Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 11
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Gelmedi
abdullahank 266 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 355 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 360 Gün Gelmedi
atlantis 381 Gün Gelmedi
baris dursun 382 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 391 Gün Gelmedi
adacala 391 Gün Gelmedi
admin 393 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 394 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Basligi Görüntüle
Ardahan Haber ( Haberin Doğru ve Tarafsız Kaynağı) Haberde lider tek gazete... | Her Telden | Üyelerin İstek ve Talepleri
Yazan Çıldır Gazetesi'nden
Fakir
Yönetici

Mesaj Sayisi: 322
Nereden: ardahan
Katılım Tarihi: 01.06.05
Mesaj Tarihi 02-07-12 04:34
**Bu eylem bir gazetecilik başarısıdır..

12 Eylül'den bu yana gerek Aktaş Gümrük Kapısı için, gerek ise kilosu bir bardak çay fiyatına satılan süt için iki kişinin bir araya gelmediği Çıldır'da yayın hayatına başlayan bu gazetede sonra bir şeyler kıpırdamaya başladığını sanırım sizde görüyor, izliyorsunuzdur..
Çıktığı günden bu yana logosuna, 'Aktaş artık açılsın' diyen ve 50 yıldır bitmeyen Aktaş Gümrüğünün kamulaştırmasını hızlandıran ve bitiren, Aktaş'a gidecek yolun bölünmüş yol olması için çalışmalar başlatanlara yaptığı haberleriyle adeta kabus olan Çıldır halkının, sesi soluğu olmaya başlayan Çıldır'ın ilk gazetesi Çıldır Gazetesi Adliye içinde elini değil, başını ortaya koymuş ve bir ilke imza atılmasını sağlamış, buna en büyük katkıyı sunmuştur..
Adliyemizin kapatılmaması için adeta kendini paralayan bu gazetenin haberleri ardından halk ayaklanmış ve yaptığı eylemle Adliye bugün bakanlar kurulunda tartışma konusu olmuştur..
İşte bu bir gazetecilik başarısı değil de nedir sizce?!.
**İşte size anlatmak istediğimiz bu değilmi?
Çıldır Adliyesi’nin kapatılacağı yönünde ilk haberimizibir buçuk yıl önce yazarken brileri burun kıvırmış, olurma eye ele bir şey demiştiler..
ve bizim o zaman yazdığımız haber bugün gerçek olunca bu kezde başka bir saldırı şekli ile karşı karşıya kaldık..
Halbu ki 18992 yılında vilayet olmasına karşınbir çok kurumun halen tam kadro yerleşemediği Çımdır’da 50 Yıla aşkındır açılmayan Aktaş Gümrük kapısı gibi Cezaevi’nin, Askerlik Şubesinin kapatılması, mevcut sınır birliği taburun gün geçtikçe geri çekilen karakollarıyla küçülmesi Çıldır’ın kayıbı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, çalışacağızda..
İşüte size açık örneği biz burada kendimizi yırtıp, dururken ve Çıldırı savunduğumuz için neredeyse ihanetle suçlanırken Çıldır Aktaş’dan önce Türkgözünü açtıran Posoflular bu kezde Adliyelerini kapatırmadılar.. İşte bizimde anlatmak istediğmiz bu değilmiydi..

**Niye konuşmazlar?

Çıldır'da yaşanan sorunları yazarak gündeme getirmekle sorumlu olan biz gazetecilerin bu görevi iyi, kötü, kör topal yerine getirmeye çalıştığı bir süreçte başta muhalefet partisi temsilcileri olmak üzere, STK'lar, Aydınlar, ileri gelenlerin ne yaptığını merak ederim..
Dikkat ediyor musunuz haftada iki gün yayınlanan iki yrel gazetesi, onca internet sitesi olan bir memlekette ya bir kaç kişi, yada hiç kimse konuşmaz, açıklama yapmaz..
İşte size Çıldır'ın Adliye'nin kapatılacağı yönünde ki haberlerden sonra çeper dibinde konuşmaktan öteye gidilmediğini bir kez daha görüp, izliyoruz..
Konuşmazların çok olduğu bir memlekette var olan sorunların nasıl olup gündeme geleceğini ve çözüm bulacağını da merak ederken aylardır projesi ve parası hazırlanan Şeytan Kalesi'nin yolunu yapmaktan sorumlu kaymakamın aylardır nerde olduğunu bile kimse cesaret etmez..
Şu Çıldır'ın Aktaş Gümrük Kapısı'nın 50 yıldır neden açılmadığını, iki ülkenin gölü konumunda ki Aktaş gölü gibi Çıldır gölünün niye daha etkili tanıtılmadığını ve onca sorunun niye gündeme getirilmediğini kim konuşacak..

**Cevap bekleyenler..

Çıldır’ın ilk gazetesi bu gazetenin yayın hayatına başlaması ile birlikte içine girdiğim bu mesleğin ne kadar zor, bir o kadar stresli olduğunu da gördüm..
Çünkü gazeteciliğin öyle bir iki kişiye dal kavukluk yapmak, ihale alamadımı haber yapan, siyasette bir yerlere gelmek için yağ kokan manşetler atmak olmadığını anladım..
Gazeteci isen kendinin, komşunun, sevdiğinin hatası varsa onu bile yazmak zorundasın, yazarken de, ‘Ama o üzülür, bu ezilir’ demeyeceksin..
Hele he öyle gazeteceyim diyenlere diş gösterip, pehlivanlık taslayanlara karşı dik durup, ‘Ben yenemiyorum, iftira, şer attım devlet üzerine gitsin’ diyenlere karşı onurlu bir duruş sergilemek ki gazeteciliğin getirdiği en buyuk zorluğudur.. Çünkü zavalıların iftiralarıyla uğraşmak zordur..
Halkın yanında olup, onların yaşadıklarını kendi özel çıkarlarından önce tutmaya mecbur olan gazetecinin bir diğer sorunuda bu saha da bulunanlarla mücadele etmesidir..
Ve en önemlisi ‘bunlar bir birini yesin, ben işimi yolunda götürem’ diye bekleyenlerin beklediği cevaplardır..
Ama biz onların beklediği cevabı, ‘boş adamlar’ olduklarından muhatap olmacağımız için vermeyeceğiz.
Gazeteciliğimize bakacağız..

**Gözün aydın olsun..

Kapatılacağını bir buçuk yıl önce gündeme getirdiğimiz Adliye’nin önümüzdki hafta kesin kapatılacağını gittiğim Ardahan Adliyesinde üzüntü içinde öğrenirken bu önemli kurumun ilçede gideceğini aylar öncesi haber etmemize karşın görmeyip, oralı olmayan, hatta giderse gitsin diyenlere gözünüz aydın diyorum..
Çünkü bizimde rahatladığımızı herkesin iyi bilmesini istiyorum..
Buna neden ise; Adliyenin kapatılmaması için verdiğimiz mücadelede birilerince neredeyse terorist ilan edilip, idam edilecektik..
Biz kurtardık ama gelin görün ki Aktaş açılacak diye umutlanan Çıldırım beklenmedik bir anda kapatılan Adliye’nin kırdığı umutlarıyla baş başa kaldı..
Ne olmuş ki diyenlerin rahmetli Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı ‘DAVA’ filimi gibi Ardahan’a gidiş gelişlerini izleriz artık..

**Çıldır’a sahip çıkmak..

Birilrinin kaça kaç olarak bilinen dönemlerde vatanı düşmana bırakıp kaçarken, Aşık Şenlik eline aldığı kırık sazı ile vatan topraklarının savunulması gerektiğini ‘Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana’ sözleriyle dile getirmiş ve halkı yaşanan zulüme, baskılara işgallere karşı ayaklandırmıştı.. Aşık Şenlik ve onun arkadaşlarının bizlere hediye ettiği bu vatan topraklarının bir zamanlar eyalet olduğunu unutanların çalamadıkları sazları dolaysıyla Çıldırı’ın bugün köyden farksız, Adliyesinide kayıp ettiğini anlamaz, bunlara karşı duranlarıda kahpece ağır suçlamalarla suçlarlar.. Zamanın gazetecileri olan Şenlikler’den sonra yani 80 yıl sonra bu gazetenin kurulup, yazılarıyla, yorumları ve haberleriyle başlattığı hareketlenme ve karşı duruştan rahatsız olan ve kimin bu memleketi ne kadar sevdiğini ortaya koyuşunun ortaya çıkmasını Adliye’nin kapatılacağı ardından ele alınan iki yorumla görmek mümkündür.
Bu nedenle diyoruz ki; Çıldır’a sahip çıkmak, onu savunmayı kendisine ilke edinen bu gazete bir Aşık Şenlik sazıdır..
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan