esnasındaki çığ faciasında arkadaşı Prof. Dr. Ahmet Bilge ile birlikte hayatını kaybetmiştir.

**Prof.Dr.Necdet LELOĞLU
Kars Veteriner Fakültesi Kurucu Dekanı

1932 yılında Ardahan ‘da doğdu. Ardahan 23 Şubat İlkokulu’nda ve Ardahan Ortaokulu’nda okudu. Liseyi Erzurum Lisesi’nde bitirdi. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.Yine kendisi gibi Ardahanlı olan Cahide Bayraktar ile evlendi.
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne asistan olarak girProf.Dr.Necdet LELOĞLU
Kars Veteriner Fakültesi Kurucu Dekanı
1932 yılında Ardahan ‘da doğdu. Ardahan 23 Şubat İlkokulu’nda ve Ardahan Ortaokulu’nda okudu. Liseyi Erzurum Lisesi’nde bitirdi. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.Yine kendisi gibi Ardahanlı olan Cahide Bayraktar ile evlendi.
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. Nebraska Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmasını tamamladı.1979 yılında profesör oldu. 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi’ne kurucu dekan olarak atandı.Dekanlık görevini sürdürdüğü yıllar boyunca Kars’ta bir üniversitenin kurulması için büyük çaba gösterdi. 1992 yılında kurulması gerçekleştirilen Kafkas Üniversitesi’nde bir dönem rektör yardımcılığı görevinde bulundu. 1995 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi ‘ne atandı. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurucu müdürlüğüne getirildi. 1999 yılında yaş haddinden emekli oldu.Filiz ve Uğur Murat adlarında iki çocuğu bulunan Leloğlu, 19 Mayıs 2001 tarihinde vefat etti.di. Nebraska Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmasını tamamladı.1979 yılında profesör oldu. 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi’ne kurucu dekan olarak atandı.Dekanlık görevini sürdürdüğü yıllar boyunca Kars’ta bir üniversitenin kurulması için büyük çaba gösterdi. 1992 yılında kurulması gerçekleştirilen Kafkas Üniversitesi’nde bir dönem rektör yardımcılığı görevinde bulundu. 1995 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi ‘ne atandı. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurucu müdürlüğüne getirildi. 1999 yılında yaş haddinden emekli oldu.Filiz ve Uğur Murat adlarında iki çocuğu bulunan Leloğlu, 19 Mayıs 2001 tarihinde vefat etti.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan