Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 22
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 14 Gün Gelmedi
abdullahank 205 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 294 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 299 Gün Gelmedi
atlantis 320 Gün Gelmedi
baris dursun 321 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 329 Gün Gelmedi
adacala 330 Gün Gelmedi
admin 332 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 333 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Basligi Görüntüle
Ardahan Haber ( Haberin Doğru ve Tarafsız Kaynağı) Haberde lider tek gazete... | Her Telden | Üyelerin İstek ve Talepleri
Yazan tüm haberci arkadaşlara ..
habercan
Üye

Mesaj Sayisi: 1
Nereden:
Katılım Tarihi: 20.10.11
Mesaj Tarihi 20-10-11 07:46
Gazetecilik Ahlakı Üzerine !!

Ömer TERZİ

Gazetecilik işi de karakter meselesidir. Eğer karakteriniz bu işe uygun değilse bunu yapmamalısınız. Elinizin hamuru ile bu işe girişmemelisiniz.Gazeteciliğin amacı nedir ya da gazetecilik mesleği nasıl icra edilir sorusunu, “Basın Meslek İlkeleri”ne bakarak cevap bulunabilir. Verilecek birkaç cevap işi çözer. Cevaplar her halde, araştırmak, incelemek, soruşturmak ve doğru kaynağa ulaştığından emin olmak gibi başlıkları içerecektir. Yani gazetecilik, araştırmayı, soruşturmayı, kaynaklara ulaşmayı gerektirmekle beraber; doğru ve objektif olarak aktarmayı da gerektiren bir meslek. Kendi içinde ilkeleri olan ve bu ilkeler doğrultusunda hareket etmeyi gerektiren, ince ve hassas bir meslek. “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz.” diyor meslek ilkelerinde. Hal böyle olunca –gazetecilik- veya genel olarak ifade edilirse –habercilik- özel bir karakter ve zihniyet gerektiren bir meslek oluyor.

Bana göre öğretmenlik gibi bir meslektir gazetecilik. Bir kişinin öğretmen olabilmesi için mesleğe uygun karakterinin olması gerektiğini düşünürüm hep. Sabırlı olmalı, öğretici olmalı, sevgi duygusundan haberdar olmalı, ahlaklı olmalı, sinirli olmamalı, kötü alışkanlıkları olmamalı vs. listeye birçok şey eklenebilir. Sabırsız ve sinirli bir öğretmenin öğrencisine vereceği bir şey olamaz. Kötü alışkanlıkları olan ve ahlaki sorunlar yaşayan, öğrencilerinde ufuk açmayan, onları sindirmeye ve korkutmaya yönelik davranışları olan bir öğretmen karakterine uygun olmayan bir işi yapıyor demektir.

Gazetecilik İşi Karakter Meselesidir

Gazetecilik işi de karakter meselesidir. Eğer karakteriniz bu işe uygun değilse bunu yapmamalısınız. Elinizin hamuru ile bu işe girişmemelisiniz. Araştırma ve sorgulama merakınız yoksa ve birilerinin menfaatleri yönünde yaklaşımınız varsa, ticaretten hoşlanıyorsanız, toplum mühendisliğine ilginiz varsa, herkesi kendiniz gibi görmekten haz duyuyorsanız, kraldan çok kralcılık yatkınlığınız varsa, cüzdanla vicdan arasında gel gitler yaşıyorsanız, haktan değil de patrondan yana iseniz, başkasına yapılan haksızlığa size temas etmediği sürece sessiz kalmak gibi bir duruşunuz varsa, ailenizi her şeyin üstünde tutmak istiyorsanız, gelen yönetime uygun hal alabiliyorsanız,”Su” gibi bulunduğunuz kabın şeklini alabiliyorsanız vb. siz bu işi yapmamalısınız. Bu iş sizi bozar. Hatta bu iş başkalarını da bozar. Toplumu bozar, düşünceleri bozar, ahlakı bozar vs.İletişim fakültelerinde teknik bilgiler verileceğine, öğrencilere sektörde nasıl tutunacaklarını ve amiri ile yönetmeni ile veya patronuna nasıl “Yalakalık” yapılacağı öğretileceğine, “Ahlaklı Olmak” öğretilmelidir. Ahlaklı ve zeki bir gazetecinin nasıl olması gerektiği öğretilmelidir. Basın meslek ilkeleri öğretilmelidir.

Durum ortada. Nereden geldiği belli olmayan kaynaklardan gelen, köşelere taşınmakta sorun görülmeyen yazıların açtığı yaralar.

Gazetecilik mesleğinin aldığı darbelerden birisi daha. Utanç meselesi.

Gazetecilik mesleğinin yoldan çıktığı; yaşamla, ahlakla, insanlıkla, sevgi ve anlayışla kafa kafaya geldiği ve çarpıştığı vahim bir kaza.

Bu kazalar bitmez…
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan